Що таке менторство, менторинг?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 4,50 из 5)
Зміст статті

    Сьогодні я розповім вам про те, що таке менторство, менторинг, як відбуваються ці процеси, для чого вони потрібні, чим відрізняються менторинг і коучинг, в чому переваги менторства, та багато іншої цікавої інформації, що стосується цієї теми. Думаю, що це буде корисно знати всім, оскільки дуже багато людей стикаються з менторингом в житті, навіть не підозрюючи про це. Отже, про все по порядку.

    Що таке менторство або менторинг?

    Поняття “менторинг” запозичене із англійської мови (mentoring), і в перекладі означає “наставництво”. В української мові зараз одночасно використовують два поняття – “менторинг” і “менторство” – обидва вони мають однакове значення.

    Менторство або менторинг – це процес взаємодії більш досвідченого в чому-небудь людини з менш досвідченим, при якому досвідчений передає менш досвідченому свої знання, навички, уміння в цій справі, для того щоб той теж досяг у ньому певних результатів.

    Якщо простими словами, то менторство – це наставництво, але не в чистому вигляді, а в поєднанні з консультуванням, коучингом і навіть психологічною допомогою. Далі я докладніше розберу, чим відрізняються ці поняття і що вони в себе включають.

    Як ви бачите, в процесі менторинга беруть участь, як мінімум, дві людини, і їх називають визначеними термінами.

    Ментор – це і є наставник, який здійснює менторство.

    Протеже – це менш досвідчений учень ментора, з яким він взаємодіє.

    Найчастіше, менторинг використовується в робочих колективах: до співробітника-новачкові приставляється досвідчений ментор, який навчає його роботі до потрібного рівня. Однак, менторство можна зустріти і в інших напрямках, таких як особистісний ріст, розвиток яких-небудь необхідних життєвих навичок і умінь, і т. д.

    В якійсь мірі ментором для людини є його батьки, вчителі, начальники, більш досвідчені друзі, а іноді навіть і незнайомі люди. Різниця лише в тому, що у взаємодії з ними людина отримує тільки якісь певні сторони менторинга, а коли мова йде про наставництво досвідченого ментора – той здійснює менторство професійно, комплексно, включаючи всі його необхідні боку.

    Ще буде: Ціква інфа про розстрочку

    Види менторинга.

    Розглянемо основні види менторинга, їх всього три:

    1. Індивідуальний менторинг – в цьому випадку ментор взаємодіє зі своїм протеже індивідуально, “один на один”. Це найпоширеніший і найефективніший вид менторства.
    2. Групової менторинг – тут один ментор взаємодіє з певною групою протеже, які об’єднуються спільними цілями і завданнями. Як правило, це робочий колектив, співробітники одного відділу або просто зібралася група людей, яка хоче отримати знання та навички в певному напрямку. Такий вид менторства часто зустрічається на великих підприємствах.
    3. Колективний менторинг – в цьому випадку група з декількох менторів здійснює взаємодію з колективом протеже. Цей варіант теж можна зустріти на великих підприємствах.

    Як здійснюється менторство?

    Давайте розглянемо, як відбувається менторинг. Схема приблизно така.

    Протеже звертається до ментора самостійно, або ж керівник призначає ментора для протеже. Перед ментором ставиться завдання: чого конкретно він повинен навчити свого протеже і в які терміни. І він починає роботу зі своїм учнем, метою якої є досягнення протеже позначених результатів.

    З чого складається ця робота? Окреслю основні моменти, які виконує ментор:

    • Оцінює початковий потенціал свого протеже;
    • Роз’яснює протеже теоретичні основи певної справи/роботи/процесу;
    • Показує протеже на власному прикладі, як виконується робота;
    • Допомагає протеже позначити цілі і шляхи їх досягнення;
    • Допомагає протеже зібрати думки докупи і сконцентруватися на потрібному процесі;
    • Виступає психологічним мотиватором для свого протеже;
    • Допомагає протеже подолати нерішучість, страхи тощо;
    • Допомагає протеже обзавестися діловими контактами, якщо це необхідно;
    • Дає протеже практичні завдання, виконання яких наблизить його до поставлених цілей;
    • Дає поради, рекомендації по мірі виконання протеже цих завдань;
    • Оцінює результати свого протеже;
    • Надає психологічну підтримку протеже в процесі менторинга;
    • Допомагає протеже прийти до поставленим цілям.

    Таким чином, в процесі менторства ментор одночасно поєднує в собі функції вчителя, тренера, коуча, психолога, консультанта, наставника та інших фахівців.

    Менторинг і коучинг: подібності та відмінності.

    Тепер я хочу розглянути, чим схожі і відрізняються менторинг і коучинг. У попередніх публікаціях я окремо описував, що таке коучинг, види коучингу і його окремі напрямки.

    І менторинг, і коучинг мають одну спільну мету: довести людину до бажаного результату. Але методи, якими ця мета досягається, дещо різні.

    В процесі коучингу коуч-тренер не навчає свого клієнта, не розповідає йому, як правильно потрібно робити те чи інше, а допомагає йому розкрити власний потенціал, приховані здібності і таланти, знайти свій власний шлях до досягнення поставленої мети. Сам коуч ні в якому разі не вказує, яким повинен бути цей шлях, він робить так, щоб його підопічний сам знайшов правильне рішення.

    Менторство – це інший процес, в якому ментор роз’яснює своєму учневі і показує на власному прикладі, як треба досягати тієї чи іншої мети, оскільки він досвідченіший у цій справі. Ментор в якійсь мірі виконує і функції коуча, але в цілому менторинг – це більш широкомасштабний процес.

    І менторинг, і коучинг допомагають людям досягти успіху в певній сфері життєдіяльності або навіть якісно змінити своє життя на краще в цілому. Але роблять це різними методами.

    Тепер ви маєте певне уявлення про те, що таке менторинг, менторство, як відбувається цей процес, для чого він використовується. У наступній публікації я більш детально розповім, хто такий ментор, і як він працює.

    admin

    Експерт з видачі грошей у борг