Взаємозв’язок інфляції та вкладу

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Інфляція за своєю суттю є збільшенням загального рівня цін на товари та послуги, в результаті якого знижується загальна вартість грошей. Простіше кажучи, при зростаючої інфляції споживачі витрачають більше засобів на ту саму продукцію тієї ж якості, яку раніше могли купити за низькою ціною. А людина, чия заробітна плата не змінюється протягом, скажімо, 10 років, насправді отримує менше з кожним роком.
  Дивно, але економісти вважають малу інфляцію позитивним явищем в той час, коли багато споживачів розглядають її виключно з негативної сторони. Причина цього – збільшення попиту на тлі зростання споживчих витрат, викликаного бумом в економіці. Коду люди впевнені у своєму фінансовому майбутньому, вони, як правило, витрачають більше, сприяючи зростанню цін.

  Для того, щоб порахувати рівень інфляції, зростання цін повинен бути яскраво виражений і спостерігатися протягом тривалого періоду часу. Він повинен відображати зміни в економіці в цілому. Для вимірювання користуються різними методами. Найбільш популярні – це індекс споживчих цін (ІСЦ) та порівняння вартості певного набору продуктового кошика на різних відрізках часу.

  Вплив інфляції на вклади

  Також існує спосіб розрахунку, що базується на процентних ставках і очікування споживачів і ділових людей. В цьому випадку інфляція розглядається як стимул, що підштовхує людей інвестувати, а не просто зберігати. Як інструмент тут виступає ключова ставка Національного Банку, за якою змінюються відсотки в комерційних банках.
  Розглянемо, як виглядає це вплив на конкретному прикладі. Дані про рівень інфляції, розрахованої на основі ІСЦ. Розмір ключової ставки – на сайті Національного Банку. А в якості ставок комерційного банку візьмемо максимальну ставку за вкладом, запропоновану «Ощадбанком» на кінець кожного звітного року. Результат наданий в таблиці.

  Показник / Рік2011201220132014
  Інфляція, %6.16.66.511.4
  Ставка рефінансування НБУ, %88.255.517
  Максимальна ставка по депозиту в Ощадбанку, %1212919
  Частка інфляції ставки за вкладом, %50.85572.260

  Очевидно, що в ті роки, коли зростання інфляції був незначним (2011 та 2012), ставка за вкладом у банку залишалася на одному і тому ж рівні, складаючи 50-55% від рівня зростання цін. У 2013 невелике падіння призвело до відчутного зниження ключової ставки НБУ, а комерційний банк зменшив дохідність за депозитом ще сильніше. При цьому 72% доходу «з’їдає» зростання цін. І, нарешті, в 2014 році відбувся різкий стрибок вгору всіх описуваних параметрів, при цьому, незважаючи на гадану високу прибутковість, заробляти вкладник став трохи менше, ніж у період стабільного зростання.

  Коли відкривати вклад

  Таким чином, найбільш вигідним для вкладника періодом є роки стабільної економіки з помірним зростанням інфляції, оскільки її вплив на прибутковість мінімально. У момент уповільнення зростання цін або, навпаки, різке їх збільшення, прибутковість в кращому випадку буде нульовою. А ось в той період, коли інфляція і ключова ставка після досягнення пікових значень почали рух у бік зменшення, найкращим рішенням буде відкрити довгостроковий депозит під максимальний відсоток. Адже при цьому існує реальна можливість отримати підсумкову річну прибутковість від вкладень, що перевищує сумарний зростання цін за той же період.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг