Що таке акредитив? Суть і види акредитивів

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

    Сьогодні ми продовжимо розмову про банківських послугах і розглянемо, що таке акредитив, де може використовуватися така послуга, чим вона цікава. Ця послуга більше популярна для представників великого та середнього бізнесу, однак, останнім часом вона все ширше поширюється і на дрібних підприємців, і навіть на фізичних осіб, які не займаються бізнесом. Тому знати, що таке банківський акредитив, які види акредитивів бувають, буде корисно всім, навіть просто для загального розвитку.

    Що таке акредитив?

    Акредитив – це зобов’язання банку платника здійснити платіж в банк одержувача тільки після того, як одержувач платежу надасть до банку певні документи, передбачені умовами відкриття акредитива.

    Акредитиви належать до т. зв. документарними операціями банку, тобто, до операцій, основою яких є документообіг. Найчастіше документарні операції, зокрема і акредитиви, які використовуються підприємствами, що здійснюють експортно-імпортну діяльність, але це не єдина сфера їх застосування.

    Для чого необхідні акредитиви? Простими словами – для того, щоб виключити обман між сторонами визначеної угоди. Банк просто виступає юридичним гарантом між сторонами угоди, за що отримує комісійні.

    Акредитив – основні терміни і поняття.

    Розглянемо основні терміни і поняття, пов’язані з відкриттям акредитива.

    Емітент акредитива – банк, в який звернувся клієнт, який бажає відкрити акредитив.

    Банк-бенефіціар – банк, у якому обслуговується клієнт, на користь якого відкривається акредитив.

    Бенефіціар – одержувач платежу за акредитивом.

    Операція – певна операція з купівлі-продажу, для розрахунків за якою відкривається акредитив.

    Сума акредитива – сума операції, для проведення розрахунку за якою відкривається акредитив.

    Термін акредитива – обмежений період, протягом якого діє акредитив.

    Вид акредитива – умови відкриття акредитива (детальніше розгляну часто зустрічаються варіанти трохи нижче).

    Комісія за відкриття акредитива – вартість відкриття акредитива, встановлена тарифами банку. Зазвичай обчислюється у відсотках річних від суми акредитива, також може включати якийсь фіксований або мінімальний платіж. При цьому частина отриманої комісії банк-емітент сплачує банку-бенефіціару за його послуги.

    Схема акредитива.

    Розглянемо схему дії акредитива на прикладі. Припустимо, у нас є постачальник і покупець певного товару, які не довіряють один одному й хочуть підстрахуватися. Покупець боїться надсилати гроші, не бачачи товар, а постачальник – відправляти товар, не бачачи грошей.

    У такій ситуації може допомогти відкриття акредитива. Покупець відкриває у своєму банку акредитив, вносить на спеціальний рахунок суму платежу, та доручає надіслати її постачальнику в його банку, але тільки після того, як постачальник надасть документи, що підтверджують факт відправлення товару.

    Банк покупця надсилає банку повідомлення постачальника про відкриття акредитива, а банк постачальника повідомляє про це самому постачальнику. Постачальник, знаючи, що кошти для оплати товару вже зарезервовані і будуть йому відправлені, виробляє відправку товару і надає у свій банк документи, що підтверджують цей факт. Банк постачальника перевіряє юридичну чистоту цих документів і на основі цього виробляє необхідний платіж, про що звітує банку покупця. Після цього банк покупця перераховує в банк постачальника зарезервовані кошти свого клієнта. Постачальник одержує свої гроші, покупець – товар, а банки – свої комісійні. Всі задоволені. Така класична схема акредитива, а в залежності від виду послуги деякі дії можуть змінюватись.

    Для наочності приблизну схему дії акредитива можна представити на наступному рисунку (цифрами позначений порядок дій):

    Види акредитивів.

    Розглянемо найпоширеніші види акредитивів – їх можна розділити за кількома ознаками.

    Виходячи з того, чи можна скасувати дію акредитива, виділяють відкличні та безвідкличні акредитиви.

    Відкличний акредитив передбачає можливість банку-емітента відкликати (анулювати) своє доручення про перерахування коштів до моменту подання необхідних документів протилежною стороною, тобто, скасувати операцію, без повідомлення банку-одержувача.

    Безвідкличний акредитив не передбачає можливості його анулювання без повідомлення банку-отримувача і без згоди безпосереднього одержувача платежу. Тобто, він теж може бути скасований, але тільки за згодою двох сторін, а не в односторонньому порядку як відкличний акредитив.

    Безвідкличні акредитиви застосовуються на практиці набагато частіше, ніж відкличні, оскільки вони більше задовольняють інтереси обох сторін угоди.

    За ступенем відповідальності обох банків розрізняють підтверджені і непідтверджені акредитиви.

    Підтверджений акредитив гарантує, що банк одержувача, або інший третій банк виплатять одержувачу належну суму, навіть якщо банк відправника не перерахує йому гроші.

    Непідтверджений акредитив передбачає, що платіж надійде отримувачу тільки якщо його реально перерахує банк-емітент.

    За можливого джерела коштів для виконання платежу виділяють покриті і непокриті акредитиви.

    Покритий (депонований) акредитив означає, що банк-емітент переказує суму платежу банку одержувача на весь термін дії акредитива. Ця сума є гарантованим покриттям, і вже відразу знаходиться в розпорядженні банку одержувача.

    Непокритий (гарантований) акредитив означає, що банк-емітент дозволяє банку одержувача списувати суму платежу зі свого кореспондентського рахунку, яких обумовлює якісь інші умови отримання відшкодування. У практиці найчастіше використовується саме цей вид акредитива.

    Розглянемо і деякі інші відомі види акредитивів.

    Акредитив з червоним застереженням означає, що банк-емітент зобов’язується зробити банку одержувача обумовлену суму авансового платежу ще до надходження підтверджуючих документів від одержувача.

    Револьверний акредитив відкривається, коли необхідно регулярно здійснювати однорідні операції. Кожен раз він діє на якусь певну партію товару і далі відновлює свою дію на наступну партію.

    Переказний (трансферабельний) акредитив передбачає можливість переведення його частини іншому бенефіціару, якщо це буде необхідно.

    Резервний акредитив або акредитив stand-by – це якийсь симбіоз акредитива і банківської гарантії, при дії якого постачальник отримує оплату за товар, навіть якщо покупець відмовиться йому платити – виплату виробляє банк за рахунок власних коштів.

    Переваги і недоліки акредитивів.

    Всі переваги і недоліки акредитивної форми розрахунку зводяться до одного. Перевагою є гарантія банку, що клієнт отримає необхідний товар-послугу, його гроші не пропадуть, протилежна сторона угоди – не шахрай і не обдурить його. А недоліком те, що відкриття акредитива коштує грошей, як правило – це кілька відсотків від суми платежу. Таким чином, за підвищений рівень безпеки проведення операції просто доводиться додатково заплатити.

    Де застосовуються акредитиви?

    Розглянемо найпоширеніші сфери застосування акредитивів:

    • Експортно-імпортні операції;
    • Торгові операції всередині країни;
    • Великі угоди між фізичними особами (наприклад, купівля-продаж нерухомості).

    Тепер, коли ви знаєте поняття і суть акредитиву, давайте підведемо підсумки і виділимо найголовніше.

    Банківський акредитив – це свого роду гарантія юридичної чистоти угоди, знімає практично всі ризики шахрайства, адже документи, що підтверджують факт передачі товару від продавця до покупця, перевіряють досвідчені банківські юристи. Відкриття акредитива при здійсненні експортно-імпортних операцій цікаво і тим, що, незалежно від країн знаходження постачальника і покупця, такі операції регулюються універсальним документом – міжнародні Уніфіковані правила і звичаї для документарних акредитивів UCP-600, що виключає ризики невідповідності законодавства різних країн проведення певної операції. Відкриття акредитива обійдеться покупцеві певну суму, однак ця сума істотно нижче, ніж наприклад, при отриманні кредиту, а акредитив певного виду включає в себе багато параметрів кредитної операції, але при цьому ще і забезпечує безпечне проведення операції. Тобто, це досить вигідна послуга, але вимагає при цьому додаткових витрат.

    Тепер ви маєте уявлення про те, що таке акредитив, для чого він потрібен, які види акредитивів можна зустріти на практиці.

    Підвищуйте свою фінансову грамотність разом з сайтом гроші в борг – приєднуйтесь до числа наших постійних читачів і передплатників. Побачимося в нових публікаціях!