Українці в січні купили валюти на 19,4 млн дол. більше, ніж продали

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Чиста купівля (перевищення попиту над пропозицією) готівкової валюти населенням в січні 2015 року склала 19,4 млн дол., що в 2,4 рази менше показника грудня 2014 року, повідомляється на сайті Національного банку України. За інформацією НБУ, у річному вираженні, порівняно з січнем 2014 року, чиста купівля валюти населенням знизилася в 34 рази. Згідно з даними НБУ, в січні банки купили у населення 89,6 млн дол., продали – 109 млн дол.

  Банківські вклади фізичних осіб у вільно конвертованій валюті (у доларовому еквіваленті) за цей період знизилися на 499,7 млн. дол. США – до 13,052 млрд дол. на 1 лютого 2015 року. Обсяг депозитів в українських банках у січні знизився на 2,2% у гривні – до 357,9 млрд грн, що на 4% у валюті – до 18,7 млрд дол., повідомляється на сайті Національного банку України. За інформацією регулятора, зниження гривневих депозитів обумовлено зниженням залишків на рахунках юридичних осіб на 2,0% до 166,4 млрд грн і фізичних осіб на 2,3% до 191,5 млрд грн. Зниження валютних депозитів також зафіксовано і з юридичних, і фізичних осіб – на 4,6% до 5,5 млрд дол. і на 3,8% до 13,2 млрд дол., відповідно.

  Національний банк України в січні 2015 року порівняно з груднем скоротив обсяг рефінансування банків у 3,4 рази – до 12,770 млрд грн. Згідно інформації НБУ, рефінансування було надано 19 банкам. Як повідомлялося, чиста купівля валюти населенням (перевищення купівлі валюти над її продажем) в 2014 році склала 2,410 млрд дол., що на 469,5 млн дол. менше показника 2013 року в 2,880 млрд дол. У грудні банки купили у населення 148,1 млн дол., продали – 195,2 млн дол., а чиста купівля склала 47,1 млн дол Золотовалютні резерви Національного банку України в січні знизилися на 14,77% – до 6,420 млрд дол. У 2014 році негативне сальдо валютних інтервенцій НБУ (продаж валюти перевищує її купівлю) склало 9,248 млрд дол.

  Нагадаємо, п’ять місяців минуло з моменту введення НБУ обмеження на покупку валюти на суму не більше 3 тис. грн. в день (постанова № 591). Ось тільки в банках іноземної валюти немає вже два місяці – ні доларів, ні євро, ні російських рублів, пишуть dengi.ua. «До кінця січня долари вдавалося знайти у відділеннях Ощадбанку, інші банки вже не продавали з грудня. Але зараз валюти немає навіть там», – розповідає киянка Олена Дружинець. Так, доларів в банках немає. А також немає євро і російських рублів. Тому вибору громадян, де купити валюту, все менше. І все ж, є варіанти. Самий простий і швидкий спосіб дістати необхідну суму у валюті – подати заявку на «чорний» ринок. Або ж самостійно зв’язатися з продавцем.

  Досвідчені клієнти таких міняв кажуть, що валютний ринок не на жарт змінився. «Це більше не бабусі біля станцій метро з табличками «валюта». По дзвінку до вас виїжджає під під’їзд або до офісу мікроавтобус, всередині – детектор валют і касир, повний сервіс, хіба тільки чек не видають», – розповів один із клієнтів валютних комерсантів. Для суми понад 5–10 тисяч можуть запросто покликати до відділення банку, де за паролем зразок «я від Ганни Семенівни» відкриють кімнату для VIP-клієнтів і проведуть обмін. Зрозуміло, «чорного» курсом. І можуть купити, і продати – як клієнту захочеться.   Зазначимо, що з весни 2012 року і до 2014 року офіційний курс в Україні був фіксованим – 7,99 грн/дол. В лютому 2014 року на тлі революційних подій НБУ приймає рішення перейти до гнучкого курсоутворення.

  З цього моменту методику визначення офіційного курсу не раз зміниться, так само як і механізми регулювання валютного ринку, передає 112.ua. Ось вже протягом року різні представники влади – від голови Національного банку до президента – обіцяють жителям України стабілізацію курсу національної валюти і навіть називають конкретні межі, на яких девальвація «точно зупиниться». Але в підсумку за цей час гривня багаторазово оновлювала черговий історичний мінімум. Іноді такі антирекорди встановлюються по декілька раз за тиждень. У вівторок, 17 лютого, національна грошова одиниця, можна сказати, вже традиційно досягла нового «дна» – 26,35 грн/дол. за офіційним курсом Нацбанку. З весни 2012 року і до 2014 року офіційний курс в Україні був фіксованим – 7,99 грн/дол. В лютому 2014 року на тлі революційних подій НБУ приймає рішення перейти до гнучкого курсоутворення.

  З цього моменту методику визначення офіційного курсу не раз зміниться, так само як і механізми регулювання валютного ринку. Після декількох років «одного» курсу, «вільне плавання» гривні у населення сприймається складно. Вже 8,53 гривень за долар для багатьох виглядали тривожним знаком і сигналом до конвертації гривневих заощаджень у валютні. Наприклад, в лютому 2013 року чиста купівля валюти населенням становила 221,6 млн дол. (різниця між тим скільки українці здали валюти в касах банків і купили у банків), а в лютому 2014 року чиста купівля валюти збільшилася в 3,5 рази – до 782,5 млн дол. З цього часу починається розквіт «чорного» ринку. До початку листопада таким нехитрим способом офіційно курс не виходив за межі 13,5 грн/дол. Шлапак і Гонтарєва запевняли, як тільки вщухне паніка, курс повернеться до кордонів до 13 грн за долар. Але вже в середині листопада офіційний курс перевалив далеко за 15 грн і до кінця січня 2015 р. дрейфував в діапазоні 15-16 грн/дол.

  У грудні Кабмін Арсенія Яценюка представляв у парламенті проект держбюджету-2015. В ході дискусії по головному кошторисі країни, прем’єр зізнався, що «середній курс при розрахунку державного бюджету – 17 грн». 29 грудня президент Петро Порошенко також обіцяв долар по 17 грн, максимум 19 грн. «Курс 17-19, він сьогодні не відображає реального стану співвідношення і купівельної спроможності національної валюти. Значна складова тут паніки. Цю паніку потрібно зупинити. Знаєте, коли вона буде зупинена? Відразу після підписання угоди з МВФ, коли у нас з’являться потужні поповнення валютних резервів. І тоді інвестори будуть набагато більше вірити в країну», – заявив Порошенко в ході підсумкової прес-конференції. Але ситуації мінлива, тепер уряд підготував проект змін до держбюджету-2015, макропоказники в ньому переглянуті, у тому числі і розрахунковий курс. За словами Яценюка, новий середньорічний курс – 21 грн/дол. «Зараз за розрахунками, незважаючи на курс на ринку на рівні близько 25-ти, ми хоч не отримали офіційної позиції Нацбанку, але за погодженням з міжнародними кредиторами, на даному етапі ми оцінюємо середньорічний курс на рівні 21», – поділився розрахунками прем’єр у ході засідання Кабміну 14 лютого.

  Однак вже в понеділок, 16 лютого, міністр фінансів Наталія Яресько уточнила, що «курс заклали 21,7». Не минуло й двох тижнів, як Нацбанк відмовився від індикативного курсу і щоденних валютних аукціонів, за цей час національна грошова одиниця з 16 грн опустилася до 26 грн за долар. Готівковий долар ще дорожче. Таке «піке» Гонтарева назвала «природною реакцією ринку на перехід до вільного курсоутворення», хоча ще на початку лютого запевняла, що «курс 25 гривень за долар – навіть не розглядається».

  Що ж, в поточних умовах важко не послідувати рекомендаціям глави НБУ – не купувати валюту. Саме такий «рецепт стабільності» «виписала» парламентарям і всім українцям Гонтарєва під час свого виступу у Верховній Раді в середині січня. «Валюту купувати не треба. Тому що, якщо ви купуєте валюту, ви створюєте паніку. Якщо ви їдете за кордон, ви можете користуватися вашою платіжною карткою і купити все, що завгодно», – відповіла тоді Гонтарєва на питання про те, де купити долари.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг