Українців чекає новий виток зростання споживчих цін

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Інфляція в Україні в січні 2015 року, без урахування окупованого Криму і міста Севастополя, в порівнянні з попереднім місяцем, груднем 2014 року, прискорилася до 3,1% з 3%, зафіксованих місяцем раніше, повідомляється на сайті Державної служби статистики. За інформацією Держстату, у річному вираженні (проти січня 2014 року) інфляція прискорилася до 28,5% до 24,9%, зафіксованих місяцем раніше. Згідно з наведеними даними, в січні порівняно з попереднім місяцем найбільше подорожчали овочі – на 17,8%, фрукти – на 13,5%, риба та продукти з риби – на 7,1%, соняшникова олія – на 5,3%, хліб і хлібопродукти – на 4,8%. У річному вираженні, до січня 2014 року, найбільше зросли ціни на яйця – на 77,2%, фрукти – на 72,8%, фармацевтична продукція – на 49,2%, риба та продукти з риби – на 46,8%, транспортні послуги – на 42,7%.

  Зниження цін у січні до грудня зафіксовано лише на одяг та взуття – на 1,9%.4 Зниження цін в річному вираженні зафіксоване лише на овочі – на 3,7%. Як повідомлялося, інфляція в Україні в грудні 2014 року, без урахування окупованого Криму і міста Севастополя, порівняно з листопадом 2014 року прискорилася до 3%, проти грудня 2013 року – до 24,9%. З початку 2014 року, за січень-грудень, порівняно з аналогічним періодом попереднього року ціни зросли на 12,1%. У 2013 році споживчі ціни в Україні зросли на 0,5%. Держбюджет України на 2015 рік заснований на прогнозах падіння ВВП країни на 4,3% при річній інфляції 13%. Зазначимо, що незважаючи на значне здешевлення гривні в перший тиждень лютого, експерти обіцяють, що інфляція в поточному місяці може трохи сповільнитися Так, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь висловив упевненість в тому, що до кінця місяця гривня повинна зміцнитися до 21-22 грн/$, пише «Сьогодні.ua». «  бачимо сплеск курсу до 25 грн/$, викликаний тим, що Нацбанк  відмовився від його регулювання, але до кінця місяця гривня повинна зміцнитися до 21-22 грн/$, тобто до курсу, який фактично був у січні на неформальному ринку. І на цей сплеск інфляції не позначиться, так як курс 21-22 грн/$ вже закладений у ціну товару»,  – повідомив Жолудь.

  Причина зміцнення гривні в тому, що, за прогнозами Жолудя, має збільшитися пропозиція валюти як за рахунок експортерів (курс став більш вигідним), так і за рахунок банків з іноземним капіталом. Останні не продавали валюту за індикативного курсом (16-17 грн/$), так як їх керівництво побоювалося, на відміну від наших банкірів, вводити різні «комісії за послуги», підвищували курс ВКВ до реального. В результаті інфляція в лютому буде 2,5-2,8% за рахунок подальшого підвищення цін на імпортні товари (паливо, автомобілі, побутова техніка, фрукти) і на вітчизняні фрукти і овочі (за рахунок витрат на їх зберігання). Річну інфляцію Жолудь поки прогнозує на рівні 24-25%. Президент Украналітцентра Олександр Охріменко також каже, що інфляція у лютому сповільниться згаданих причин, але побоюється, що в річному обчисленні вона може дійти до 30% через нерішучих дій Нацбанку. «Щоб долар подешевшав, НБУ треба терміново скасувати обмеження на купівлю валюти (не більш ніж на 3000 грн на день в одні руки як для фізичних, так і для юросіб) і «затиснути» гривню, створивши її дефіцит на ринку, але поки цього не видно», – зазначив Охріменко.

  Нагадаємо, що в цьому році на українців чекає новий виток зростання споживчих цін. До кінця року інфляція може розігнатися до 19,1%, свідчить складений «Капіталом» консенсус-прогноз. Основні побоювання економістів пов’язані з нестабільним курсом гривні і продовженими переговорами уряду з західними кредиторами. При цьому опитані експерти попереджають, що їх поточні прогнози можуть бути переглянуті по мірі зміни ситуації в економіці. Причому підстав говорити про зміну прогнозів у бік зниження поки немає. Ціни будуть рости досить швидко. Це підтверджує щоквартальне опитування керівників компаній, який раніше опублікував Нацбанк. Згідно з результатами опитування, інфляція в 2015 році може досягти 20,5%, тоді як в 2014 році індекс виріс на 24,5%.

  Представники бізнесу, як і економісти, пов’язують можливий стрибок споживчих цін головним чином з девальваційними ризиками, а також із зростанням витрат на виробництво товарів. Деякі з опитаних експертів погоджуються, що в уряду є можливість так чи інакше стабілізувати цінову ситуацію. «У 2015 році основним чинником інфляції буде підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів. В той же час вплив валютного курсу на інфляцію буде дещо менше, ніж в 2014 році, перш за все за рахунок поступової стабілізації валютного ринку», — вважає аналітик UniCredit Bank Тантелі Ратувухері. Багато економістів, очікуючи більш помірну порівняно з минулим роком девальвацію, ще в січні прогнозували інфляцію на кінець року в межах 15-17%. За словами директора економічних програм Центру Разумкова Василя Юрчишина, переглядаючи макропрогноз останній раз він виходив саме з оптимістичного сценарію розвитку ситуації на валютному ринку.

  Але останні корективи від Нацбанку, який відмовився від індикативного визначення курсу гривні на аукціонах, і слідом за цим обвал національної валюти дали привід засумніватися в попередніх розрахунках. Крім того, як зазначив голова аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital Дмитро Чурін, їх попередній прогноз по інфляції також був 15%, але у зв’язку з відновленням військових дій і складнощами з отриманням фінансування від МВФ економічна картина на 2015 рік може помітно зіпсуватися. Втім, у МВФ вважають, що останні дії Нацбанку України щодо скасування валютних аукціонів та підвищення облікової ставки до 19,5% будуть мати позитивні наслідки для стабілізації економіки. «Рішення НБУ про скасування валютних аукціонів є прийнятним і має допомогти усунути наявність кількох обмінних курсів. А підвищення облікової ставки НБУ допоможе стримати інфляцію і підтримати національну валюту», — заявив напередодні директор департаменту комунікацій МВФ Джеррі Райс. Не тільки зміцнення гривні здатне запобігти стрибок інфляції.

  Як зазначив Тантелі Ратувухері, заходи уряду щодо скорочення видатків, заморожування зарплат і соціальних виплат, а також заходи щодо розширення сфери безготівкових розрахунків будуть стримувати зростання готівкового обороту. Отже, це послабить тиск попиту на споживчі ціни. «З іншого боку, зусилля щодо зниження фіскального тиску на бізнес, розвитку конкуренції на ринку, по виведенню економіки з тіні, боротьбу з корупцією, одним словом, весь комплекс заходів щодо зниження витрат бізнесу і виробництва, також позитивно вплинуть на цінову кон’юнктуру», — зазначив аналітик UniCredit Bank. За словами Дмитра Чуріна, серед стримуючих факторів окремо варто відзначити зниження світових цін на нафту, що дозволяє в тій чи іншій мірі згладжувати вплив девальвації гривні на вартість нафтопродуктів на АЗС країни.

  Ще одним стримуючим елементом інфляції буде вартість агропродукції, яка в меншій мірі залежить від девальваційних змін, додав керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій. Поки ж курс гривні залишається основним чинником ризику, який може розгойдати зростання цін або навпаки їх призупинити. Як зазначив керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії SP Advisors Віталій Ваврищук, ефект девальвації ще не в повній мірі реалізований, хоча його роль до кінця року істотно знизиться. Експерт вважає, що якщо надалі вдасться уникнути різких стрибків обмінного курсу, імпортери перестануть закладати невиправдано високу маржу у вартість товарів, щоб уникнути втрат. «Другий фактор інфляції поточного року — перегляд адміністративно регульованих тарифів, у першу чергу на газ для населення і теплокомуненерго, — уточнив Ваврищук. — Зростання тарифів в 2-3 рази забезпечить внесок в інфляцію на рівні 8-10 п. п.».

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг