Як протистояти колекторам?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  У статті «Дзвонять колектори. Що робити? »Ми спробували розібратися, хто такі колектори, які їхні права, а чого вони здійснювати не вправі. Виявляється прав у представників даної професії не більше, ніж у звичайних громадян і юридичних осіб. Спеціального закону, що регламентує діяльність колекторських компаній, в Україні немає, тому «вибити» борги фізичних осіб, не порушуючи інших законодавчих актів, не так вже просто.
  У цьому пості ми проаналізували, які закони можуть порушити колектори своєю діяльністю і, можливо, банки-кредитори, передаючи інформацію про боржника та його оточенні третім особам. Знаючи, що порушене, простіше зрозуміти, як і кому дати відсіч.

  Почніть з банку

  Раніше ми радили вивудити з розмови з колектором максимум інформації – хто він, яку компанію представляє, на підставі чого діє. Велика ймовірність, що ваші запитання залишаться без відповіді. Не турбуйтеся, а уважно перечитайте кредитний договір в тій частині, де йдеться про заміну кредитора у зобов’язанні і про передачу інформації за договором третім особам.

  Підстави для заміни кредитора у зобов’язанні встановлено ст. 512 Цивільного кодексу України (ЦК України).

  Цивільний кодекс України. Стаття 512. Підстави заміні кредитора у зобов’язанні

  1. Кредитор у зобов’язанні может буті чинний іншою особою внаслідок:

  1) передання ним своих прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги);

  2) Правонаступництво;

  3) виконан обов’язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем);

  4) виконан обов’язку боржника третьою особою.

  2. Кредитор у зобов’язанні может буті чинний такоже в других випадка, встановлення законом.

  3. Кредитор у зобов’язанні НЕ может буті чинний, если це встановлено договором або законом.

  Згода боржника на зміну кредитора в договорі не вимагається, якщо іншого не встановлено в договорі (ст. 516 ЦК України). Банк як первинний кредитор зобов’язаний передати новому кредитору (в даному випадку колекторської компанії) документи та інформацію, яка є важливою для виконання боржником умов договору. Боржник же має право не виконувати своїх зобов’язань нового кредитора до тих пір, поки не отримає доказів переходу до нього прав у зобов’язанні (ст. 517 ЦК України). До тих пір, поки колектор не надасть вам завірену копію договору, що підтверджує його права як нового кредитора, його дії є незаконними.

  Банк не має права передавати колекторської конторі інформацію про боржника, якщо в договорі є пункт, що забороняє змінювати кредитора в зобов’язанні.

  Найчастіше колекторське агентство діє від імені банку на підставі договорів доручення, комісії, договорів на надання колекторських послуг, т. Е. Кредитор в договорі не змінюється. У цьому випадку шукайте в кредитному договорі пункт, що передбачає можливість передачі інформації третім особам для стягнення заборгованості. Мається такої, до банку немає претензій. Ви самі дозволили йому діяти подібним чином, поставивши підпис під договором. Якщо такого пункту немає, банк не має права передавати колекторам інформацію про клієнта-боржника.

  Розголошуючи інформацію про клієнта-боржника, банк порушує:

  Статтю 32 Конституції України. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
  статтю 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (далі Закон про банки). Статтею 60 Закону про банки встановлено, що інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємодії з третіми особами при наданні банківських послуг, є банківською таємницею. Розкриття інформації здійснюється у порядку, викладеному в ст. 62 цього ж закону, де про колекторських компаніях немає ні слова.
  статтю 1076 ЦК України. Відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам та їх представникам. Іншим особам такі відомості можуть надаватися тільки в порядку, встановленому Законом про банки. У разі розголошення інформації клієнт має право вимагати від банку відшкодування збитків та моральної шкоди.
  статті 11 Закону України «Про інформацію». Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах прав національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належить, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров’я, а також адреса, дата і місце народження.
  Закон України «Про захист персональних даних».

  Відвідайте банк, попросіть надати вам копії документів, на підставі яких інформація передана колекторам. Якщо встановите, що фінансова установа неправомірно передало інформацію про вас і ваш борг третім особам, пишіть заяву в Національний банк України, і в прокуратуру.

  Кримінальний кодекс України (ст. 231, 232) передбачає за незаконне використання та розголошення відомостей, що становлять банківську таємницю, штрафи і позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Штрафи за порушення законодавства у сфері захисту персональних даних передбачає також Кодексу України про адміністративне правопорушення (ст. 188-39).

  Не виключено, що після відвідування банку колектори стануть менш настирливими. Якщо цього не подіє, готуйтеся протистояти колекторам.

  Як поводитися з колекторами?

  Уважно перечитайте статтю «Дзвонить колектор. Що робити? »І чітко усвідомите, які дії колекторів вважаються незаконними. Дуже часто ці дії можна трактувати як порушення норм Кримінального кодексу України, зокрема:

  стаття 162 «Порушення недоторканності житла» – при спробі проникнути в квартиру
  стаття 182 «Порушення недоторканності приватного життя» – виражається в зборі, зберіганні, використанні, поширенні інформації про особу або зміна такої інформації
  стаття 189 «Вимагання» – вимога передати майно з погрозою насильства готівка потерпілим чи його близькими, обмеження прав, свобод чи інтересів
  стаття 186 «Грабіж» – при спробі незаконного вилучення будь-яких матеріальних цінностей
  стаття 355 «Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань»

  Протиправні дії доведеться доводити. Вишукайте можливість записувати дзвінки з погрозами, нікого не пускайте в квартиру, не погоджуйтеся на зустрічі, навіть якщо вас підловили на вулиці, на роботі, не спілкуйтеся з колекторами без свідків.

  Якщо колектори загрожують або іншим чином порушують ваші права, негайно викликайте міліцію і направляйте заяву в прокуратуру. Запроторити преступившего закон колектора за грати вам навряд чи вдасться. Вимагання, шахрайство і т.п. складно доказово, тому по факту не завдано якоїсь шкоди. Проте, практика показує, що після вступу в справу прокуратури колектори швидко заспокоюються.

  Завжди пам’ятайте, навіть за наявності всіх документів, що підтверджують законність вимог, колектор має право лише нагадати про борг і звернути до суду. Будь-які дії щодо вашого майна вправі робити виключно представники Державної виконавчої служби в рамках виконавчого провадження.

  Настійно рекомендуємо НЕ ПЛАТИТИ колекторам! Розмовляти з ними краще в суді. І не варто побоюватися, що борг збільшиться на суму судових витрат. Справа в тому, що до моменту, коли боргом починають займатися колектори, сума штрафних санкцій в рази перевищує суму кредиту. Відповідно до частини 3 статті 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших істотних обставин. Такими обставинами для вас можуть бути погіршення фінансового становища, втрата роботи, відсутність у позивача негативних наслідків, пов’язаних з несвоєчасним погашенням зобов’язань.

  Щоб у ході судового розгляду зменшити суму штрафу, краще звернутися за допомогою до хорошого юриста, який допоможе підготувати відповідні документи.

  Якщо борг перед банком таки є, гасити його в будь-якому випадку доведеться, але краще зробити це за рішенням суду:

  по-перше, буде впевненість, що фінансових претензій до вас не залишилося
  по-друге, суд може зменшити суму боргу
  по-третє, в ході виконавчого провадження борг стягується поступово, у сумі, що не перевищує 30% вашого доходу

  Найчастіше в сферу діяльності колекторів потрапляють абсолютно невинні громадяни – члени сім’ї, родичі, друзі. Їх «дістають», щоб допомогли вплинути на боржника. Якщо ви впевнені, що не отримували кредит і не виступали поручителем, претензій до вас бути не може.

  У цьому випадку можна:

  спокійно ігнорувати «наїзди», припиняти спілкування, посилати, куди дозволяє виховання
  звернутися до банку з вимогою виключити ваші дані з кредитної справи, оскільки ви не є стороною договору. Не допоможе – направляйте скаргу в НБУ і в прокуратуру про порушення банком законодавства у сфері захисту персональних даних
  з колекторами дійте за описаною схемою

  Отже, будьте уважні, не поспішайте займати грошей і бігти оплачувати пред’явлений борг. Уважно вивчіть ситуацію, оскільки колектори можуть бути самими справжніми шахраями.

  Поділіться власним досвідом боротьби з колекторами в коментарях. Можливо ваш приклад допоможе комусь не зробити помилку.

  Задавайте питання. Ми обов’язково відповімо кожному.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг