Як навчитися не давати в борг?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  У кожної людини своє уявлення про ввічливість, особистих межах і правила поведінки в суспільстві. Це відноситься і до прохань дати в борг: хтось вважає, що при можливості завжди треба допомагати людям, хтось навпаки принципово не позичає нікому і анітрохи. Більшість же, як зазвичай, знаходиться ближче до середини, вирішуючи “давати чи не давати” в кожному конкретному випадку.

  Безвідмова по проханню

  Найнеприємніший варіант – коли внутрішні установки людини суперечать його можливостям або необхідності вести себе раціонально. Є “безвідмовні” люди, які дають гроші в борг, навіть якщо розуміють, що це шкодить їм самим. Така ситуація призводить до неврозів, сварок, образ на інших і на себе. Якщо ви розумієте, що це про вас, то варто задуматися про зміну своєї поведінки.

  Найпростіший варіант перемогти проблему – перекласти відповідальність за прийняття рішення на зовнішні фактори. Це можна зробити двома способами.

  Варіанти як не давати гроші

  Перший – “звинуватити” в небажанні ділитися грошима когось більш морально стійкої. Наприклад: “Вибач, не можу тобі позичити, так як дружина/чоловік не дозволяє. Ти ж розумієш, що я не можу влаштовувати сімейний скандал з-за грошей”. Природно, “обвинувачений” повинен бути в курсі і сам повинен вміти відмовляти. Такий підхід може трохи зашкодити вашій репутації “самостійного дорослого людини”, але по-перше, в Росії подібний відповідь зазвичай сприймається абсолютно нормально (Домострой у нас в головах), а по-друге, це невелика плата за зміцнення фінансової стабільності. Зрештою, невелике недосконалість тільки додає шарму.

  Другий варіант складніше, зате не вимагає зусиль з боку іншої людини. Як-небудь в спокійній обстановці подумайте і розробіть власні правила, за яким ви будете вирішувати, давати чи не давати в борг, і скільки. Напишіть їх, роздрукуйте, вивчіть напам’ять. І при необхідності посилайтесь на них у розмові з прохачем (не показуючи, звичайно). Мовляв, нічого не можу вдіяти, у мене є жорсткі правила, я змушений/а їм підкорятися. Відпрацюйте цю мантру до автоматизму, щоб відповідати, не замислюючись.

  Правила як не давати гроші в борг

  Якими будуть ці правила – вирішувати тільки вам, єдиного рецепту тут немає. Наприклад, ви можете встановити, що даєте в борг тільки близьким родичам та строго обмеженому списку близьких друзів, а на всі інші прохання відповідаєте відмовою. Чи виділяєте на “соціальну допомогу” певну суму в місяць, позичаєте ці гроші будь-який попросив знайомого, але ніколи і ні за що не виходьте за її межі. Чи завжди вимагаєте заставу. Чи обов’язково встановлюєте “період охолодження” – скажімо, відповідаєте згодою або незгодою не раніше ніж через три дні. Велика частина просять за цей час відвалиться сама, з рештою можна розбиратися, виходячи з правил. Або створюєте якесь поєднання перерахованих вище й інших варіантів.

  Наскільки докладними будуть ваші правила знову ж таки залежить від вас. Є “зануди”, розписують умови дачі в борг ретельніше, ніж банки складають кредитні договори, є люди воліють обмежитися парою простих пунктів. Це не має значення: головне, щоб правила влаштовували вас і щоб ви їх строго виконували, без винятків, без термінового зміни “під ситуацію”.

  І пам’ятайте: що б ви не вирішили, як би ви не відповідали на прохання, ви завжди праві. Ніхто не може вас соромити за відмову в позику, примушувати (психологічно чи фізично) дати в борг. Якщо хтось ображається на вас з-за відмови у проханні “перехопити до зарплати” – це його проблеми, а не ваші. Розумне (це важливо) відстоювання своїх інтересів набагато корисніше, ніж образ “безвідмовного одного”.

  Якщо у вас є свої правила позичання грошей, і ви не соромитеся розповісти про них, поділіться в коментарях! Можливо, це допоможе іншим читачам вчинити правильно. Також Ви завжди можете направити друга на наш сайт для отримання грошей у кредит.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг