Що таке коучинг?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

    Сьогодні я розповім вам про те, що таке коучинг, навіщо він потрібен, які головні плюси і мінуси користування послугами коучингу, ну і взагалі розгляну багато цікавих і важливих моментів, пов’язаних з цією діяльністю. Останнім часом поняття “коучинг” стало дуже популярно, про це багато говорять, але не всі до кінця розуміють, що це таке. Саме в цьому сьогодні й спробуємо розібратися.
    Отже, коучинг – це один із способів навчання, головним завданням якого є допомога виучуваного в досягненні конкретної поставленої мети. Коучинг проводиться персональним вчителем, тренером, якого називають “коуч”. Коучинг – це завжди спільна робота коуча з його учнем.

    Поняття “коучинг” запозичене із англійської мови (coaching), походить від англійського слова “coach”, що позначає вантажний транспорт. Якщо перекласти термін “коучинг” на російську мову близько до його нинішнім значенням, то вийде “переміщення людини з його нинішнього місця туди, де він хоче бути”, а більш літературно його переводять як “тренування”, “курс навчання”.

    Різновідності коучинга

    Коучинг, хоч і має певні схожості, але все ж відрізняється від всіх інших подібних напрямків діяльності. Наприклад, на тренінгах просто даються рекомендації по досягненню бажаної мети, а при коучингу коуч супроводжує свого учня, поки мета не буде досягнута.

    Родоначальниками коучингу були представники США і Європи – Тімоті Голви, Джон Уітмор, Дженет Харві, Томас Леонард і ін. Вони першими почали практикувати подібне напрямок діяльності, що в подальшому від індивідуальних занять переросло в цілі школи коучингу.

    Які мети допомагає досягти коучинг? Це можуть бути абсолютно будь-які життєві цілі людини. Найчастіше це:

    • Досягнення успіху в якій-небудь справі у вигляді конкретного запланованого результату;
    • Досягнення фінансової незалежності в чітко обумовленому вигляді;
    • Реалізація поставленої мети в заробітку (відкриття бізнесу, працевлаштування на бажану посаду, вихід на бажаний рівень доходу);
    • Подолання певних комплексів, розвиток необхідних життєвих якостей;
    • Облаштування особистого життя;
    • Досягнення успіхів у спорті і т. д;
    • Вміти брати найвигідніші кредити.

    За кордоном коучинг став дуже популярний вже 10-20 років тому, в останні роки він стрімко набирає популярність і у нас. Коуч вважається окремою професією, і стати професійним коучем може далеко не кожен (на це я детальніше зупинюся в одній з наступних статей).

    Послуга коучинга

    Якщо людина звертається за послугами коучингу, він вважає, що йому не просто дадуть якісь нові знання, навички, вміння, а й допоможуть досягнуто конкретної мети, яку він бажає досягти. Погодьтеся, це звучить набагато цікавіше. Є люди, які знаходять персональних коучів самостійно, а буває, що організація наймає коучів для своїх співробітників, щоб ті привели їх до цілей, необхідним цієї організації. Цей напрямок отримав назву бізнес-коучинг.

    Послуги професійних коучів коштують недешево, як правило, вони дорожче, ніж послуги викладачів, тренерів, консультантів, менторів. Тим не менше, попит на них відповідає пропозиції, як це і передбачає основний закон ринку.

    Навіщо потрібен коучинг?

    Навіщо люди звертаються до коуча? Невже вони самостійно не здатні досягти поставлених цілей? В якихось випадках – саме так. Припустимо, що людина ставить собі мету, якийсь час намагається прийти до неї самотужки, але у нього не виходить, він тільки “набиває шишки”. Відмовлятися від своєї мети людина не хоче, тому в якийсь момент він вирішує вдатися до професійної допомоги в її досягненні.

    Але не обов’язково так. Деякі люди з самого початку починають свій шлях до мети спільно з коучами, тому що мають певні уявлення про це і вирішили, що в їхньому випадку такий варіант буде ефективніше і краще.

    А є люди, які просто не можуть зосередитися на досягненні своєї мети. Вони часто відкладають на потім, вважають, що у них немає часу, відхиляються від обраного шляху, підміняють одні цілі іншими і т. д. В коуче вони бачать людину, яка буде грати роль мотиватора, якогось чарівного пенделя, який не дасть їм розслабитися і звертати з шляху досягнення мети, за це вони готові йому платити. Загалом, причини користування послугами коучів можуть бути різними.

    Як взагалі відбувається коучинг? Все починається з першої бесіди коуча зі своїм учнем, в якій він намагається з’ясувати, звідки походять проблеми, що заважають досягти поставлених цілей, адже найчастіше до коуча звертаються люди, які мають якісь проблеми і труднощі. А також дивиться, а чи є взагалі ці проблеми, тому що буває і так, що звернення до коуча – це лише наслідок тиску керівника або навіть родичів.

    На цій першій стадії коуч допомагає учневі правильно поставити мета, до якої він і буде його вести, і визначити шляхи досягнення цієї мети. Коуч оцінює, у якій точці свого шляху учень знаходиться зараз, і в яку він повинен його “доставити”.

    Проте вже тут нерідко виникають перепони. Справа в тому, що багато людей, не до кінця розуміючи суть коучингу, приходять до коуча як до психолога – просто поскаржитися на життя чи на якісь окремі проблеми в ній. І вони чомусь вважають, що коуч повинен все зробити за них, адже йому за це платять чималі гроші!.

    Іншими словами, люди хочуть залишитися такими ж, як і були, не хочуть щось змінювати в собі (що насправді заважає досягненню потрібних цілей), а звалюють всю цю роботу на коуча. Вони сприймають коучинг як панацею від усіх проблем: я заплатив професіоналу, і він все зробить за мене. Але це величезна помилка! І якщо професійний коуч відразу бачить подібний підхід, він не береться за даного учня, оскільки з таким ставленням все одно не зможе йому допомогти, а потім учень обов’язково зробить його винуватим.

    Особливо складно буває в ситуаціях, коли учень на початковій стадії не проявляє такого підходу, а береться виконувати всі доручення коуча і якийсь час дійсно їх справно виконує, при цьому навіть бачить перші позитивні зрушення. Але в якийсь момент він отримує від коуча такі завдання, для виконання яких потрібно “переступити” через такі сформовані роками установки і принципи, що стає йому не під силу. І він відмовляється слідувати повчанням коуча, і той, виходить, не може довести до кінця розпочату роботу. В результаті коучинг виявляється неефективним, не призвів до досягнення мети, і коуч з учнем звинувачують у цьому одне одного.

    Період, протягом якого коуч проводить час зі своїм учнем, називається сесією. Кожна сесія коучингу – це, по суті, виявлення неефективних, застарілих, що заважають рис характеру, навичок, моделей поведінки і заміна їх новими – дієвими, ефективними, сучасними, грамотними, що приводять до потрібного результату. Це велика і складна робота не тільки коуча, але і його учня. І протягом сесії коучингу багато учні відчувають психологічний дискомфорт, адже поміняти свої звички, дії, спосіб мислення, усталений роками, далеко не просто.

    Тепер ми знаємо що таке коучинг

    Тепер, коли ви отримали уявлення про те, що таке коучинг, я хочу зробити головний висновок.
    Коучинг – це складна спільна робота коуча і його учня. Якщо ви вирішили вдатися до послуг коучингу, ви повинні бути готові виконувати запропоновані вам завдання, долати проблеми, ламати стереотипи. Коуч – це ваш персональний наставник, а не людина, яка зробить всю брудну роботу за вас. Як раз всі найскладніші дії, доведеться робити вам самим, завдання коуча – професійно визначити ці дії і направити вас на потрібний шлях. Тільки якщо ви усвідомлюєте, що таке коучинг і яка роль коуча в ньому, і погоджуєтеся з цим – коучинг стане дійсно важливим переломним моментом у вашому житті, а не черговий тратою грошей в нікуди.
    Сподіваюся, що ви хоча б у загальних рисах зрозуміли, що таке коучинг, і для чого він потрібен, а в наступних статтях я планую розкрити ще деякі важливі аспекти цієї діяльності.

    Залишайтеся з нами і будьте успішні! Не забудьте підписатися на оновлення поштою або у будь-якій з соціальних мереж – скрізь є офіційні сторінки . Побачимося в нових публікаціях!