З квітня світло для українців подорожчає на 50%

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері електроенергетики і комунальних послуг, затвердила раніше озвучену рішення про підвищення тарифів на електроенергію для населення в середньому на 19% з 1 квітня 2015 року і в 3,5 рази до березня 2017 року. Згідно з ухваленим рішенням, підвищення пройде в 5 етапів – починаючи з 1 квітня 2015 року, в результаті чого середня вартість 1 кВтгод складе 1,23 грн проти нинішнього рівня 0,36 грн за кВт / год. У НКРЭКУ підкреслили, що до березня 2017 року споживачі електроенергії будуть розділені на дві групи: з об’ємом споживання до 100 кВт / год на місяць та з обсягом споживання понад 100 кВт / год на місяць.

  Для першої групи споживачів вартість електроенергії в березні 2017 року складе 0,9 грн за кВтгод. – Для другої групи – 1,68 грн за кВт / год. В той же час, у перехідний період – з 2015 по 2017 рік – споживачів розділять на три групи – з мінімальним обсягом споживання (до 100 кВт / год на місяць), з обсягом споживання від 100 кВтч до 600 кВтгод та понад 600 кВт / год в місяць. За рішенням комісії, з 1 квітня 2015 року мінімальний тариф на електроенергію для населення збільшиться на 19% – до 0,37 грн за кВтч. Цей мінімальний тариф буде застосовуватися до домогосподарств з обсягом споживання до 100 кВт / год на місяць. Домогосподарства з обсягом споживання від 100 до 600 кВтгод на місяць платитимуть 0,63 грн за кВтч. Таким чином, для них підвищення складе 50%. Домогосподарства з обсягом споживання понад 600 кВт/год на місяць з 1 квітня 2015 року будуть платити 1,4 грн за кВт / год. Для них підвищення складе 5%. При цьому члени НКРЭКУ уточнили, що підвищені тарифи на електроенергію для населення застосовуються на 101 кВтч. «тобто все населення України гарантовано отримуватиме 100 кВтгод електроенергії на місяць за мінімальною ціною», – підкреслили в комісії. Крім того, у відомстві звернули увагу, що загальний економічний ефект від підвищення тарифів на першому етапі – тобто, в квітні поточного року, складе 5,4 млрд грн без урахування ПДВ. «У той же час для багатодітних сімей – в незалежності від обсягів їх споживання – буде діяти мінімальний тариф на електроенергію», – повідомили у відомстві. Зазначимо, що Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері електроенергетики і комунальних послуг, встановила 50-відсоткову знижку на тариф на електроенергію в нічний час для домогосподарств, які мають двозонні лічильники.

  Відповідне рішення було прийнято на засіданні відомства. Як зазначається, знижка буде діяти з 23.00 до 7.00.   Нагадаємо, що за словами співголови Фонду енергетичних стратегій Дмитра Марунича, при нинішній ціні 30 копійок за кіловат-годину, яку платять побутові споживачі, вартість електроенергії треба також підвищити втричі — до 1 грн за Квтг, щоб хоча б вийти на її собівартість, передає finobzor.com.ua. При цьому експерт підкреслив, що міський електротранспорт також платить за енергію з побутовим тарифами. Тобто підвищення вартості електроенергії до рівня собівартості призведе до зростання витрат транспортників "на світло" також в три рази. А це неминуче знайде своє відображення у підвищенні вартості проїзду. Наскільки саме   буде залежати від того, наскільки місцева влада зможуть перекрити збільшені витрати за рахунок інших джерел фінансування. Подорожчання зачепить і водоканали, в яких витрати на електроенергію завжди були дуже великі. "Вже зараз водоканали — це найбільші боржники по сплаті за спожиті енергоресурси", — зазначив Марунич. Тому дуже ймовірно, що вони також спробують підняти ціни, щоб вирішити свої проблеми за рахунок споживачів. В результаті ціни на всю комуналку і транспорт зростуть у кілька разів по всіх напрямах. А це в умовах падіння економіки неминуче призведе до збільшення неплатежів, а також зростання кількості претендентів на субсидії. "Як показує досвід, при підвищенні на 1% тарифів, рівень неплатежів зростає на 0,2%", – каже стверджує Марунич і нагадує, що в минулому році тарифи на газ були підвищені для населення на 60%, на опалення і гарячу воду — більш, ніж на 50%, на електроенергію — в середньому на 15%. "

  Але з-за девальвації гривні це не принесло очікуваного ефекту. Навпаки, витрати домогосподарств зросли на 35% і багато стали вимагати субсидій", — говорить експерт. На думку директора енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентина Землянського, підвищення тарифів не дасть нічого, крім соціального вибуху. Він вважає, що уряду потрібно шукати гроші для вирішення двох головних проблем — покриття збитків НАК "Нафтогаз" і порятунку вітчизняної електроенергетики, яка опинилася у важкому становищі через війни на Донбасі (дефіцит вугілля) і конфлікту з РФ (ціна на імпортний газ і електроенергію). На покритті збитків Нак і приведення комунальних тарифів до ринкового рівня до того ж наполягає МВФ, від якого ми сподіваємося в цьому році отримати великий кредит. У той же час експерти переконані, що тарифи все одно будуть підвищені. "Держава зараз фактично дезертирує з сфери соціальної відповідальності, тому тарифи підвищувати не будуть. Це треба прийняти як належне", — підкреслив директор спеціальних проектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.

  Правда, він вважає, що це може врятувати вітчизняний видобуток вуглеводнів. Але головне — низькі тарифи роблять економічно невигідним енергозбереження. Тому в очікуванні підвищення тарифів Геннадій Рябцев радить населенню ставити лічильники на все, що можна, і застосовувати всі заходи з енергозбереження, аби знизити свої витрати. А уряду експерт радить підвищувати тарифи плавно, в кілька етапів, щоб не отримати провалів в оплаті.  

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг