Технологія блокчейн – що це таке?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 4,00 из 5)
Зміст статті

    Продовжу популярну нині тему – криптовалюта , і сьогодні докладніше зупинюся на тому, як працює технологія блокчейн . Що це таке, де вона застосовується, які її принципи та особливості – про все це ви дізнаєтесь, ознайомившись з даною публікацією.

    Отже, технологія блокчейн зараз на слуху, завдяки тому, що є основою функціонування систем криптовалюти. Однак, насправді, сфера застосування цієї технології вже кілька ширше, і судячи з усього, буде розширюватися і далі, завдяки прозорості та зручності.

    Поки що відомі лише поодинокі випадки використання технології блокчейн в сферах, не пов’язаних з криптовалюта, але про інтерес до неї вже офіційно заявляли, наприклад, найбільші світові банки і IT-корпорації. Вони потроху впроваджують блокчейн в свої продукти і послуги. Також виникають і функціонують окремі консорціуми, які займаються створенням і впровадженням цієї технології. Навіть в парламенті ЄС звучали пропозиції організувати виборчу систему саме за технологією блокчейн. Що це таке?

    Що таке блокчейн?

    Сам термін блокчейн запозичений з англійської мови (blockchain) і складається з двох слів – block (блок) і chain (ланцюжок). Дослівно блокчейн – це ланцюжок блоків.

    Технологія блокчейн – це спосіб зберігання інформації у вигляді ланцюжка блоків, кожен з яких відображає певну операцію (транзакцію). Головний принцип цієї технології полягає в тому, що база даних не зосереджена в якомусь певному місці, а розосереджена по величезній кількості різних комп’ютерів багатьох країн і континентів. При цьому доступ до реєстру завжди відкритий для всіх учасників операцій, і будь-який з них може вільно простежити всю необхідну йому ланцюжок. Технологія блокчейн абсолютно прозора для всіх учасників системи.

    Як працює технологія блокчейн?

    Коли відбувається певна операція, безліч комп’ютерів в мережі обробляють її і подають до цифровому вигляді. Інформація шифрується криптографічними технологіями, цей процес називається “хешування”. Коли всі комп’ютери, які беруть участь в шифруванні, приходять до однакового результату, формується спеціальна цифровий підпис – сигнатура. Операція підписується цим підписом і записується новий блок, потім на всіх серверах одночасно відбувається оновлення реєстру даних, після чого блок вже не може бути змінений.

    Таким чином, будь-яким чином підробити запис практично неможливо: для цього потрібно зламати одночасно тисячі комп’ютерів, які беруть участь в шифруванні, і отримати доступ до баз даних.

    Щоб сформувався блок додається останнім до вже наявної ланцюжку блоків. Так і формується блокчейн.

    Наочно схему роботи цієї технології можна представити таким чином:

    Один з ключових принципів технології блокчейн – абсолютна прозорість: кожен користувач системи може бачити всю сформовану ланцюжок, при цьому не може вносити в неї зміни, але може доповнювати формуванням нових транзакцій – нових блоків.

    Щоб було зрозуміліше, наведу простий наочний приклад. Уявіть собі, що в своєму інтернет-банкінгу ви бачите повний ланцюжок походження суми, яка надійшла вам на зарплатну карту. Тобто, ви бачите, що ці умовні 30 тисяч гривень такого-то числа емітував Центральний банк, потім такого-то числа вони були відправлені в якийсь комерційний банк, далі цей банк видав цю суму в кредит своєму клієнтові-підприємству, це підприємство перерахувало гроші в інший банк іншому підприємству в якості оплати за товар, і то підприємство, на якому ви і працюєте, перерахувало цю суму вам в якості зарплати. Ви ніяк не можете змінити весь ланцюжок транзакцій, але при цьому ви можете зробити нову транзакцію, припустимо, заплатити цією сумою за комунальні послуги, утворивши, таким чином, новий блок в ланцюжку. Це і є технологія блокчейн.

     

    Таким чином, можна виділити 3 основні принципи роботи технології блокчейн. Ця технологія:

    1. Децентралізовані (відсутній єдиний центр управління).
    2. Прозора (всі учасники бачать всі транзакції).
    3. Надійно захищена (злом системи практично виключений через її децентралізації).

      Застосування технології блокчейн.

      Технологія блокчейн в такому вигляді і з такою назвою була створена і впроваджена творцем першої і найпопулярнішої нині криптовалюта біткоіни (Що таке біткоін?) – Сатоши Накамото. Згодом ця система поширилася і на інші криптовалюта, і асоціюється, в першу чергу, саме з ними.

      Однак, як я вже писав, потенціал цієї технології набагато ширше: їй цікавляться вже і банки, і найбільші корпорації, і держави. Зокрема, блокчейн в майбутньому цілком може успішно застосовуватися в таких сферах як:

      • банківські платежі;
      • електронні гроші ;
      • платіжні системи всіх видів;
      • логістика ;
      • юридична практика;
      • медицина;
      • і т.д.
        Тепер ви маєте уявлення про те, що таке технологій блокчейн. Сподіваюся, що ця інформація буде вам корисна.

    admin

    Експерт з видачі грошей у борг