Хто такий коуч-тренер? Професія коуч. Як стати коучем?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

    коучинг

    З цієї статті ви дізнаєтеся, хто такий коуч, коуч-тренер, що являє собою професія коуч, як її освоїти, можна на неї вивчитися, як стати коучем. Забігаючи вперед, скажу відразу, що на сьогоднішній день коуч – це дуже затребувана, і цікава високооплачувана професія, але одночасно – і дуже непроста, стати коучем зможе далеко не кожен. А тепер про все це докладніше.

    Хто такий коуч-тренер?

    Останнім часом слово “коуч” стає все більш популярним. Особливо люди, які працюють у великих системних комерційних організаціях, люди, що цікавляться психологією, тренінгами, особистісним ростом, люди, які правильно ставлять цілі і прагнуть до них, стикаються з цим поняттям, а іноді – і з самими коучами досить часто.

    Так хто такий коуч? Якщо коротко і простими словами, то коуч – це фахівець, що допомагає іншим людям досягти поставлених цілей, тобто, здійснює коучинг (за посиланням можете детальніше почитати, що це таке).

    Спочатку термін коуч утворився від англійського слова coach, що позначає вантажний транспорт, і означав перехід людини з початкової точки (початковий стан) до кінцевої (досягнення поставленої мети). Коуч допомагає своєму учневі розкрити його наявний потенціал.

    На відміну від простого тренера, коуч-тренер не просто навчає своїх клієнтів якимось технікам і методикам досягнення цілей, але і приводить їх до цих цілей, тобто, працює на кінцевий результат. Дуже часто коуч-тренер займається зі своїм учнем “один на один”, проте практикується також і груповий, командний коучинг, в тих випадках, коли група або команда людей мають спільні або однакові цілі (наприклад, в сім’ї, в бізнесі).

    Взагалі, коучинг буває різних видів (детальніше про них в окремій статті – Види коучингу), і один коуч-тренер не обов’язково повинен бути професіоналом в кожному з них, швидше – це, навпаки, неможливо. Як правило, один коуч практикує 1-2-3 види коучингу.

    Як я вже говорив, на сьогоднішній день коучинг настільки популярний, що фахівців, що займаються їм, виділяють в окрему професію: професія коуч або коуч-тренер.

    Складно оволодіти цією професією? Мабуть, однозначно, так, складно! Зараз поясню, чому.

    Яким повинен бути коуч-тренер?

    Насамперед, коуч обов’язково повинен мати особисті успіхи і досягнення в тому напрямку коучингу, яке він збирається практикувати. Ну посудіть самі, приміром, як людина може привести іншу людину до успіху в бізнесі, якщо він не привів туди себе?

    По-друге, коуч повинен володіти цілим рядом якостей, без яких у цій професії робити нічого (далі я докладніше напишу, що це за якості).

    Ну і по-третє, ті люди, які самі досягли в чомусь успіхів і володіють необхідними для професії коуч навичками та якостями, не обов’язково захочуть цим займатися. Тому що для них вигідніше, як правило, займатися своєю справою, в якій вони прийшли до цього успіху.

    Таким чином, стати коуч-тренером зовсім не просто. Оголосити себе коучем може кожен, а от реально їм бути, тобто, вміти доводити своїх учнів до поставлених цілей – вже немає.

    Далі я коротко опишу основні якості коуча: яким він повинен бути?

    • Особистий успіх і досягнення в тій справі, якій навчає;
    • Високо розвинені комунікативні навички;
    • Високий рівень інтелектуального розвитку;
    • Щире бажання допомагати людям;
    • Здатність до аналізу людини;
    • Емоційна стійкість;
    • Вміння долати труднощі та вирішувати проблеми;
    • Креативне мислення;
    • Оптимізм;
    • Впевненість в собі;
    • Активна життєва позиція;
    • Позитивний настрій.

    Як стати коучем з нуля?

    Тепер давайте розглянемо приблизний шлях становлення коуч-тренера: як стати коучем з нуля, де вчитися і що робити для цього?

    Наскільки я знаю, професії коуч на сьогоднішній день вітчизняні Вузи не навчають. Якщо розглядати, яке вищу освіту найкращим чином підійде для того, щоб стати коучем, то це, мабуть, психологічне або управлінське. Така освіта може слугувати початковою базою.

    Існують різного роду приватні школи коучів, де за якийсь час (як правило, кілька місяців) можна пройти додаткове навчання, вже більш спеціалізоване, що розкриває всі тонкощі саме професії коуч.

    Далі, я вважаю, що кожен майбутній коуч спочатку повинен відчути коучинг на собі, тобто, стати клієнтом іншого, більш професійного коуча. Як раз це заодно допоможе отримати необхідні успіхи і досягнення.

    В цілому ж, на мій погляд, професія коуч відноситься до тим професіям, де головне – не освіта, а реальні вміння, навички.

    Якою б освіченою не був коуч-тренер, якщо він не зможе виконувати свою головну функцію – приводити людей до поставленої мети – він не буде затребуваний. І, навпаки, навіть людина без вищої освіти взагалі, але досяг успіху в своїх справах і здатний якісно вести до успіху інших, має всі шанси стати затребуваним і високооплачуваним коучем.

    Скільки заробляє коуч-тренер?

    Напевно всім цікаво, скільки заробляє коуч. Розкид доходів у цій професії дуже великий: він дуже сильно залежить від імені коуча, наскільки конкретний коуч-тренер популярний і затребуваний.

    У більшості випадків оплата праці коуча погодинна: за годину занять з учнем він бере певний тариф. Але також коучі можуть працювати і “на окладі”, наприклад, на великих підприємствах у відділах по роботі з персоналом.

    Година занять з коучем може коштувати, наприклад, від 500 гривень до декількох тисяч доларів (для коучів зі світовим ім’ям).

    Професія коуч: плюси і мінуси.

    Тепер давайте розглянемо основні переваги і недоліки, які таїть в собі професія коуч-тренер.

    Професія коуч, переваги:

    • Актуальність і затребуваність професії;
    • Високий рівень доходу;
    • Дуже цікава, ненудна, творча робота;
    • Можливість працювати кілька годин на день/тиждень, навіть на місяць, і при цьому добре заробляти;
    • Можливість допомагати людям і отримувати від цього моральне задоволення;
    • Можливість працювати віддалено;
    • Можливість працювати як на себе, так і на роботодавця;
    • Постійний особистісний ріст та вдосконалення навичок самого коуча.

    Професія коуч, недоліки:

    • Стати професійним коучем дуже важко і не під силу кожному;
    • Професійне навчання на коуча коштує дорого;
    • Психологічне виснаження після роботи зі складними клієнтами;
    • Високий рівень відповідальності за життєвий шлях інших людей.

    Де можна працювати коучем?

    Куди піти працювати коучу? Основних варіантів я бачу три:

    1. Приватна практика. найперспективніший варіант, однак, для цього бажано спочатку створити собі певну репутацію, тому що без неї перших клієнтів буде знайти непросто. Однак, саме тут коуч сам зможе встановлювати ціну за свої послуги й отримувати максимальний дохід.
    2. Компанії, що надають послуги коучингу. Хороший варіант для початку кар’єри коуч-тренера. В цьому випадку перші клієнти у коуча будуть, завдяки репутації компанії, а там вже можна буде переходити і до приватної практики. У цьому разі оплата праці коуч-тренера буде встановлюватися компанією, залежати від відпрацьованих годин, частиною прибутку, одержуваної від клієнтів, доведеться ділитися з компанією (зазвичай це приблизно 50/50).
    3. HR-відділи великих компаній. В сучасних компаніях практично будь-якої галузі є свої штатні коучі, які займаються бізнес-коучингом з персоналом. Є варіант влаштуватися і на таку роботу, в цьому випадку коуч буде працювати повний робочий день за зарплату.

    Тепер ви маєте уявлення про те, хто такий коуч, коуч-тренер, якими якостями повинен володіти цей фахівець, як стати коучем, і де їм можна працювати. Візьміть на замітку, і можливо саме з вас у майбутньому вийде знаменитий і затребуваний коуч.

    admin

    Експерт з видачі грошей у борг