Види коучингу

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  В попередній статті я в загальному плані розповів вам, що таке коучинг, а тепер хочу докладніше розглянути основні види коучингу: яким він буває, і що має на увазі під собою кожний вид. Думаю, що це буде корисно знати не тільки тим, хто користується або бажає скористатися послугами коучингу, але і всім іншим для загального розвитку. Адже термін “коучинг” останнім часом можна почути досить часто, і не зайвим буде добре розуміти, про що йде мова.
  Отже, можна виділити різні види коучингу, використовуючи різні критерії класифікації. Розглянемо їх по черзі.

  За кількістю клієнтів (учнів), з якими одночасно працює коуч, можна виділити:

  Індивідуальний коучинг – класичний вид коучингу, який передбачає проведення індивідуальних коуч-сесій. У цьому випадку коуч безпосередньо, “один на один” взаємодіє зі своїм клієнтом, допомагаючи йому досягти індивідуальних поставлених цілей у будь-необхідної сфери його життєдіяльності. Індивідуальний коучинг – найдорожчий вид коучингу, оскільки в цьому випадку протягом коуч-сесії весь свій час коуч віддає одній людині.

  Групової (сімейний, командний) коучинг – вид коучингу, при якому коуч одночасно працює з цілою групою (командою) учнів. Оскільки головна мета коучингу – приведення учня до конкретної мети, то цей варіант можливий лише в тому випадку, коли кожен учень з групи має однакову мету, а також, бажано, всі вони знаходяться приблизно в однаковій вихідній позиції для досягнення цієї мети. Наприклад, груповий коучинг може проводиться для двох або більше членів однієї сім’ї (це буде сімейний коучинг), для працівників однієї організації або одного відділу на підприємстві і т. д. Групової коучинг в окремих випадках може проводитися для людей, не пов’язаних один з одним нічим, крім загальної мети. Коли мова йде про проведення коуч-сесій для команди, наприклад, робочого колективу, тоді частіше застосовують термін “командний коучинг”.

  Організаційний коучинг – це коучинг, проводиться з топ-менеджером компанії з метою досягнення поставленої мети всім підприємством, а не окремою людиною. Це досить складний, а тому дорогий вид коучингу, оскільки коуч повинен проаналізувати не тільки самого керівника, але і всіх його підлеглих як команду, і поставити завдання, які керівник повинен реалізувати як самостійно, так і спільно зі своїм колективом. При організаційному коучингу коуч-сесії можуть проводитися окремо з топ-менеджером і менеджерами структурних підрозділів компанії, але ключову роль у всьому цьому процесі в будь-якому випадку буде грати керівник.

  По сфері застосування можна виділити такі види коучингу (їх може бути більше, я розгляну основні):

  Лайф-коучинг – напрям, головною метою якого є збільшення якості життя людини в цілому (зокрема, особистісне зростання, підвищення рівня доходів, поліпшення здоров’я, досягнення гармонії у взаєминах тощо).

  Кар’єрний коучинг – це вид коучингу, орієнтований на розвиток кар’єрного зростання. Коуч допомагає своєму учневі сформувати свої цілі в напрямку побудови кар’єри і супроводжує його на шляху прямування за наміченим планом.

  ВІП-коучинг (Executive-коучинг, коучинг для керівника) – це робота коуча безпосередньо з ТОП-менеджером компанії з метою покращення ефективності її діяльності (один з напрямів організаційного коучингу).

  Бізнес-коучинг – це вид коучингу, що проводиться з працівниками підприємства, спрямований на досягнення бізнес-цілей, поставлених підприємством (один з напрямів командного коучингу).

  Можна також класифікувати види коучингу за стилем проведення:

  Коучинг “фрістайл” – це вид коучингу, проведений у “вільному стилі”, при якому коуч займається з учнем, не маючи якоїсь конкретної програми, а виробляючи її вже індивідуально, по ходу занять, підлаштовуючись під людину вже в процесі.

  Процесний коучинг – напрям, при якому коуч спочатку має певні розробки, програму дій, і лише трохи адаптує її під потреби і вихідні дані конкретного клієнта.

  За способом взаємодії між коучем і його учнем виділяють 2 види коучингу:

  Очний коучинг – спосіб проведення коуч-сесій, при якому між коучем і клієнтом відбувається особиста взаємодія, спілкування віч-на-віч.

  Заочний (телефонний, віддалений) коучинг – вид коучингу, при якому взаємодія між коучем і клієнтом відбувається віддалено – по скайпу, телефону, електронною поштою або іншими каналами комунікації.

  І остання класифікація, яку я хочу запропонувати вашій увазі – це види коучингу за ступенем змін, яку він передбачає:

  Поведінковий коучинг – найбільш простий вид коучингу, що припускає зміну певних сторін людської поведінки (розвиток/усунення рис характеру, звичок, тощо).

  Еволюційний коучинг – вид коучингу, передбачає системний, комплексний розвиток особистості людини в цілому (розвиток/усунення цілого комплексу рис характеру, звичок, життєвих установок). Кінцевою метою еволюційного коучингу, як правило, є особистісний, кар’єрне, професійне зростання учня.

  Трансформаційний коучинг – найскладніший вид коучингу з даної класифікації, що передбачає корінне, глобальна зміна особистості. При заняттях в цьому напрямку коуч допомагає своєму учневі визначити або змінити своє призначення в житті.

  Тепер ви знаєте, які бувають види коучингу, і зможете краще орієнтуватися в цьому понятті.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг