Прогноз курсу гривні на 2017 рік

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  Традиційно на початку року пропоную вашій увазі свій прогноз курсу гривні на 2017 рік. Що буде з гривнею і доларом в Україні далі, від чого буде залежати курс гривні, як він може змінюватися – про все це будемо міркувати, аналізуючи і спираючись на факти, в цій статті. Отже, прогноз курсу долара в Україні на 2017 рік.

  Такі статті я вже не перший раз публікую на початку кожного року, по гривні два попередніх прогнозу в цілому збулися – вона продовжила своє падіння, яке було при цьому не настільки суттєвим у порівнянні з різкими стрибками 2013-2014 років (див. прогноз курсу гривні на 2016 рік). Якщо коротко і відразу, то я вважаю, що приблизно така ж тенденція збережеться і в 2017 року. А тепер детальніше…

  Курс долара до гривні на міжбанківському валютному ринку почав рік з відміток 23,5-24, потім почав зростати, і до кінця лютого перевищив рівень 27. Потім послідувала плавна корекція з одним стрибком, і курс долара до гривні до травня скорегувався до 25, і все літо перебував навіть нижче 25. З осені пішов стрибок, а потім планомірне зростання. В самому кінці року курс долара в Україні на міжбанку перевищив відмітку 27, показавши річний приріст близько 13%.
  За 2016 рік курс долара в Україні за даними міжбанківського ринку виріс на 13%, що аналогічно офіційного рівня інфляції в країні за цей період. Тобто, не сталося нічого незвичайного: вартість долара в гривнях зросла так само, як вартість будь-якого товару. Це можна вважати цілком непоганим показником в нинішніх умовах.

  Прогноз курсу гривні – 2017.

  Отже, давайте розглянемо ключові фундаментальні фактори, які впливали і будуть впливати на курс гривні в 2017 році.

  Військовий конфлікт. Він як і раніше залишається одним з ключових чинників, надають негативний вплив на всю економіку країни в цілому і курс гривні зокрема. З одного боку, війна – це величезні витрати “в нікуди”, замість інвестування в розвиток якихось галузей економіки, з іншого боку – це сильний негативний психологічний вплив на валютний ринок, фондовий ринок, ринок інвестицій, кредитний ринок, ринок нерухомості, взагалі на всі фінансові ринки країни.

  Загалом, цей форс-мажорний фактор, який, на жаль, демонструє затяжний характер, так само вказує на нерайдужні перспективи для курсу гривні в 2017 році. Він буде робити свій негативний вплив у будь-якому випадку, і згладити або хоча б зменшити цей негатив можна тільки позитивними змінами інших факторів, а їх теж особливо немає, або є, але поки що дуже слабкі.

  Макроекономічні показники. В будь-якій країні, де немає форс-мажорних ситуацій, динаміка валютного курсу визначається, насамперед, динамікою розвитку економіки. А цю динаміку, у свою чергу, характеризує ряд ключових макроекономічних показників. Давайте розглянемо, які тенденції зараз є в Україні в цьому напрямку.

  ВВП. Головний показник економіки – валовий внутрішній продукт, а точніше – його динаміка. Якщо ВВП зростає – економіка розвивається, якщо падає – відбувається зворотний процес.

  Протягом 2014-2015 року ВВП України знизився в сукупності на 16% – це дуже сильне падіння економіки. Але в 2016 році очікується перший невеликий приріст ВВП – близько 1,1-1,3%. Те, що динаміка, нарешті, стала позитивною – це хороший сигнал, але поки ще дуже слабкий. Судіть самі: при такому зростанні ВВП тільки щоб “відбити втрати” за 2014-2015 роки знадобиться близько 15 років! У доларовому еквіваленті ВВП України зараз знаходиться на рівні десь між 2005 і 2006 роком.

  Щоб “відчути” реальний розвиток економіки, яке справило б позитивний вплив на курс гривні, хоча б його стабілізацію, на мій погляд, в нинішніх умовах необхідний зростання ВВП хоча б у 3-5 разів вище (тобто, 4-5% в рік).

  Платіжний баланс. Критично важливий показник, який надає прямий вплив на курс гривні, оскільки показує, що переважає: приплив валюти в країну, чи її відтік з країни. Коли валюта приходить в країну, збільшується її пропозицію на внутрішньому ринку, а значить, знижується курс, а курс національної валюти зміцнюється. При відпливі – навпаки. Також важливі обсяги експорту та імпорту, їх динаміка – це показує рівень розвитку зовнішньоторговельних відносин, що важливо для економіки країни в цілому, інвесторів і т. д.

  Що відбувалося з платіжним балансом України у 2016 році? За даними, які вже є (за 9 місяців), утворився профіцит – позитивне сальдо платіжного балансу близько 1 млрд. доларів. Це хороша тенденція (для порівняння – у 2015 році за аналогічний період було від’ємне сальдо 2 млрд. доларів). Те, що в країну нарешті почало приходити більше валюти, ніж йти, має свій ефект гальмування девальвації гривні.

  Однак, якщо розглянути структуру платіжного балансу – тут все не так райдужно. Головний негативний момент – продовжує падати експорт, навіть у порівнянні з 2015 роком він знизився приблизно на 10%. Імпорт теж знизився, сальдо торговельного балансу (експорт мінус імпорт) – теж, але продовжує залишатися негативним. Профіцит платіжного балансу утворився за рахунок зростання залучених інвестицій (це добра тенденція, але не зовсім, оскільки інвестиції не портфельні) і припливу валюти від гастарбайтерів (в цьому не бачу нічого особливо хорошого). По зовнішній торгівлі спостерігається негативна динаміка, тому повністю припинити девальвацію гривні в такій ситуації не вийде.

  Однак, якщо тенденція позитивного сальдо платіжного балансу продовжиться, тим більше, якщо воно буде рости – це збільшить пропозицію валюти на українському ринку і при незмінному попиті буде знижувати її вартість за законом попиту і пропозиції.

  Інфляція. Рівень інфляції в Україні до 2016 року складе близько 13%. Це суттєво нижче, ніж у 2015 році (43%), але все одно дуже високий, при якому утримування курсу гривні на одному рівні просто неможливо. Однак, якщо тенденція продовжиться зниження інфляції, це сповільнить і темпи девальвації гривні.

  Безробіття. Рівень безробіття в Україні в 2016 році буде приблизно таким же, як і в 2015 – близько 9,5%. Мов немає ніякої, показник продовжує залишатися дуже високим, що характеризує сильний економічний спад. На курс гривні це, звичайно ж, має лише негативний вплив.

  Політика Національного банку. Прогноз курсу гривні – 2017 буде залежати і від того, які дії робить і потенційно може вжити НБУ – структура, що несе пряму відповідальність за курс національної валюти.

  Облікова ставка. впродовж 2016 року НБУ 6 разів знижував облікову ставку і знизив її в загальному підсумку з 22% до 14%. Нагадаю, що в 2015 році для стримування гіпердевальвації облікова ставка була піднята аж до 30%. Таке планомірне зниження не викликало істотних коливань курсу гривні, і це добре. Але в будь-якому випадку облікова ставка продовжує залишатися дуже високою, що дуже сильно гальмує економічне зростання – при такій ставці очікувати його не можна. Тому, найімовірніше, в 2017 році НБУ продовжить плавне зниження облікової ставки, але з цим йому потрібно бути дуже обережним, щоб не викликати посилення девальвації гривні.

  Валютні інтервенції. впродовж всього року НБУ проводив т. н. валютні аукціони – продавав і купував валюту на міжбанківському валютному ринку, що викликало певний вплив на курс гривні. Найімовірніше, ця практика продовжиться і в 2017 році. При цьому валютні резерви НБУ за 11 місяців 2016 року поповнив приблизно на 15%. Зараз їх розмір становить понад 15 млрд. доларів, але це досить мало, щоб мати можливості для повномасштабних валютних інтервенцій. Тому особливо сильного впливу ну курс гривні в разі необхідності цим інструментом НБУ надати не зможе.

  Валютні обмеження. В минулі роки, коли традиційні інструменти регулювання валютного курсу в НБУ не працювали, для стримування девальвації гривні він брав адміністративні заходи – вводив різні валютні обмеження. У 2016 році деякі з обмежень були ослаблені.

  Наприклад, в червні в 2 рази були збільшені добові ліміти видачі валютної готівки (до еквівалента 100 тис. грн) та ліміти на продаж іноземної валюти фізособам (до еквівалента 12 тис. грн). А у вересні ліміт на видачі валюти з рахунків знову підняли до еквіваленту 250 тис. грн. Ліміт зняття готівкової гривні був взагалі скасований (раніше становив 500 тис. грн).

  Норма обов’язкового продажу валютної виручки для експортерів було знижено з 75% до 65%.

  А з 1 січня 2017 року скасовано обов’язковий збір до ПФ у розмірі 2% з операцій купівлі валюти фізособами.

  Обмеження поступово знімаються, але все ж вони залишаються, і досить істотні. Це з одного боку, стримує девальвацію гривні, з іншого – сприяє розвитку чорного ринку валюти, курс на якому перевищує банківські курси валют. Поступове зняття всіх обмежень повинно сприяти нормалізації ситуації, але поки про це, на мій погляд, говорити рано, так як ступінь довіри населення до національної валюти залишається на дуже низькому рівні.

  Націоналізація Приватбанку. Окремо хочу виділити це визначна подія, оскільки воно відразу досить сильно колыхнуло фінансову систему країни. Істотне ослаблення гривні почалося саме після новини про націоналізацію Приватбанку, і поки воно ще триває.

  Пояснення просте: населення більше довіряло приватним власникам банку, менше довіряє державі. Дізнавшись про цю подію, люди почали масово знімати готівку з рахунків, і багато хто з них переводили ці кошти у валюту. А це десятки мільярдів гривень. Природно, такий різкий попит на долари і євро викликав зростання їх курсу.

  Крім того, Приватбанк пропонував відносно високі ставки за вкладами, які у поєднанні з надійністю банку приваблювали людей. Ставки в державному банку можуть стати істотно нижче (якщо порівняти, наприклад, з діючими ставками в Ощадбанку). Відповідно, багато людей і з цієї причини відмовляться продовжувати свої депозитні договори і будуть переводити свої кошти в долари. А це величезна частина населення країни, і такі дії будуть сприяти ослабленню курсу гривні.

  Курс долара в світі. Публікуючи прогноз курсу долара в Україні на 2017 рік, потрібно взяти до уваги і світову ситуацію з курсом долара. А в світі зараз спостерігається тенденція зростання вартості американської валюти, яка автоматично сприяє девальвації інших валют, в т. ч. валют країн. Тому і на курс гривні це справляє свій негативний ефект.

  У перші місяці 2017 року така тенденція, швидше за все, продовжиться, але далі може помінятися. Новий президент США Дональд Трамп почне проводити глобальні реформи в економіці країни, які на перших порах можуть послабити курс долара. Це, насамперед, стосується його вартості по відношенню до світових валют, на курс гривні істотного впливу не матиме, але невелике – може бути.

  Структурні реформи. Як відомо, Україна стоїть на шляху проведення глобальних структурних реформ, які в кінцевому підсумку покликані скоротити державні витрати і збільшити доходи, тобто, сприяти розвитку економіки. Ці реформи починають проводитися, але дуже повільно, поки ще не даючи належного ефекту. Подальший стан економіки країни і, як наслідок – курс гривні, багато в чому буде залежати від успіху в проведенні цілого ряду реформ і перетворень. Судячи з нинішніми темпами, в 2017 році суттєвих змін у цьому плані не буде.

  Політична криза та корупція. І, нарешті, хочу виділити ще один важливий фактор, завдяки якому мій прогноз курсу гривні на 2017 рік зводиться до продовження падіння української валюти. Це численні політичні конфлікти і пертурбації, що відбуваються з провідними політиками, лідерами партій, навіть першими особами в державі.

  У 2016 році ми спостерігали публічні звинувачення в корупції на адресу колишнього прем’єр-міністра Яценюка з подальшою його відставкою, потім – на адресу президента України, голови НБУ та інших ТОП-менеджерів країни, постійні політичні скандали та взаємні звинувачення. Подібні інциденти в будь-якій країні світу мали б негативний вплив на курс її валюти, ну а в Україні цього було просто в надлишку.

  Також в Україні спостерігається дуже багато масових протестів – це теж завжди негативний психологічний фактор для фінансових ринків.

  За рівнем корупції Україна посіла почесне перше місце серед країн Європи та Центральної Азії. Логічно, що такі колосальні тіньові обороти, такі серйозні перешкоди для розвитку бізнесу і підприємництва надають вкрай негативний вплив на економіку. Якщо на хвилину уявити, що цього всього б не було, в економіці України при наявному потенціалі склалася б зовсім протилежна картина, навіть при присутності таких форс-мажорних обставин як військові дії. У напрямку боротьби з корупцією теж є певні зрушення, але вони все так само несуттєві: результат ми бачимо в рейтингах – 1 місце в Європі за станом на листопад 2016.

  В такій нестабільній політичній ситуації і при такому рівні корупції курс гривні просто ніяк не може залишатися стабільним, погодьтеся. Тому маємо, що маємо.

  Підводячи підсумок цього прогнозу курсу гривні на 2017 рік, можу зробити такий висновок:

  При незмінних вищевказаних чинників (а ймовірність їх глобальної зміни невелика) курс гривні до долара та інших валют буде продовжувати знижуватися. Однак, це зниження не буде дуже сильним, швидше за все, воно, як і в 2016 році, буде приблизно можна порівняти з рівнем інфляції. Але варто пам’ятати, що стан економіки і стан національної валюти зараз все ще вкрай слабке, а тому поява якихось нових сильних негативних факторів може викликати й більш сильні скачки валютних курсів, які згодом можуть стабілізуватися, але вже вище попередніх оцінок. Приблизно так, як це відбувалося в 2016 році (на представленому графіку це добре видно).

  Ось такий у мене вийшов прогноз курсу гривні – 2017. Діліться своїм баченням, обговорюйте та ставте свої запитання в коментарях.

  Традиційно запускаю новий опитування і пропоную всім взяти участь у голосуванні. До речі, в попередньому опитуванні більшість проголосували дали точний прогноз курсу гривні на кінець року. До нових зустрічей на нашому Гроші в борг!