Як повернути борг за розпискою і без розписки?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  У цій статті я розповім вам, як повернути борг за розпискою і без розписки. Зараз бажаючих взяти гроші в борг у приватної особи просто безліч (можете самі почитати коментарі під статтею за посиланням і переконатися). Але я завжди говорив, що давати гроші в борг слід дуже обережно, а краще не робити цього взагалі, якщо ви не переслідуєте якихось комерційних інтересів, а якщо переслідуєте – то ніяких розписок: потрібно складати договір позики.
  Однак, як показує практика, на ділі дуже часто люди, думаючи, що цим вони надають допомогу (зазвичай це не так, а, швидше, навпаки), дають гроші в борг один-одному навіть без розписки, що вже говорити про складання договору приватного позики. Особливо коли мова йде про позику грошей родичам, друзям, знайомим, колегам, отримання розписки або складання договору часто вважають чимось негожим і неприйнятним, мовляв, у нас же повну довіру.

  Одержувач позики не віддає гроші

  У результаті думка змінюється, коли одержувач позики починає ігнорувати позикодавця, постійно “годувати ” завтраками”, посилатися на важку фінансову ситуацію і іншими способами нескінченно відкладати повернення боргу в обумовлений термін. А то і зовсім ховається з грошима, зайнявши їх відразу у кількох таких довірливих друзів. Подібних випадків безліч!

  Особливо це невигідно займодателю, коли він видає гроші в борг “просто так” – безвідсотково. У цьому випадку “завис” борг тільки знецінюється з кожним днем, і людина не просто втрачає прибуток, який він міг би отримувати, навіть банально розмістивши ці гроші на вклад у банку, але і в результаті, якщо і повертає суму, то вже частково “з’їдену” інфляцією або девальвацією.

  І ось тоді люди замислюються про те, як повернути борг. Причому, судячи з усього, абсолютно не розуміють, як треба діяти. Аналізуючи пошукові запити для цієї статті, я звернув увагу, що тисячі людей щомісяця набирають в Гуглі і Яндексі ось такі фрази:

  • Змову, щоб повернули борг;
  • Молитва, щоб повернули борг;
  • Повернути борг, магія;
  • Повернути борг, біла магія, і т. п.

  Ну, загалом, ситуація просто жахлива, як і в багатьох сферах, що стосуються особистих фінансів. Так що, думаю, буде не зайвим розповісти вам про те, як повернути борг з юридичної точки зору, окремо зупинившись на випадках, коли гроші видані в борг під розписку і без розписки.

  Повернення боргу: для чого потрібна розписка?

  Для початку трохи про те, для чого потрібна розписка, і як вона може допомогти повернути борг. Якщо ви не хочете складати договір позики, а в окремих випадках це дійсно недоцільно, то ось розписку про отримання коштів брати просто обов’язково, причому, роблячи передачу грошей і прийом розписки при свідках. Це суттєво спростить повернення боргу через суд, у разі, якщо боржник не захоче самостійно його повернути.

  Розписка – це рукописний документ, що засвідчує факт передачі грошей від однієї приватної особи до іншого та зобов’язання щодо їх повернення у встановлений термін.

  Повертаємо борг по розписці

  Повернути борг по розписці набагато простіше, ніж повернути борг без розписки, особливо, якщо вона:

  • Посвідчена нотаріально (закон не зобов’язує це робити, але в документі, завірену у нотаріуса, у суду не виникне взагалі жодних сумнівів);
  • Підписана і передана при свідках (які при необхідності зможуть підтвердити це в суді).

  Як повернути борг? 3 способу.

  Існує 3 основних законні способи повернути борг.

  Спосіб 1. Досудовий повернення боргу. Звичайно ж, краще всього переконати позичальника повернути борг без суду, оскільки суд – це процес, який займає багато часу, праці, нервів. Тут потрібно буде застосувати мистецтво переконання і, діючи у правовому полі, постаратися вирішити це питання “мирним шляхом”.

  Поясніть позичальнику, що повернути борг доведеться все одне, але якщо це буде відбуватися через суд, постраждає його репутація, і він отримає безліч додаткових проблем, яких поки ще можна уникнути. Можна застосувати деякі методи впливу колекторів – такі, як переговори з родичами, друзями позичальника, його керівником на роботі і т. д. Тільки все це слід робити акуратно, в рамках законодавства, щоб це не носило характер загроз, за що вас можуть притягнути до відповідальності.

  Спосіб 2. Повернення боргу через суд. Якщо перший варіант не приніс ніяких результатів – залишається подавати судовий позов. Цей варіант дає вам всі шанси вирішити питання з боргом у свою користь, однак, вимагатиме певного часу (як правило, не менше 3-5 місяців) і трудовитрат.

  У цьому випадку, при позитивному результаті справи, вам дадуть на руки офіційний документ – рішення суду, з яким далі за вас по поверненню боргу буде працювати спеціальна державна служба – судові пристави.

  Спосіб 3. Переуступка боргу третім особам. Є і третій спосіб повернути борг – це передати (продати) його іншій особі або компанії. Існують спеціалізовані фірми, які займаються скупкою боргів – нам вони відомі як колектори.

  Однак, тут є свої нюанси. Як правило, якщо все, що підтверджує факт наявності боргу – це розписка (тим більше, якщо її немає) – такий борг ніхто не купить. Для початку потрібно буде отримати на руки рішення суду, ось уже з ним переуступити право вимоги боргу можна. Другий мінус – колектори купують приватні борги з дуже великим дисконтом: швидше за все, вам не запропонують за нього більше 50% суми. На такий крок є сенс йти, тільки коли ви зовсім не впевнені в тому, що навіть маючи на руках рішення суду, зможете повернути борг. Наприклад, якщо позичальник ховається, не має доходів і власності, на що могли б накласти стягнення судові пристави, і т. д.

  Як повернути борг по розписці? Покрокове керівництво.

  Тепер розглянемо покроково, як повернути борг по розписці через суд.

  Крок 1. Відправка позичальнику офіційної претензії. Перш за все, необхідно скласти претензію щодо повернення боргу і відправити її позичальникові офіційним поштовим листом з повідомленням про вручення. У претензії вкажіть, що згідно розписці від такого-то числа, ви (ПІБ) зобов’язалися повернути мені (ПІБ) таку-то суму до такого-то числа. Термін оплати настав, прошу виконати свої зобов’язання, в іншому випадку я буду змушений звернутися до суду.

  Лякаємо позичальника

  Є невелика ймовірність того, що позичальник злякається такого офіційного звернення, зрозуміє, що все серйозно і поверне борг вже на цьому етапі. Але навіть якщо такого не станеться, у вас з’явиться необхідний і важливий документ для подальшого судового розгляду – копія самого листи і повідомлення про його вручення.

  Крок 2. Складання позовної заяви до суду. позовна заява щодо повернення боргу необхідно обов’язково включити:

  • Найменування органу суду, в який ви подаєте заяву;
  • ПІБ, адресу, контактні дані позивача і відповідача;
  • Суму боргу до повернення (включаючи відсотки, якщо вони є);
  • Підсумкову суму позову (включаючи утримання з відповідача держмита, оплату юридичних послуг, якщо користуєтеся, і т. д.);
  • Перелік документів, що підтверджують наявність боргу, доданих до позову;
  • Докладний опис ситуації: як виник борг, як позичальник відмовлявся його повертати, що ви робили для повернення боргу, хто може це підтвердити і т. д.

  Крок 3. Оплата державного мита. Перед тим, як подати позовну заяву до суду, необхідно сплатити держмито (її можна буде при позитивному результаті справи стягнути з відповідача, якщо вказати це в позові). Суму держмита та реквізити для її оплати необхідно дізнатися у судовому органі, в який ви збираєтеся подавати позов.

  Крок 4. Подача документів по поверненню боргу в суд. Далі необхідно безпосередньо подати позовну заяву в суд, приклавши квитанцію про оплату держмита та всі перераховані в заяві документи. Якщо ви користуєтеся послугами адвоката, то необхідно оформити на нього довіреність на представлення ваших інтересів в суді, і її теж додати до документів.
  Подавати документи можна або особисто, переконавшись, що їх зареєстрували, або рекомендованим листом з повідомленням.

  Після подачі документів необхідно дізнатися дату розгляду справи, щоб прибути на засідання суду і представляти там свої інтереси.

  Крок 5. Отримання рішення суду. Далі потрібно дочекатися судового засідання (у складних випадках їх може бути навіть кілька), і за його підсумками отримати на руки рішення суду.

  До слова сказати, якщо гроші в борг видані під розписку, то в окремих випадках може використовуватися наказне провадження, яке триває швидко – близько 5 днів, а от без розписки – вже тільки виконавче провадження, яке може затягнутися на місяці.

  Крок 6. Передача рішення суду судовим приставам. Якщо суд виніс рішення на вашу користь, тобто, присудив відповідачу повернути борг, і відповідач на протязі 10 днів не подав апеляцію – рішення суду вступає в силу, і вам видадуть його на руки.

  Далі його необхідно віднести до служби судових приставів, які вже зобов’язані зайнятися безпосередньою роботою з боржником: вести з ним переговори про повернення боргу або, якщо той відмовиться – накладати арешт на рахунки, доходи, майно і т. д. Цей процес може затягнутися на місяці, але що поробиш – така у нас судова система. В цілому, повернути борг хоч коли-небудь – це краще, ніж його не повернути.

  Я розповів вам, як повернути борг під розписку, а тепер розглянемо варіант, якщо розписки не було – що робити в цьому випадку.

  Як повернути борг без розписки? Покрокове керівництво.

  Повернути борг без розписки ще складніше, і головне – ймовірність позитивного результату подій в даному випадку істотно нижче, ніж при наявності цього документа. Тим не менш, спробувати варто, адже ви повинні зробити все можливе для повернення боргу.

  Отже, як повернути борг без розписки через суд покроково

  Крок 1. Відправка офіційної претензії позичальнику. Так само, як і у випадку з наявністю розписки, почати потрібно з складання та відправлення з повідомленням претензії. Це так само знадобиться в суді.

  Крок 2. Збір доказів про факт позики грошей. Тепер, оскільки документально ваша угода ніяк не оформлена, потрібно зібрати якомога більше доказів, що підтверджують, що ви давали гроші в борг, і позичальник вам їх не повернув.

  В якості доказів можна використовувати, наприклад, аудіо – та відеозаписи розмов з боржником, з яких буде видно, що він визнає наявність за собою боргу і не хоче його віддавати. Наприклад, можете цілеспрямовано дзвонити йому і записувати розмову, спеціально називаючи його по імені (краще імені-по батькові), суму боргу, терміни, в які він обіцяв її повернути і так далі, щоб було видно, про що йдеться.

  В ідеалі – знайти якомога більше свідків, які підтвердять факт передачі грошей та/або факт неповернення боржником. З такими людьми потрібно домовитися про те, щоб вони дали свідчення в суді.

  Крок 3. Подача в поліцію заяви про шахрайство. Далі необхідно звернутися в органи поліції і написати там заяву, в якому детально викласти всю ситуацію, приклавши всі зібрані докази, і вказати, що в ній можуть міститися ознаки злочину, передбаченого статтею КК “Шахрайство”. Мотивувати тим, що позичальник цілеспрямовано увійшов до вас у довіру і обманним шляхом (т. к. обіцяв повернути і не повернув) заволодів вашими грошовими коштами.

  Поліція зобов’язана провести перевірку за цією заявою, щоб виявити, чи справді має місце факт шахрайства. Для цього вони викличуть вашого боржника на допит. Ця процедура, як відомо, не з приємних, тому можливо, вже на цьому етапі людина злякається можливого кримінального переслідування і поверне вам борг.

  В іншому випадку він буде все заперечувати (що психологічно дуже складно і під силу тільки досвідченим злочинцям), або буде “тиснути” на своє важке фінансове становище і неможливість виконати зобов’язання, не відмовляючись від них. Це саме те, що вам потрібно – буде зафіксований факт визнання боргу.

  В результаті поліція, швидше за все, відмовить вам у порушенні кримінальної справи, не вгледівши в ситуації складу злочину. Обов’язково візьміть письмовий офіційний відмова – він знадобиться в подальшому в суді, а також бажано копію протоколу про допит боржника.

  Крок 4. Складання і подача позовної заяви в суд. Далі необхідно скласти позовну заяву, прикласти до неї всі зібрані докази та документи, включаючи отримані з поліції, сплатити держмито і подати позов до суду. Докладніше як це зробити – я вже розписував вище, не буду повторюватися.

  Крок 5. Участь в судових засіданнях. Далі потрібно буде в зазначену дату з’явитися на засідання суду, взявши з собою свідків (якщо вони є) і відстоювати там свої інтереси.

  Повернення боргу без розписки – як правило, процедура складна і тривала, ніж при наявності такої, тому слід запастися нервами і терпінням. Також майте на увазі, що ймовірність прийняття судом рішення на вашу користь тут нижче, все залежить від конкретної справи та зібраних доказів.

  Крок 6. Отримання рішення суду і передача його судовим приставам. Якщо в результаті суд ухвалить рішення на вашу користь – далі по тій же схемі необхідно передати його в службу судових приставів і контролювати їх роботу по стягненню боргу в вашу користь.

  Тепер ви знаєте, як повернути борг під розписку і без розписки. На закінчення хочу нагадати, щоб ви не забули про термін позовної давності: за борговими зобов’язаннями він становить 3 роки, по закінченню цього терміну ваші шанси повернути борг будуть близькі до нуля.

  Коли не можна повернути борг?

  В цілому можна виділити 3 поширених ситуації, в якій повернути борг під розписку або без розписки взагалі не вийде:

  1. Якщо закінчився строк позовної давності (якщо позичальник повідомить про це суд – він прийме рішення на користь позичальника).
  2. Якщо у позичальника немає ні доходів, ні майна (у цьому випадку судові пристави не зможуть стягнути з нього борг).
  3. Якщо боржник пройшов процедуру банкрутства і офіційно визнаний судом банкрутом

  На цьому все. Щиро бажаю вам ніколи не потрапляти в таку неприємну ситуацію, коли необхідно повернути борг через суд. А щоб не потрапити в неї, все просто: не треба давати гроші в борг. Особливо великі суми, які вам шкода втратити. До нових зустрічей!

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг