Як вирішити, чи давати гроші в борг?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  Коротка відповідь: уявіть, що ви втратили ці гроші.

  Довга відповідь.

  Переконайтеся, що вас не обманюють. У вік інтернет-комунікацій складно зрозуміти, хто з вами насправді розмовляє через електронну пошту, месенджер, смс і – іноді – навіть по телефону. Шахраї цим користуються, щоб виманити гроші у довірливих людей, зламуючи еккаунти скайпу, пошти, icq, фейсбуку та звертаючись потім з них до друзів жертви злому. Перевести гроші зараз теж можна «віртуально» – з картки, з інтернет-банку або електронній «валютою». Тому до початку будь-яких дій з абсолютною точністю переконайтеся, що гроші у вас просить саме та людина, з чийого еккаунта прийшло повідомлення. Попросіть його написати з іншого аккаунта, зателефонуйте йому або поставте якесь запитання, відповідь на який може знати тільки він/а (і ви). Це може виглядати трохи параноїдально, але зате вбереже вас від несподіваних і неприємних втрат.

  Подумками попрощайтеся з грошима

  Головне, що варто зробити перед тим, як дати гроші в борг (позичити гроші) – оцінити наслідки їх неповернення. Якщо сума настільки велика, що її остаточне зникнення з вашого бюджету створить серйозні проблеми, то краще ще раз подумати: чи потрібно вам цю суму віддавати?

  Подивіться на себе очима боржника. Задайте собі питання: чому цей чоловік звернувся саме до вас? Можливо, у вашого потенційного позичальника є інші джерела коштів – більш заможні друзі, банківський кредит і т. п., а до вас він звертається тільки тому, що йому так простіше, або він вважає, що ви точно не відмовите? Чи готові ви стати таким «легким донором»? Іноді це абсолютно нормально – попросити допомоги у близького друга набагато природніше, ніж йти в банк. Але якщо за позикою до вас звернувся полунезнакомый «один друзів», то тут можуть бути проблеми.

  З’ясуйте, навіщо людині гроші

  Це не такий наївний рада, як може здатися: іноді люди звертаються за позикою не зовсім по своїй волі. Наприклад, ваш знайомий піддався на «розводку» з дорогими «ліками» або на рекламу «швидкого заробітку в інтернеті», а своїх грошей для віддачі шахраям у нього немає. У цьому випадку, звичайно, треба відмовити, незважаючи ні на які вмовляння. Або, як варіант, може з’ясуватися, що в ситуації, в яку потрапив ваш друг, ви можете допомогти без грошей. Мета позики повинна бути зрозуміла і розумна.

  Оцініть можливості та репутацію позичальника

  Згадайте, брав ця людина у вас гроші або речі раніше, повертав він їх в строк і в повному обсязі? Який стиль життя у цієї людини? Як ви оцінюєте його постійні доходи? Є в нього конкретний план по поверненню вам одержаної суми із зрозумілими і гарантованими джерелами грошей? Не захоплюється він азартними іграми або чимось подібним? Погані відповіді на ці питання не означають, що треба обов’язково відмовити – ситуації бувають різні, але об’єктивний погляд на стан речей дасть вам можливість заздалегідь оцінити ймовірність повернення і приготуватися до того чи іншого варіанту.

  Переспите з думками про борг. При досить серйозною сумою корисно буває відкласти рішення про позику на день-два і обговорити його з кимось, кому ви довіряєте. Поради родичів і друзів вам навряд чи реально допоможуть (хоча є шанс, що ви дізнаєтеся про потенційного позичальника багато нового), але сам факт паузи, обговорення й обмірковування допоможе вам звільнитися від можливого маніпулятивного впливу прохача і розібратися зі своїми думками на цей рахунок. Наполеглива вимога дати грошей у борг «прямо зараз» без конкретного обґрунтування («інакше мені буде погано» – не обгрунтування) майже завжди означає маніпуляцію: вас заганяють у стан стресу, не дають спокійно подумати. Якщо ви не бачите, що людина об’єктивно в біді, жорстко відмовтеся від подальшого спілкування і перенесіть розмову на більш пізній термін.

  Нарешті, знизьте суму до комфортної. Якщо давати в борг запитані гроші не хочеться, але зовсім відмовити з якихось причин важко, постарайтеся обмежити можливі втрати від позики сумою, яка не позначиться на вашому благополуччі. Зверніть увагу: мова в даному випадку не йде про ймовірність повернення чи неповернення; спочатку, як уже говорилося вище, варто твердо припускати, що своїх грошей ви не побачите, навіть якщо позичальник – ваш друг або близький родич. У людини можуть виникнути несподівані об’єктивні труднощі з поверненням боргу.

  PS Якщо у вас є питання щодо особистих фінансів, інвестицій та банківської діяльності, задавайте в коментарях. Я постараюся на них відповісти максимально докладно і зрозуміло.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг