Що таке менторство, менторинг?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 4,50 из 5)
Зміст статті

  Сьогодні я розповім вам про те, що таке менторство, менторинг, як відбуваються ці процеси, для чого вони потрібні, чим відрізняються менторинг і коучинг, в чому переваги менторства, та багато іншої цікавої інформації, що стосується цієї теми. Думаю, що це буде корисно знати всім, оскільки дуже багато людей стикаються з менторингом в житті, навіть не підозрюючи про це. Отже, про все по порядку.

  Що таке менторство або менторинг?

  Поняття “менторинг” запозичене із англійської мови (mentoring), і в перекладі означає “наставництво”. В української мові зараз одночасно використовують два поняття – “менторинг” і “менторство” – обидва вони мають однакове значення.

  Менторство або менторинг – це процес взаємодії більш досвідченого в чому-небудь людини з менш досвідченим, при якому досвідчений передає менш досвідченому свої знання, навички, уміння в цій справі, для того щоб той теж досяг у ньому певних результатів.

  Якщо простими словами, то менторство – це наставництво, але не в чистому вигляді, а в поєднанні з консультуванням, коучингом і навіть психологічною допомогою. Далі я докладніше розберу, чим відрізняються ці поняття і що вони в себе включають.

  Як ви бачите, в процесі менторинга беруть участь, як мінімум, дві людини, і їх називають визначеними термінами.

  Ментор – це і є наставник, який здійснює менторство.

  Протеже – це менш досвідчений учень ментора, з яким він взаємодіє.

  Найчастіше, менторинг використовується в робочих колективах: до співробітника-новачкові приставляється досвідчений ментор, який навчає його роботі до потрібного рівня. Однак, менторство можна зустріти і в інших напрямках, таких як особистісний ріст, розвиток яких-небудь необхідних життєвих навичок і умінь, і т. д.

  В якійсь мірі ментором для людини є його батьки, вчителі, начальники, більш досвідчені друзі, а іноді навіть і незнайомі люди. Різниця лише в тому, що у взаємодії з ними людина отримує тільки якісь певні сторони менторинга, а коли мова йде про наставництво досвідченого ментора – той здійснює менторство професійно, комплексно, включаючи всі його необхідні боку.

  Ще буде: Ціква інфа про розстрочку

  Види менторинга.

  Розглянемо основні види менторинга, їх всього три:

  1. Індивідуальний менторинг – в цьому випадку ментор взаємодіє зі своїм протеже індивідуально, “один на один”. Це найпоширеніший і найефективніший вид менторства.
  2. Групової менторинг – тут один ментор взаємодіє з певною групою протеже, які об’єднуються спільними цілями і завданнями. Як правило, це робочий колектив, співробітники одного відділу або просто зібралася група людей, яка хоче отримати знання та навички в певному напрямку. Такий вид менторства часто зустрічається на великих підприємствах.
  3. Колективний менторинг – в цьому випадку група з декількох менторів здійснює взаємодію з колективом протеже. Цей варіант теж можна зустріти на великих підприємствах.

  Як здійснюється менторство?

  Давайте розглянемо, як відбувається менторинг. Схема приблизно така.

  Протеже звертається до ментора самостійно, або ж керівник призначає ментора для протеже. Перед ментором ставиться завдання: чого конкретно він повинен навчити свого протеже і в які терміни. І він починає роботу зі своїм учнем, метою якої є досягнення протеже позначених результатів.

  З чого складається ця робота? Окреслю основні моменти, які виконує ментор:

  • Оцінює початковий потенціал свого протеже;
  • Роз’яснює протеже теоретичні основи певної справи/роботи/процесу;
  • Показує протеже на власному прикладі, як виконується робота;
  • Допомагає протеже позначити цілі і шляхи їх досягнення;
  • Допомагає протеже зібрати думки докупи і сконцентруватися на потрібному процесі;
  • Виступає психологічним мотиватором для свого протеже;
  • Допомагає протеже подолати нерішучість, страхи тощо;
  • Допомагає протеже обзавестися діловими контактами, якщо це необхідно;
  • Дає протеже практичні завдання, виконання яких наблизить його до поставлених цілей;
  • Дає поради, рекомендації по мірі виконання протеже цих завдань;
  • Оцінює результати свого протеже;
  • Надає психологічну підтримку протеже в процесі менторинга;
  • Допомагає протеже прийти до поставленим цілям.

  Таким чином, в процесі менторства ментор одночасно поєднує в собі функції вчителя, тренера, коуча, психолога, консультанта, наставника та інших фахівців.

  Менторинг і коучинг: подібності та відмінності.

  Тепер я хочу розглянути, чим схожі і відрізняються менторинг і коучинг. У попередніх публікаціях я окремо описував, що таке коучинг, види коучингу і його окремі напрямки.

  І менторинг, і коучинг мають одну спільну мету: довести людину до бажаного результату. Але методи, якими ця мета досягається, дещо різні.

  В процесі коучингу коуч-тренер не навчає свого клієнта, не розповідає йому, як правильно потрібно робити те чи інше, а допомагає йому розкрити власний потенціал, приховані здібності і таланти, знайти свій власний шлях до досягнення поставленої мети. Сам коуч ні в якому разі не вказує, яким повинен бути цей шлях, він робить так, щоб його підопічний сам знайшов правильне рішення.

  Менторство – це інший процес, в якому ментор роз’яснює своєму учневі і показує на власному прикладі, як треба досягати тієї чи іншої мети, оскільки він досвідченіший у цій справі. Ментор в якійсь мірі виконує і функції коуча, але в цілому менторинг – це більш широкомасштабний процес.

  І менторинг, і коучинг допомагають людям досягти успіху в певній сфері життєдіяльності або навіть якісно змінити своє життя на краще в цілому. Але роблять це різними методами.

  Тепер ви маєте певне уявлення про те, що таке менторинг, менторство, як відбувається цей процес, для чого він використовується. У наступній публікації я більш детально розповім, хто такий ментор, і як він працює.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг