Урок 5. Як не стати заручником колекторів

У минулому уроці ми говорили про те, як швидко погасити кредити і не потрапити в боргову яму. Але якщо ви все ж виявилися в борговій безодні, то зустріч з колекторами неминуча. Отже, щоб даремно себе не лякати, давайте для початку розберемося, що ж таке колекторські агентства і якими функціями вони наділені насправді.

Колекторські агентства (від англ. Collect – стягувати) – організації, що займаються збором боргів з позичальників того чи іншого банку. Як правило, кредитори продають колекторам борги недобросовісних позичальників, що перевищують 90-денний термін. Найчастіше колекторські агентства працюють з тими, хто винен банку більше 10 000 гривень.

За статистикою кожен другий боржник після тиску колекторів погашає кредит. Але насправді все не так страшно, і професійний колектор – зовсім не чудовисько, що приходить немов з нізвідки і заважає жити. Так, він добре володіє методами психологічного тиску і технікою НЛП, але його основна функція – не долучив вас, а лише допомогти (!) Знайти вихід із ситуації фінансової ситуації. Приміром, колектор може допомогти вам скласти план ваших платежів в умовах сформованої обстановки або погодити з банком розстрочку по вашому кредиту.

У будь-якому випадку, головне при зустрічі з колектором – зберігати спокій і спробувати максимально відкрито провести бесіду з приводу ситуації, фінансової ситуації. Але НІ В ЯКОМУ РАЗІ не повідомляйте і не показуйте колекторам свої слабкі місця, говорите тільки по справі і нічого зайвого! А краще, якщо ви розумієте, що зустріч з колектором незабаром неминуча, проаналізувати заздалегідь свої «больові точки», усунути або замаскувати їх. Інакше вони можуть обернутися проти вас. Наприклад, якщо ви злякано попросіть колектора не повідомляти про ваших кредитних проблемах на роботу, нічого доброго не чекайте. Деякі колектори не упустять можливості натиснути на ваше слабке місце і зробити все з точністю до навпаки.

Якщо колектори бачать, що ви зволікайте повертати борг, вони можуть почати вам погрожувати. Однак ці загрози, найчастіше, не несуть за собою реальних дій. Улюблене колекторське «пугало» для боржника – стаття «Злісне ухилення від кредиторської заборгованості». Проте насправді майже нереально довести, що боржник умисно не сплачував борг. Крім того, колектори активно користуються погрозами статтею «Шахрайство», яку також вони навряд чи зможуть застосувати до горе-позичальникові, якщо той хоч один раз вніс платіж по кредиту, а значить, не замишляв шахрайство. Тому не звертайте уваги на погрози, відстоюйте свої права і давайте колекторам зрозуміти, що ви не збираєтеся обманювати їх і оплатіть борги, як тільки отримаєте зарплату. Пам’ятайте: колектори бояться юридично підкованих і впевнених у собі людей!

Іноді для досягнення якнайшвидшого потрібного ефекту колектори в своїй роботі вдаються до допомоги знайомих з правоохоронних органів чи служби судових приставів. І якщо до вас разом з колекторами прийдуть дані особи, які почнуть лякати вас статтями з Кримінального кодексу України, арештом майна, насторожитеся: швидше за все, вас розводять! Попросіть документи цих співробітників і перепишіть собі їх дані. Потім поцікавтеся у людини у формі судового пристава, який номер порушеної виконавчого провадження та адресу його робочого підрозділу.

Пам’ятайте про те, що колекторам заборонено за законом:

– Дзвонити вам з 22:00 до 6:00;

– Спілкуватися з вами від імені міліції, суду, прокуратури і т. Д .;

– Порушувати громадський порядок;

– Загрожувати життю, майну боржника і членам його сім’ї;

– Приходити до вас без попередньої домовленості, вриватися в будинок, на роботу;

– Здійснювати стосовно вас заходи, які загрожують честі, гідності та іншим немайновим правам;

– Передавати інформацію про вас третім особам, у тому числі найближчим родичам;

– Надавати вам неправдиві відомості щодо вашого боргу, штрафів, завищувати його;

– Здійснювати стосовно вас будь-які інші дії, що суперечать чинному російському законодавству.

Таким чином, якщо стосовно вас колектори чинять протиправні дії – без дозволу вриваються в квартиру, надзвонюють ночами вам і вашим рідним і т.п. – Негайно пишіть заяву в прокуратуру з вимогою відповідного розгляду. Крім того, при спілкуванні з колекторами дотримуйтесь наступних правил:

1.) Записуйте на диктофон всі ваші розмови з колекторами, попереджаючи їх про це.

2.) Спілкуючись з колектором по телефону, обов’язково уточнюйте його ПІБ, посада, назва компанії та контактний номер для зворотного зв’язку. Якщо він не бажає надавати дану інформацію і при цьому вимагає з вас гроші, можете сміливо розцінювати його дії як вимагання і знову ж звертатися в прокуратуру.

3.) Якщо ви не бажаєте самостійно спілкуватися з колекторами, знайдіть собі кваліфікованого адвоката. У цьому випадку при спробах колекторів заговорити з вами особисто або по телефону ви спокійно можете відсилати їх до свого захисника.

Завершуючи нашу розмову про правила поведінки з колекторами, слід сказати кілька слів і про шахраїв, які переховуються під маскою співробітників колекторського агентства. Їх ви зобов’язані вміти відрізняти від справжніх колекторів, інакше великий ризик віддати свої гроші абсолютно чужій людині. Отже, шахраї, що ховаються під масками колекторів:

– Не працюють в рамках Закону;

– Відмовляються надавати вам інформацію про себе та необхідні документи;

– Діють від імені не колекторського агентства, а органів внутрішніх справ, виконавчої служби;

– Не намагаються знайти компроміс і вирішити справу мирним шляхом.

Якщо ви зіткнетеся з подібними «колекторами», швидше звертайтеся в прокуратуру! До речі, зовсім скоро, можливо, колекторську діяльність на території України заборонять, якщо законопроект «Про діяльність по стягненню простроченої заборгованості» (колишня назва – «Про колекторську діяльність») запрацює на повну силу.

admin