В облцентрах України вже встановили свої ставки податку на нерухомість

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  З початку цього року набрали чинності зміни до Податкового кодексу, якими запроваджено нові правила оподаткування нерухомості в Україні. Спочатку влада хотіли стягувати податок з абсолютно всіх власників квадратних метрів, але потім вирішили звільнити від нього власників квартир загальною площею до 60 квадратних метрів і будинків до 120 "квадратів" (з урахуванням всіх будівель на ділянці), пише dsnews.ua. Якщо площа житла перевищує встановлений мінімум, то за кожний "зайвий" квадратний метр доведеться раз на рік носити гроші в податкову.

  До 1 лютого місцеві влади повинні визначити ставки податку, верхня межа якого становить 2% від мінімальної зарплати (станом на 1 січня звітного року) за кожний "квадрат". В цьому році – це 24,36 грн. за один квадратний метр.  тобто, власнику скромною "троячки" площею 65 "квадратів" в панельному будинку доведеться в цьому році заплатити за 5 "зайвих" метрів 121,8 грн. "Сума податку на  квартири, в общем-то, невелика. Але от для жителів села це може стати серйозною проблемою, адже податком буде обкладатися не тільки будинок, але і всі споруди на ділянці – сараї, гаражі, літні кухні і так далі", – розповів президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

  Якщо загальна площа будинку і всіх будівель складе, наприклад, 150 квадратних метрів, то за "зайві" 30 "квадратів" селянину треба буде заплатити 730,8 грн. у рік. Для сільських жителів це великі гроші.    Теоретично місцеві влади можуть знизити податок на нерухомість хоч до однієї копійки за квадратний метр в рік або збільшити "пільгову" площу в кілька разів. Але жителям великих міст навряд чи можна буде розраховувати на поблажку. А ось депутати сільрад, швидше за все, підуть назустріч своїм односельцям. Уникнути сплати податку на нерухомість можна, "поділившись" нею з родичами.

  Приміром, якщо половину квартири площею 120 квадратних метрів "записати" на іншу людину, то на кожного з власників доведеться по 60 "квадратів", які не обкладаються податком. В такому випадку господарі квартир в новобудові не буде нічого платити, на відміну, скажімо, від власника 4-кімнатної квартири у напіврозваленій "сталінці". Соціальна справедливість податку на нерухомість, який справляється в залежності від площі, викликає великі сумніви. Аналогічна модель застосовувалася в середньовічній Європі, коли податок брали виходячи з кількості вікон у будинку. "Чиновники не розуміють головного: щоб даний податок був справедливим і адекватним, за базу оподаткування слід брати не метри, а вартість нерухомості", – переконана президент Ліги експертів Світлана Бовсуновська. Логічно, що власник елітної квартири в центрі Києва повинен платити більше, ніж власник аналогічної за площею "розвалюхи" де-небудь в Черкаській області.

  Але існує і інша точка зору – Україна "не доросла" до того, щоб прив’язувати ставки оподаткування до вартості об’єктів. "Можна прийти до оцінювача з "аргументом" в конверті, і ваш палац оцінять в 100 грн. Модель з оподаткуванням площі більш оптимальна для таких країн, як Україна. Так, наприклад, розраховується податок на нерухомість в Чехії і Польщі", – каже експерт з питань бюджету Асоціації міст України Олександр Слобожан. Втім, це не дуже поширена модель оподаткування в Європі. Крім чехів та поляків, податок залежно від площі об’єкта стягують словаки. Приміром, у Польщі щорічний податок на майно встановлюють місцеві податкові органи, але є максимально допустимі ставки (для житлових приміщень – 0,16-0,2 євро за квадратний метр).

  Серед усіх податкових нововведень найбільш обговорюваним став, мабуть, податок на нерухомість. І не дивно, адже він може торкнутися практично кожної сім’ї. Втім, в ході обговорень цього податку домислів було приблизно стільки ж, скільки і правди. Розібратися в тому, хто і скільки платитиме за свої квадратні метри після податкової реформи, роз’яснив голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус в інтерв’ю газеті «ФАКТИ»: " — Пільгова, тобто неоподатковувана, площа нерухомості при нарахуванні податку за підсумками 2014 року встановлена у такому розмірі:     для квартир — 120 квадратних метрів;     для будинків — 250 квадратних метрів;     для різних типів нерухомості (будинок та квартира) — 370 квадратних метрів.

  При цьому зазначу, що пільги не надаються на об’єкти, що використовуються власниками з метою отримання доходів. Наприклад, людина має дві квартири — 40 і 60 квадратних метрів. Якщо в одній він живе, а іншу здає в оренду або використовує як офіс у підприємницькій діяльності, тоді за другу квартиру будуть стягувати податок без надання пільги. Пільга дається конкретному громадянину на ті житлові метри, які є його власністю. Припустимо, квартирою в 150 «квадратів» в рівних частках володіють двоє. Значить, кожному належить по 75 квадратних метрів. В такому випадку, якщо у них немає іншої нерухомості, обидва мають право на пільгу при сплаті податку. Навіть незважаючи на те, що загальна площа квартири перевищує пільгову. — чи Обкладаються податком садові і дачні будиночки? Немає. Але тільки в тому випадку, якщо у власності платника є не більше одного такого об’єкта. А якщо у людини є два і більше садових або дачних будинки, то він повинен визначитися, який з них хоче отримати пільгу, та подати в податкову інспекцію за місцем реєстрації відповідну заяву.

  На інші будинки податок буде нараховуватися відповідно до вимог законодавства. Крім цього, не обкладається податком житло, розташоване в зоні відчуження, житлова нерухомість дитячих будинків сімейного типу, а також нерухомість, що належить багатодітним, прийомним або малозабезпеченим сім’ям, опікунам, піклувальникам дітей (але не більше одного такого об’єкта на сім’ю, опікуна, піклувальника). Не доведеться платити податок і за нерухомість, що належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями чи батьками (не більше одного об’єкта на дитину).

  Пільгова площа, як я вже говорив, податком взагалі не оподатковується. Для квартир площею від 120 до 240 квадратних метрів і будинків від 250 до 500 квадратних метрів ставку визначають місцеві органи управління. Її розмір за квадратний метр не повинен перевищувати 1 відсоток мінімальної зарплати. Оскільки в 2014 році мінімальна зарплата була встановлена на рівні 1218 гривень, 1 відсоток від неї становить 12 гривень 18 копійок.

  До речі, місцеві влади можуть призначити ставку нижче 1 відсотка. А от якщо людина володіє різними об’єктами нерухомості площею від 370 до 740 квадратних метрів, тоді застосовується фіксована ставка у розмірі 1 відсотка мінімальної зарплати за квадратний метр. Ну, а для ще більшої площі діє єдина ставка — 2,7 відсотка за квадратний метр. Податковим кодексом прийняття рішень щодо ставок і пільг при оподаткуванні нерухомості місцевим радам, оскільки даний податок буде надходити до місцевого бюджету. І громада може розпоряджатися цими коштами на свій розсуд.

  Нова редакція Податкового кодексу чітко визначає граничну ставку податку, яка не повинна перевищувати 2 відсотки від мінімальної зарплати (МЗП) за квадратний метр оподатковуваної площі житла, а також вказує мінімальну пільгову площа об’єкта нерухомості. Усі ставки податку в межах від 0 до 2 процентів МЗП будуть визначатися за рішенням сільських, селищних або міських рад залежно від місця розташування і типу об’єкта нерухомості. Вони також можуть збільшити пільгову, тобто неоподатковувану, площа і прийняти рішення, чи потрібен взагалі регіону такий податок. Законом на загальнодержавному рівні затверджено пільги для квартир площею 60 квадратних метрів і будинків площею 120 квадратних метрів. Тобто якщо квартира має площа 65 квадратних метрів, то платити податок потрібно буде всього за 5 «квадратів». Так само і щодо будинків: податок нараховуватиметься на площу, що перевищує 120 квадратних метрів. А при володінні різними типами житлової нерухомості податком обкладуть площу понад 180 квадратних метрів.

  Це мінімум можливих пільг. Місцеві влади можуть підняти цю планку на будь-яку висоту. Іншими словами, вони мають право збільшити пільгову площу, але не можуть її зменшити. Вони також вправі встановити цільові пільги — малозабезпеченим громадянам, релігійним організаціям і так далі". Відзначимо, що Крім Донецька, Луганська і Криму, за перший місяць 2015 року всі обласні центри України прописали в бюджетах ставки податку на нерухомість. В Миколаєві і Херсоні рішення щодо податку на нерухомість приймуть найближчим часом, пише "Insider". Практично всі місцеві ради, крім Вінницького і Житомирського, встановлювали або мінімальну ставку податку, або збільшували неоподатковувану площа. А влада деяких міст робили і те, і інше. Таким чином, під сплату цього податку потрапить обмежена кількість домовласників.

  КИЇВ. Жителі столиці України будуть платити податок на нерухомість з травня 2016 року. Його розмір становить 1% від мінімальної заробітної плати, яка на 2015 встановлена на рівні 1218 грн. Таким чином, з наступного року, за кожен квадратний метр, що перевищує 60 кв. м в квартирах і 120 кв. м в будинках, доведеться сплатити 12,18 грн.

  ЗАПОРІЖЖЯ. Ставка податку на нерухомість встановлена на рівні – 0,5% від мінімальної зарплати. При цьому місцева влада в 1,5-2 рази збільшили площу нерухомості, яка не оподатковуватиметься. Для квартир цей показник встановлено на рівні 120 кв. м, для будинків – 250 кв. м. Розмір неоподатковуваної площі встановлений на 2015 рік, і в 2016 може змінитися. Відповідно, в рік мешканці Запоріжжя, чиї квартири перевищують 120 кв. м, а будинку 250 кв. м, будуть платити 6,09 грн за "квадрат".

  Податок не буде братися з гаражів та критих автостоянок, а також з повіток, хлівів, майстерень, вбиралень, погребів, навісів, котелень, бойлерних, трансформаторних та туристичних баз. ХАРКІВ.Податком на нерухомість будуть обкладатися квартири площею понад 120 кв. м і будинки – понад 240 кв. м. Ставка податку в 2015 році складе 24,36 грн за кожен квадратний метр, що перевищує пільгову площа. "Наприклад, людина, що володіє трьома квартирами загальною площею 150 кв. м, буде платити податок за 30 кв. м площі. Це становитиме 730 грн 80 коп. в рік", – повідомила директор департаменту бюджету і фінансів харківської міськради Тетяна Таукешева.

  РІВНЕ. Міськрада ввела податок на нерухомість з 2016 року. Згідно з рішенням місцевої влади, квартири загальною площею понад 70 кв. м будуть обкладатися податком у розмірі 0,5% від мінімальної заробітної плати. Житлові будинки від 150 кв. м також будуть обкладатися за ставкою 0,5% від "мінімалки". Таким чином, жителям Рівно рік необхідно буде сплатити 6,09 грн за кожен квадратний метр понад неоподатковуваної площі (70 кв. м для квартир і 150 кв. м – для будинків). Гаражі, підвали, туалети, комори, майстерні та котельні податком на нерухомість в Рівному не оподатковуються. ТЕРНОПІЛЬ. Податок на нерухомість встановлено в розмірі 1% від мінімальної зарплати за кожен квадратний метр понад неоподатковуваної площі. Розмір неоподатковуваної площі становить 70 кв. м для квартир і 120 кв. м для житлових будинків. Таким чином, за кожний "квадрат" понад пільгового рівня доведеться заплатити 12,18 грн в рік.

  ЛУЦЬК. Жителі Луцька у 2015 році будуть платити 6,09 грн податку на нерухомість (0,5% від "мінімалки") за кожен квадратний метр, що перевищує неоподатковувану площа: 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для будинків. Не оподатковуються гаражі, літні кухні, сараї, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. ЧЕРНІВЦІ. Обкладати податком на нерухомість будуть квадратні метри, що перевищують площу 120 кв. м для квартир і 250 кв. м – для житлових будинків. Ставка податку становить 1% від мінімальної зарплати або 12,18 грн за квадратний метр в рік. Якщо у власності платника податку одночасно перебуває квартира і будинок, то загальна неоподатковувана площа становить 370 кв. м. Все, що понад, оподатковується за ставкою 12,18 грн за 1 кв.

  м. СУМИ. Пільгову площа для квартир, яка не буде обкладатися податком на нерухомість збільшили до 80 кв. м з мінімальних 60 квадратів. Для житлового будинку, відповідно, неоподатковувана площа становить 160 кв. м. Якщо жителю Сум одночасно належить квартира (квартири) і будинок (будинки), пільгова площа становить 240 кв. м. Ставка податку для квартир становить 0,7% (8,47 грн), а для будинків – 1,5% (18,27 грн) від розміру мінімальної зарплати. При цьому пільги в Сумах не поширюються на об’єкти, які використовуються для отримання доходів (оренда, лізинг, офіс).

  ПОЛТАВА. У Полтаві розмір податку на нерухомість становить 1% (12,18 грн) від розміру мінімальної зарплати. Пільгова або неоподатковувана площа для квартир встановлена на рівні 90 кв. м, для будинків – 200 кв. м. Якщо у власності платника перебувають одночасно кілька квартир або будинків, то загальна пільгова площа становить 290 кв. м. ДНІПРОПЕТРОВСЬК. Жителі міста платитимуть за житло податок у розмірі 1% від "мінімалки", або 12,18 грн за квадратний метр, що перевищує неоподатковувану площа. Для квартир неоподатковувана площа становить до 85 кв. м, для житлових будинків – 200 кв. м. Пільгова площа для власників квартири і будинки – до 285 кв. м. Ставки податку на житлову нерухомість почнуть діяти з 2016 року. Ставка податку на нежитлову нерухомість складають 1%-0,25%, в залежності від місцезнаходження об’єкта (зонування від центру міста до його околиць), і діють з 2015 року.

  ОДЕСА. Влада вирішила не піднімати податок на нерухомість в 2015 році. Як і в 2014-му, одесити будуть платити податок за квартири, перевищують 120 кв. м, а вдома – 250 кв. м. При цьому Одеська міськрада може ввести податок на комерційну нерухомість, який складе 1% від "мінімалки", або 12,18 грн за "квадрат".

  КІРОВОГРАД. Місцева влада встановила ставку податку на нерухомість на рівні 0,5% від мінімальної зарплати. На комерційну нерухомість – 0,1%. Неоподатковувана площа квартир становить 75 кв. м, а для будинків – 150 кв. м. Все, що понад цих рівнів, оподатковується ставкою 6,09 грн за "квадрат" на рік. ЧЕРКАСИ. Податок на нерухомість з 2015 року становить 1% від мінімальної зарплати. З кожного квадратного метра площі, що перевищує встановлену пільгову норму, буде стягуватися щорічно 12,18 грн. Пільгова площа, яка не оподатковується, для квартир становить 120 кв. м, а для будинків – 250 кв.

  м. ЧЕРНІГІВ. Влада вирішила встановити податок на нерухомість на рівні 12,18 грн (1% від МЗ) за квадратний метр, що перевищує пільгову площа. Неоподатковувана площа становить 120 кв. м для квартир і 250 кв. м для будинків. ЖИТОМИР. Місцева влада встановила податок на житлову нерухомість в розмірі 0,75% (9,13 грн) від МОЗ, за квадратний метр, що перевищує неоподатковувану площа. Для комерційної нерухомості влада запропонувала застосувати зонування: чим ближче об’єкт знаходиться до центру, тим вища податкова ставка. Для таких категорій ставка становить 0,5 – 1 відсотка від МОЗ. ВІННИЦЯ. Міськрада вирішила обкласти податком на нерухомість квартири та будинки за ставкою 2% (24,3 грн) від МОЗ. Садові будинки – 1% (12,18 грн), а дачні – 1,5% за квадратний метр, що перевищує неоподатковувану податком площу. Готелі, офіси і торгові центри також оподатковуються за ставкою 2%. Неоподатковувана площа квартир становить 60 кв. м, для будинків – 120 кв. м. Якщо платнику податку належить одночасно квартира (квартири) і будинок (будинки), то неоподатковувана загальна площа складає 180 кв. м. Все, що понад цих цифр, оподатковується в розмірі 1-2% від "мінімалки".

  ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ. На відміну від Вінниці, депутати Хмельницької міської ради залишили ставку податку на нерухомість на рівні 2014 року. Платити податок за ставкою 1% від МОЗ на нерухоме майно зобов’язані власники квартир площею понад 120 кв. м і будинків – від 250 кв. м. На комерційну нерухомість податок становить 0,5% (6 грн) від МОЗ за квадратний метр в рік. ЛЬВІВ. Податком на нерухомість будуть обкладатися квартири від 80 кв. м і будинки – від 160 кв. м. Якщо платнику податків належить кілька квартир або будинків, то неоподатковувана загальна площа майна становить 200 кв. м. Ставка податку для квартир становить 0,5% від МОЗ (6,09 грн), а для будинків – 1% (12,2 грн). ІВАНО-ФРАНКІВСЬК. Податок на нерухомість будуть платити власники квартир від 120 кв. м, будинків – від 240 кв. м. Якщо платнику податків належить і квартира і будинок, то податок буде сплачуватися за квадратні метри, які перевищують загальну неоподатковувану площу в 280 "квадратів". Ставка податку встановлена на рівні 1% від "мінімалки", або 12,18 грн за "квадрат" на рік. Прогнозований дохід бюджету міста від податку на нерухомість – 1,2 млн грн. УЖГОРОД. Сплата податку на нерухомість в Ужгороді відбуватиметься за нормами і ставками 2014 року. У минулому році податок на нерухомість в Ужгороді платили особи, які володіють квартирою площею від 120 кв. м і будинком – від 250 кв. м. Ставка податку становить 1% від МОЗ, або 12,18 грн за кв. м в рік.

  Вам буде цікаво дізнатися про прикмети як правильно давати і брати в борг

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг