Як правильно відмовити в позиці

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  У минулій замітці я розповів, як навчитися не давати в борг – тобто попрацювати над собою, щоб не бути слабохарактерним тюхтієм, якого особливо спритні товариші можуть використовувати в своїх цілях (наприклад, в постійному «позичанні грошей). На цей раз мова не стільки про самовихованні, скільки про техніку спілкування – якими словами і з якою інтонацією треба відмовляти в позиці.

  Попередньо ще раз нагадаю правило з минулого примітки: чітко визначте для себе, кому ви даєте в борг, а кому ні. Наприклад, до першої групи можуть ставитися близькі родичі та одиниці друзів, до другої – всі інші оточуючі. Чи визначте, яку суму ви можете подарувати просто так, і давайте в борг тільки її. Так чи інакше, прохання про позику не повинна застати вас зненацька: маючи суворі правила, в кожній ситуації ви відразу ж точно знаєте, дасте в борг цій людині чи ні. Нижче ми розглядаємо ситуацію відмови.

  Методи відмови в позиці

  1. Обманювати недобре. Пряма брехня – дуже сильне і отруйна засіб, погано впливає і на брехунів, і на його відносини з тим, кого обманюють. Тому її варто використовувати лише в крайньому випадку, коли ніякі інші методи не працюють.

  2. Навпаки, чесність – краща політика. На розсудливої людини відвертість справляє позитивне враження, а нездравомыслящие навряд чи цікаві вам як друзів і приятелів. Відповідно, ніщо не заважає вам чесно і відверто сказати, що у вас є суворі правила щодо надання грошей в борг, і даний випадок під них не підпадає.

  3. При повторенні прохання необхідно ввічливо, але холодно відповісти, що ви вже сказали все, що хотіли, і не бачите сенсу продовжувати розмову на цю тему.

  4. Іноді буває не дуже зручно відповісти прямою відмовою. У такому разі можна послатися на те, що у вас немає вільних грошей. Це майже напевно не буде брехнею, так як ви говорите саме про «вільних» грошей, не запланованих під якісь витрати або заощадження. Якщо ви грамотно ведете свої фінансові справи, то всі ваші доходи так чи інакше заздалегідь розподілені (за винятком дрібниці на кишенькові витрати, яку навряд чи хтось буде у вас просити в борг).

  5. Нарешті, нехай і рідко, але бувають ситуації, коли явний відмова неприйнятний. У цьому випадку можна обставити потенційну видачу боргу масою додаткових умов і труднощів, які роблять процедуру надто неприємною і накладної для прохача. Скажіть, що ви можете видати гроші тільки через тиждень, тільки на картковий рахунок, під відсотки, після підписання розписки в присутності двох свідків, які є вашими спільними знайомими. Мовляв, ви читали, що борг можна давати тільки так, а так як ви самі не компетентні в таких справах, то віддаєте перевагу слідувати цим правилам. Чим більше умов і труднощів, тим з більшою ймовірністю «щось піде не так», і потенційний позичальник захоче знайти іншу «жертву».

  Часто в таких рекомендаціях (особливо в західних джерелах) пишуть, що при відмові в борг не треба вибачатися. Мовляв, ви не зобов’язані давати гроші, тому ніякої вашої вини у відмові немає. Це вірно, але варто помітити, що проста форма вибачення («Вибач(те), але…») в російській мові вже більше елемент ввічливості, ніж справді прохання про прощення за провину. Тому нічого страшного, якщо ви формально вибачтеся за відмову дати позику.

  Ітог-як відмовити по займу

  Насправді, якщо ви досить впевнені в собі і не турбуєтеся з приводу репутації не дуже ввічливого людини, то самий правильний варіант діалогу з приводу позики виглядає так:

  – Ти не міг би позичити мені 20 тис. гривень на пару місяців?
  – Ні. (І ввічлива усмішка).

  Цього цілком достатньо.

  Якщо у вас є свої перевірені способи відмовити в борзі, напишіть їх у коментарях.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг