Зарплата в конверті: плюси і мінуси

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  У цій публікації я хочу поговорити про таке поширене нині явище як зарплата в конверті і розглянути всі плюси і мінуси отримання доходу таким способом. Як правило, неофіційну оплату праці все розглядають тільки в негативному аспекті, але я думаю, що в цьому явищі можна знайти не тільки недоліки, але і деякі переваги, тому буду писати і про них теж.

  Буде цікаво: Де позичити гроші до зарплати?

  Розглядати це питання я буду з точки зору працівника. Якщо говорити про позицію роботодавця, то тут все досить просто: можна платити зарплату в конверті, істотно оптимізувати свої витрати і отримувати більше прибутку, але при цьому “не спати спокійно” і завжди перебувати під ризиком залучення до адміністративної і навіть кримінальної відповідальності. Або ж платити чисто білу зарплату – нести більше витрат і отримувати менше прибутку (в деяких випадках – взагалі бути в збитках), але “спати спокійно”. Хоча, я вважаю, це спокій все одно буде відносним, тому в наших умовах, на жаль, будь-яка податкова перевірка має на меті знайти якісь порушення і накладати штрафи.

  Звичайно, краще бути законослухняним підприємцем і дотримуватися законів держави, але тільки від держави теж хотілося б взаємності в цьому плані, а вона є не завжди, на жаль.

  Це було невелике відступ, а тепер ближче до справи. Чим загрожує зарплата в конверті працівнику, і яку користь можна з неї витягти? У минулій статті я писав, чим відрізняється біла, сіра і чорна зарплата, так ось, під зарплатою в конверті будемо мати на увазі чорну зарплату і неофіційну частину сірої.

  Буде корисно: Гроші до зарплати на картку онлайн

  Останнім часом можна зустріти чимало агітаційного матеріалу з боку державних органів із закликами до працівників не погоджуватися на сіру і чорну зарплату. У цих матеріалах розкриваються всі недоліки зарплати в конвертах. Дійсно, таких недоліків чимало, і вони досить суттєві. Почнемо з них.

  Зарплата в конверті: недоліки.

  Ризик невиплати зарплати. Перш за все, потрібно розуміти, що виплата зарплати в конверті в принципі нічим не гарантується. Тому коли-небудь її можуть просто взяти і не виплатити, а працівника звільнити. Такі схеми використовується “чорними” роботодавцями досить часто: вони залучають робочу силу, не працевлаштовують офіційно, зарплату кожен раз обіцяють “завтра”, “на наступному тижні”, “коли замовник розрахується” і т.д. В результаті, коли працівник розуміють, що його просто розвели, він вирушає “на вулицю” без будь-якої оплати праці взагалі. Часто таким чином роботодавець отримує безкоштовну робочу силу на кілька місяців
  Більш сильна залежність від роботодавця. Працівник, який отримує зарплату в конверті, сильніше залежить від роботодавця, тому що у нього немає ніяких прав, а є тільки обов’язки. Фактично, роботодавець, маніпулюючи зарплатою, може змушувати працівника переробляти, виконувати чужу і найбруднішу роботу, і т.д.

  Відсутність трудового стажу. Якщо працівник отримує повністю чорну зарплату, то він не має офіційного працевлаштування, і йому не враховується трудовий стаж, що тягне за собою неможливість користуватися рядом соціальних гарантій держави, або користування ними в значно менших обсягах : пенсія, лікарняні, допомоги по безробіттю, інші соцвиплати.

  Розмір пенсії. Тривалість трудового стажу і розмір офіційної зарплати (а отже – розмір відрахування в пенсійний фонд) безпосередньо впливають на розмір майбутньої пенсії. Грубо кажучи, чим довше трудовий стаж і чим більше відрахування – тим більше пенсія. Працівники, які отримують зарплату в конвертах по чорній або сірій схемі, не мають, відповідно ні того, ні іншого, або мають лише стаж з мінімальними відрахуваннями. Як наслідок, в кінці життя можуть розраховувати на мінімальну пенсію.

  Лікарняні. Якщо працівник отримує чорну зарплату в конверті, він не може взяти оплачуваний лікарняний взагалі. Якщо у нього сіра зарплата – на лікарняний піти можна, але розмір виплат буде дуже маленьким, так як розраховуватися вони будуть тільки з офіційної частини доходу.

  Допомога по вагітності та пологах. Точно така ж ситуація з посібником по вагітності та пологах – зарплата в конверті або не дає можливість його отримання взагалі, або істотно знижує розмір такої допомоги.

  Неможливість піти в декрет. Якщо працівниця отримує чорну зарплату в конверті і не працевлаштована офіційно, вона в принципі не має права взяти декретну відпустку зі збереженням робочого місця, як це передбачено трудовим законодавством.

  Допомога по безробіттю. При звільненні працівника розмір допомоги по безробіттю теж залежить від його офіційної зарплати. Якщо зарплата була сірою, то і допомога буде істотно менше, а якщо людина взагалі не був працевлаштований і отримував чорну зарплату, то його допомогу з безробіття буде мінімально можливим і нетривалим, або його взагалі не буде (в залежності від ситуації).

  Податкові відрахування. Законодавством передбачено отримання податкових відрахувань у різних ситуаціях (купівля житла, оплата лікування, навчання, і т.д., в залежності від діючих програм). Тобто, фактично, є можливість знизити собі вартість певних товарів / послуг. Якщо зарплата неофіційна, і з неї не сплачується прибутковий податок, податкові відрахування отримати не вийде, їх просто нема з чого буде розраховувати.

  Зарплата в конверті: переваги.

  Недоліки отримання зарплати в конверті очевидні, вони активно пропагуються і обговорюються, про них знають багато, а ось про переваги мало хто замислювався, хоча їх теж можна знайти, що я зараз і спробую зробити.
  Заробіток при відсутності альтернатив. Дуже часто буває так, що люди стоять перед вибором: або отримувати зарплату в конверті або взагалі не мати джерела доходу. Мені здається, вибір тут очевидний.

  Більший розмір заробітку. Коли роботодавець не платить належні податки з фонду оплати праці, він має можливість більше платити за роботу своїм неофіційним працівникам. Не факт, що він чинить саме так, але часто це має місце. Тоді при такій схемі в фінансовому виграші виявляються і роботодавець, і працівник.

  Можливість і стимул створення альтернативних фондів накопичень. Коли людина отримує офіційну зарплату, з якої виробляються всі необхідні відрахування в пенсійний фонд, він знає, що йому буде забезпечена державна пенсія. В таких умовах дуже мало хто замислюється про створення альтернативних пенсійних накопичень.

  І ось зарплата в конверті – це потужний стимул усвідомити, що на державу розраховувати не можна, і почати самостійно формувати грошові фонди, джерела пасивного доходу, які змогли б виступити в якості забезпечення гідної старості.

  У статті А чи потрібна пенсія? я приводив розрахунки, що показують, що державна система пенсійного забезпечення є невигідною для людини. І якщо він, замість внесків до пенсійного фонду, буде відкладати ці ж гроші, наприклад, на банківський депозит, він зможе створити собі набагато більший і більш вигідний джерело пасивного доходу, ніж пенсія, і набагато швидше. Прочитайте статтю по посиланню, і ви це зрозумієте.

  Звичайно ж, люди, які отримують зарплату в конверті, в більшості своїй про це не замислюються, але я настійно рекомендую подумати. Ось вам ще одна стаття з великою таблицею, де видно, як можна наростити власні накопичення за різні періоди: Як забезпечити старість?

  Ось такі плюси і мінуси зарплати в конверті бачу я. Звичайно ж, добре, коли дотримуються всі закони, зарплата нараховується офіційно, з неї сплачуються всі податки, а працівник відчуває себе соціально захищеним. Так і відбувається в розвинених країнах. Але у нас все трохи не так: навіть справно виплачуючи всі податки і збори, людина в результаті може не відчувати захист держави, може отримувати жебрацьку пенсію, якої не вистачатиме навіть на найнеобхідніше (якщо подивитися на нинішніх пенсіонерів, ви самі зможете в цьому переконатися). Тому у нас і набула такого широкого поширення зарплата в конвертах: в цьому знаходять для себе переваги як роботодавці, так і працівники (не було б переваг – це нікому не було б цікаво, і не існувало б як явище).

  Буду радий почути ваші думки та доповнення в коментарях.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг