Як змусити людину повернути борг?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

    Давайте розглянемо ось такий хворий для багатьох питання: як змусити людину повернути борг? Якщо людина повинна гроші і не віддає – це досить складна ситуація, причому, не тільки з фінансової, а й з психологічної точки зору. Але в більшості випадків вона вирішувана, тільки для цього доведеться докласти певних зусиль.

    Сподіваюся, що стаття вийде цікавою, з урахуванням того, що в ній я буду приводити особистий приклад вимоги повернення боргу, якого мені вдалося домогтися, правда, аж через цілих 8 місяців. Але думаю, що з урахуванням того, що я займався цим питанням лише час від часу, “під настрій”, це в принципі хороший результат. Отже, про все по порядку.

    Вам буде цікаво: Як взяти позику у СОС-кредит?

    Мої постійні читачі вже знають, що я завжди всіх вчу не давати гроші в борг взагалі. Тому що цим ви:

    • Не допоможете іншій людині (так він ніколи не навчиться розумно керувати особистими фінансами), а тільки нашкодите йому, створивши проблему (борги потрібно повертати);
    • Нашкодите собі (вам залишиться менше грошей для власних потреб, а якщо засоби вільні – ви не заробите на цих грошах, що могли б зробити, навіть просто поклавши їх в банк на вклад);
    • Створите собі проблему (більшість людей, які позичають гроші, як показує статистика, віддають їх невчасно, з великими труднощами, а то і взагалі не віддають);
      зіпсуєте відносини з людиною (ким би він вам не був, ймовірність такого результату подій дуже велика).Я сам, зрозуміло, теж завжди дотримуюся цього правила, і ніколи не даю гроші в борг.

    Дав гроші в борг

    Однак, нещодавно виникла нетипова ситуація, опишу її коротко.
    В грудні минулого року я уклав усну угоду з людиною, що займається виготовленням певних виробів. Суть угоди така: я даю йому суму грошей, а він через 2 місяці виготовляє мені потрібний виріб, віднімає з даної суми вартість матеріалів, а решту віддає. Моя вигода – отримую виріб за ціною матеріалів. Його вигода – отримує гроші, які йому терміново необхідні (були цілком реальні причини, я в них переконався), і користується ними пару місяців. Передана в борг сума приблизно дорівнювала двократної вартості матеріалів. І половина цієї суми, яку майстер зобов’язався мені віддати через 2 місяці, була цілком прийнятною платою за користування цими грошима (порівнянної з ціною позик в МФО). Крім того, раніше я вже мав справи з цим майстром, і він свої зобов’язання виконував, хоч і невчасно. Тому я погодився на таку угоду. Передана сума була для мене не критичною, і втратити її мені було б не шкода, ніякого істотного впливу на мої фінанси вона б не зробила (в іншому випадку я б не погодився). Домовленість була усною, передача грошей відбулася без свідків, і ніяких розписок при цьому ми не оформляли.І ось, обумовлений термін пройшов, а людина свої зобов’язання не виконав. Більш того, навіть не почав закуповувати матеріали, взагалі ніяк не просунувся. Наявність боргу він не заперечував, просто посилався на тяжке фінансове становище і постійно “годував сніданками”. Ще через якийсь час я зрозумів, що виник безповоротний борг, і треба діяти, щоб його повернути. Я повідомив цій людині, що не треба вже нічого робити, нехай просто поверне гроші. Але і цього, зрозуміло не було. Не можна стверджувати, що мій боржник був відвертим шахраєм: за моїми спостереженнями це був просто малограмотний людина, яка не вміє знайти можливості для заробітку і не вміє правильно розставити пріоритети у витрачанні своїх невисоких доходів (годувати сім’ю важливіше, ніж віддати мені борг – приблизно так він мислив ).Отже, як змусити людину повернути борг без розписки? До слова, наявність розписки навряд чи б щось в корені міняло в моєму випадку. Далі я буду перераховувати різні способи впливу на боржника в міру їх посилення, скажімо так, в т.ч. ті, що спробував сам, з коментарями з особистого досвіду в цій ситуації.

    Боржник повинен знати, що борги повератються

    Рада 1 . Дайте боржникові зрозуміти, що борг повернути все одно доведеться. Що ви це так не залишите, і будете домагатися справедливості всіма можливими способами, що з вами такий варіант не пройде. Можливо, він просто розраховує на те, що в якийсь момент ви вже посоромився постійно нагадувати, і це все забудеться. Ні, не забудеться! Не потрібно боятися зіпсувати відносини з людиною, адже він же не боїться їх зіпсувати, не віддаючи борг. А може бути, він для вас просто фінансовий маніпулятор, і все що йому від вас потрібно – це подібні позики. Ось і подумайте, чи варто взагалі підтримувати відносини з такою людиною?

    Коли я зрозумів, що ця людина просто так мені гроші не віддасть, я почав на нього тиснути. Розуміючи при цьому, що більше я не зможу звернутися до нього за послугами. Тобто, я став не просто просити повернути борг, а вимагати, в жорсткій, але ввічливій формі.
    Якщо ви бачите, що ніякого ефекту від простих розмов немає, вам потрібно “відчути себе колектором”, і почати діяти як вони. Адже, як відомо, робота колекторів дуже часто дозволяє повернути борг навіть тоді, коли цього не може зробити кредитор.

    Не потрібно “винаходити велосипед” – колектори вже досвідченим шляхом довели, що знають, як змусити людину повернути борг, тому просто скористайтеся їхнім досвідом.
    Однак, акцентую увагу: діяти необхідно обережно і в рамках закону, щоб не нажити собі ще більш серйозних проблем. Тобто, запозичуємо у колекторів їх кращі методи стягнення боргів, відфільтровує відверто незаконні і діємо. Всі ці методи зводяться до надання психологічного тиску на боржника: він повинен почати переживати, нервувати, турбуватися, боятися, так, щоб в якийсь момент не зміг пересилити свій страх і повернув би гроші.

    Нагадуйте боржнику про те, що у нього борг

    Рада 2. Телефонуйте і пишіть боржнику якомога частіше. Потрібно зробити так, щоб він ні на секунду не забував про те, що повинен вам гроші. При цьому пам’ятайте, що ваші дзвінки, повідомлення, листи, не повинні містити загроз (що є кримінальним злочином), адже велика ймовірність, що боржник їх запише / збереже і далі буде використовувати проти вас. Навіть якщо боржник принципово не буде брати трубку і читати ваші повідомлення – все одно шліть їх: сам факт що ви дзвоните і шлете буде постійно нагадувати йому про борг і дратувати, змушувати нервувати. У розмовах наполягайте на конкретиці: цифри, дати, терміни. Крім того, всі розмови бажано записувати – в подальшому це може стати в нагоді.В своїй ситуації я не дзвонив боржнику занадто часто, робив це тільки періодично. У багатьох випадках він не брав трубку, після чого іноді відповідав мені смс-ками. І це було дуже до речі, тому що підтверджувало факт наявності боргу і згоди з цим.

    Напишіть боржникові листа

    Рада 3. Направте боржнику поштою офіційне письмову вимогу повернути борг з повідомленням про вручення. Пошліться в ньому на вашу домовленість / розписку / будь-які ще факти і вимагайте виконати зобов’язання. Можете приписати, що в іншому випадку ви залишаєте за собою право подати позов до суду або заяву в поліцію. Офіційні документи завжди психологічно діють краще, ніж неофіційна балаканина.В своїй ситуації я цю пораду не використав, оскільки просто не знав, де живе боржник. Навіть не знав його прізвища. Знав тільки місце роботи, де він надавав свої послуги в чужому приміщенні.

    Заходьте у гості до боржника

    Рада 4. Наносите візити додому/на роботу до боржника. Приходьте і нагадуйте про борг на очах у родичів, колег, знайомих. Так, щоб про це дізналося якомога більше людей – теж в майбутньому може стати в нагоді. Та й психологічно боржнику буде дуже ніяково перед ними, що може спонукати його на повернення боргу. В моєму випадку за весь час я кілька разів (після того, як людина довго не реагував на дзвінки) приходив на місце роботи свого боржника (працював він в підвальному приміщенні магазину), просив його покликати, говорив з ним при продавців і інших співробітниках, а коли його не було на місці – просив продавців передати, що приходив Костянтин, якому він винен гроші. Про борг незабаром знали вже всі співробітники, і при необхідності могли б це підтвердити.

    Рада 5. Використовуйте авторитетних людей для тиску на боржника. Наприклад, його родичів, друзів, начальника. Спробуйте навести контакти і спокійно роз’яснити ситуацію з проханням вплинути на недбайливого боржника в його ж інтересах, щоб не було гірших наслідків: заяви в поліцію, суду, продажу боргу колекторам і т.д. Знайти близьких друзів і родичів можна, наприклад, через соціальні мережі.

    Через якийсь час, бачачи, що попередні дії не дають результату, я вирішив поговорити з господарем магазину, в приміщенні якого працював мій боржник. Його ім’я і години перебування дізнався у продавців – так мені вдалося з ним побачитися і поспілкуватися. Той мене вислухав цілком дружелюбно, пообіцяв поговорити з моїм боржником, але як-небудь жорстко впливати на нього відмовився. Розмова відбулася, але істотних результатів це не принесло. Правда, через якийсь час боржник, нарешті, повернув маленьку частину боргу (приблизно 1/10). Це вже була перша маленька перемога! (З моменту неповернення на той момент пройшло 4 місяці).

    Також далі одного разу мені вдалося переговорити з дружиною боржника. Причому, за всіма “колекторським правилами” – приблизно опівночі. Після того, як боржник довго не виходив на зв’язок, в якийсь момент я почав дзвонити йому вночі, зробив кілька порожніх дзвінків, після чого трубку взяла дружина. Я пояснив їй ситуацію, спочатку вона була налякана, але далі стала в позицію “не треба мене лякати, вирішуйте свої справи самі, я ні до чого”. Свій номер давати відмовилася і зустрічатися – теж відмовилася. Пообіцяла на ранок переговорити з чоловіком з цього приводу і передзвонити. Однак, дзвінка не було, результату – теж.

    Потрібно пійти до поліції

    Рада 6. Пишіть заяву в поліцію. Якщо нічого не допомагає, можна переходити до більш радикальних дій – написати заяву в поліцію, зробити це можна в своєму територіальному поліцейській дільниці. Для цього бажано (але не обов’язково!) Мати якісь докази наявності боргу (розписки, листування, записи розмов, свідків і т.д.).

    Бачачи, що ніякі інші методи не діють, я теж вирішив звернутися в поліцію (до речі, вперше в житті – заодно отримав досвід). Написав заяву про те, що проти мене вчинено дії, які можна кваліфікувати як шахрайство (отримані гроші, послуга не надані, гроші не повернуті). Як докази міг надати смс-повідомлення від боржника, де він обіцяє повернути гроші, свідоцтва продавців і власника магазину (про що вказав у заяві). У мене його без проблем прийняли і ра’яснілі подальшу процедуру: з людиною, який повинен мені гроші, зв’яжеться слідчий, візьме у нього свідчення, визначить, чи можна кваліфікувати дії як шахрайство. Практично напевно – не можна, про що мені в 10-денний термін відправлять відмову в порушенні справи. Але сам факт виклику в поліцію, звичайно ж, в черговий раз зробить серйозний психологічний тиск на боржника, що для мене було головним.

    Через кілька днів мені передзвонив боржник і повідомив, що віддасть гроші до кінця місяця (приблизно через 20 днів). Подібне він обіцяв вже не раз і не виконував. На цей раз він сказав, що його зобов’язання “зафіксовано в поліції”. Тобто, судячи з усього, щось подібне написав у своїх роз’ясненнях, коли його викликали. І ось, нарешті, сталося диво: не до кінця поточного місяця, звичайно, але вже в перших числах наступного борг був повернутий! Перемога! Спосіб спрацював! Хоча, підкреслюю, складу злочину в даній ситуації поліція не побачила, і фактично нічого зробити цій людині не могла, мова йде тільки про психологічний тиск.

    Що ще цікаво, офіційної відповіді поліція мені взагалі не прислала. Але це вже було і не так важливо.
    Таким чином, мої дії все-таки в підсумку здобули ефект. До слова, я використав не тільки ці методи, були і інші – більш специфічні, які підійдуть не завжди, і не скрізь. Наприклад, можна боржника “поставити на лічильник” – почати нараховувати йому відсотки на борг, зіставні, наприклад, з відсотками по позиках в МФО. Колектори теж часто “накидають” на борги свої штрафи, що незаконно, але психологічно діє. Або, в моєму випадку можна було поскаржитися на боржника в податкові органи, оскільки він вів незаконну підприємницьку діяльність – цим я б не домігся повернення боргу, але міг би покарати його хорошими штрафами. Мої попередження про можливі такі дії теж не дали ефекту.

    Ну і далі я розгляну пару крайніх методів, до яких у мене справа не дійшла, але які можна використовувати, щоб змусити людину повернути борг.

    Рада 7. Подайте до суду на боржника. Питання приватних боргів вирішуються саме в суді. Тому, якщо ніякі інші дії не дають потрібного ефекту – залишається цей варіант. Можливо, навіть сам факт подачі позову злякає боржника, і він поверне гроші ще до початку судового розгляду. А можливо доведеться йти до кінця, отримувати судове рішення і, якщо суд прийме вашу сторону, передавати його в службу приставів, а ті вже повинні “вибивати” борг в вашу користь. У їх компетенції накладати арешт на рахунки, доходи, майно боржника – інструментів тут досить.

    Рада 8 . Продайте борг колекторам. Просто зверніться в найближчі колекторські компанії і дізнайтеся, чи готові вони купити у вас такий-то борг. У цьому способі дуже багато мінусів. По-перше, далеко не кожен борг колектори куплять: то, що не доведено документально, продати їм нереально. А ось наявність розписки або, тим більше, договору позики – можливо, підійде. Але і в цьому випадку колектори викуплять заборгованість з величезним дисконтом – вам заплатять не більше 10-30% від суми боргу. Тобто, ви отримаєте “хоч щось”, боржник отримає подальшу взаємодію з колекторами (якщо вас це радує), але інших грошей ви вже точно не повернете.

    Тепер ви знаєте, як змусити людину повернути борг без розписки і під розписку. Сподіваюся, що мої поради і мій досвід в цій справі будуть вам корисні. Ну і, на закінчення, запам’ятайте ще раз важливе правило:
    Щоб у вас не виникало проблем з поверненням боргу, просто не давайте гроші в борг.