Строк позовної давності по кредиту

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  Поговоримо про те, що таке позовна давність за кредитом і скільки становить термін позовної давності по кредиту. Відразу скажу, що однозначної думки з цього питання немає. Як відомо, наше законодавство таке, що його часто можна тлумачити двояко, те ж саме спостерігається і у випадку з позовами за простроченими кредитами. Розглянемо найбільш часто зустрічаються в судовій практиці варіанти тлумачення цього поняття.

  Що таке позовна давність за кредитом?

  Позовна давність по кредиту – це строк, протягом якого кредитором може бути поданий позов до суду на позичальника, який порушив кредитний договір і не виконує свої зобов’язання.

  Судова практика показує, що різні суди в однакових ситуаціях приймають різну позицію щодо строку позовної давності за кредитом, тому виносять різні рішення.

  Перш за все, варто сказати, що кредитні відносини регулюються нормами Цивільного кодексу. Термін позовної давності за кредитом, у більшості випадків становить 3, як і з будь-якого цивільно-правового правопорушення. Однак, є нюанси.

  Від якої дати відраховувати строк позовної давності за кредитом?

  Головний нюанс полягає в тому, від якої саме дати відраховувати 3 роки. Тут є 2 основних варіанти:

  – Від дати закінчення кредитного договору;

  – Від дати останнього платежу.

  Схематично це можна представити наступним чином:

  Позичальника-боржника вигідніший другий варіант, а банку-кредитору – перший.

  У більшості випадків суди все-таки схиляються до другого варіанту трактування законодавчої норми, тобто, позовна давність за кредитом відраховується з тієї дати, в яку позичальник здійснив погашення боргу або відсотків в останній раз.

  Однак бувають випадки, коли при розгляді позову використовують першу трактування – позовну давність за кредитом відраховують з дати закінчення кредитного договору. У будь-якому випадку такий варіант не підходить для кредитних карт, якщо встановлений ліміт овердрафту діє на безстроковій основі.

  Але є і ще один варіант. Позовна давність за кредитом може відраховуватися з того моменту, коли кредитор дізнався про освіту проблемного боргу і мав можливість почати процедуру стягнення. Наприклад, це може бути перша дата погашення, в яку і після якої позичальник вже зовсім не справляв погашення. В окремих судах можуть прийняти і таку трактування: все залежить від суддів, юристів банку та адвокатів боржника.

  Важливо також знати, що позовна давність за кредитом може розраховуватися з урахуванням офіційних документів, що свідчать про проведення переговорів щодо погашення боргу між банком і позичальником. Наприклад, якщо позичальник звернувся до банку із заявою на реструктуризацію кредиту вже в той момент, коли припинив його погашати, дата отримання заяви може стати новою датою відліку строку позовної давності за кредитом. А якщо банк погодився провести реструктуризацію, і було підписано відповідну угоду – його дата однозначно перерве протягом терміну позовної давності і стане початком нового відліку.

  Ще важливо відзначити, що якщо банк продасть ваш борг колекторам – це не перериває строк позовної давності за кредитом, вона буде відраховуватися з того моменту, коли клієнт перестав виплачувати платежі.

  Є і ще один момент. Термін позовної давності за кредитом може бути переглянутий у бік збільшення, якщо сторони домовилися про це самі. Тому останнім часом багато банки та інші кредитні організації стали включати в кредитні угоди пункт про те, що позовна давність за цим кредитом становить не 3, а, приміром, 5, 10 або навіть 50 років. Багато позичальників, звичайно ж, неуважно читають договір, або не читають взагалі, не звертають на цей пункт ніякої уваги. І тільки коли стає нічим платити кредит, починаються судові тяжби з банком, розуміють, що був би цей строк менше – були б певні шанси уникнути погашення боргу. Також буде цікаво узнати як гасити кредит в Альфа-Банку.

  чи може банк вимагати повернення кредиту по закінченню строку позовної давності?

  Зазвичай боржник вважає, що якщо минув строк позовної давності по кредиту, то банк або колектори вже не мають права з нього щось вимагати. Однак це не так. Вимагати вони як і раніше можуть, і навіть можуть подати позов до суду, хіба що цей суд вони, швидше за все, не виграють. Але від дзвінків, листів та інших “доставаний” минула позовна давність за кредитом не позбавить. Тому не допускайте помилок с погашенням кредиту.

  Крім того, суд взагалі не розраховує строк позовної давності за кредитом сам. Його може пред’явити в якості аргументу на свою користь боржник – для цього йому необхідно подати до суду відповідне клопотання. Вже на цій підставі при розгляді справи суддя, швидше за все, відмовить йому в задоволенні позову, якщо визнає строк позовної давності якої минув, а кредитор не знайде більш вагомих аргументів на свою користь.

  Також банк може продати проблемну заборгованість з вичерпаним терміном позовної давності за кредитом колекторам, які, розуміючи, що юридично не можуть нічого пред’явити боржникові, ймовірно, почнуть застосовувати до нього незаконні методи впливу, наприклад, погрози або що ще гірше.

  Тепер ви знаєте, що таке позовна давність за кредитом, і як може бути розрахований строк позовної давності. Звичайно ж, необхідно розуміти, що кожен випадок індивідуальний. Я постарався описати всі найбільш часто зустрічаються ситуації, які знайшов в коментарях юристів і адвокатів.

  У будь-якому випадку раджу всім вчасно виконувати взяті на себе кредитні зобов’язання, брати кредити тільки в тому випадку, якщо ви впевнені у своїй можливості їх погашати, а також коли це в принципі доцільно детальніше про це у статті чи Варто брати кредит?, щоб ніколи не доводити справу до суду і не ховатися в очікуванні закінчення терміну позовної давності по кредиту.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг