Приватні позики: чи варто брати в борг у незнайомців?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

    Що робити, коли банки відмовляють у кредиті, а гроші в борг потрібні, і при тому терміново? Звичайно, можна щось продати, але, як казали герої відомого мультфільму, щоб «продати щось непотрібне, потрібно знайти щось непотрібне, а у нас нічого немає». І ось на очі попадається оголошення про те, що якась приватна особа дає гроші в борг. Відразу обмовимося: якщо ви серйозно розглядаєте питання приватного кредиту, то ви а) сміливий чоловік, б) людина, дуже потребує грошей. На підставі цих параметрів і будемо будувати подальшу статтю. Отже, чи варто брати в борг (або кредит) у приватної особи?

    Кредит у приватної особи: способи і механіка

    Не потрібно довго шукати в інтернеті, щоб натрапити на оголошення «Дам в борг під розписку», «Гроші в борг від приватної особи», «Дам в борг на тривалий термін» і т. д. в принципі, нічого протизаконного в цьому немає. В Україні (на відміну від ряду інших країн) людина має право давати гроші в борг іншим людям. Головне при цьому-не перегинати палицю при поверненні боргу.

    Механіка приватного кредиту проста:

    1. Ви зв’язуєтеся з кредитором, домовляєтеся про суму, термін і порядок погашення кредиту.
    2. Відбувається юридичне оформлення договору. Це може бути як проста розписка, так і завірена у нотаріуса.
    3. Отримання грошей.
    4. Повернення кредиту.

    Але якщо у випадку з банківським кредитом всі кроки відпрацьовані до дрібниць, то при позиці у приватної особи «пастки» можуть підстерігати вас на кожному кроці. Розберемо кожен крок докладно.

    1. Попередня домовленість. насправді, це самий безпечний етап, так як гроші ви не отримали. На цьому етапі головне не вестися на хитрощі шахраїв, які будуть просити прислати їм, нібито для перевірки, номер вашого паспорта, номер банківської карти або номер рахунку. Будь-яка з цієї інформації може бути використана при оформленні на вас банківського кредиту, або для крадіжки ваших грошей з рахунків. Тим більше ні в якому разі не можна відправляти якусь суму грошей (для перевірки рахунку, для оформлення документів). Якщо вам пропонують щось заплатити вперед, то це однозначно шахрайство. Далі уявний кредитор зникне з вашими грошима.
    2. Оформлення кредиту. І у випадку з розпискою, і у випадку з договором у нотаріуса потрібно уважно читати текст. Якщо там вказана інша сума або інший термін, відмовляйтеся від кредиту, нехай навіть від біса вигідного. Як можна мати справу з людиною, яка починає порушувати зобов’язання одразу? В розписці потрібно вказати спосіб отримання грошей і порядок їх повернення.
    3. Отримання кредиту. Дуже важливо заздалегідь обговорити канал отримання. Гірше всього, якщо ви отримуєте готівку на руки. У цій ситуації ви не можете ні перевірити, ні відстежити вашого кредитора, і немає свідків передачі. В ідеалі гроші повинні бути зараховані банківським переказом (з рахунку на рахунок, з картки на картку), що дозволяє ідентифікувати відправника. Якщо мова йде про електронній системі типу Яндекс.Гроші або Webmoney, то це теж непогано – при нагоді «зачепити» відправника можна.
    4. Повернення кредиту. Ви заздалегідь домовилися, що повертаєте кредит у певній сумі та у визначені дні. Це важливо, тому що кредитор, якщо він нечесний, позбавляється маси механізмів тиску. Але ще важливіше перераховувати кредит не «на руки», а на банківський рахунок кредитора. У такому випадку ви абсолютно нічим не ризикуєте. У випадку, якщо раптом гроші з якоїсь причини до кредитора не дійшли, ви завжди зможете довести факт перекладу. Після фінального перекладу і повного погашення кредиту необхідно забрати у вашого кредитора розписку або договір, а також на кілька років зберігати всю документацію, пов’язану із переказом грошей. На всяк випадок.

    Відсотки за користування приватним кредитом

    Приватна особа – не банк, не кредитний кооператив і навіть не мікрофінансова організація. Центробанк не буде «ганяти» лихваря через надмірно високі відсотки. Отже, встановлюй, які захочеш. В реальності відсотки за користування приватними коштами дійсно високі. У середньому, мова йде про 5-7% на місяць, хоча в ряді випадків ставки доходять до 10-12%. Іншими словами, взяв 50 тисяч – через рік віддаси 100. При цьому слід пам’ятати, що кредитори в абсолютній більшості нараховують відсотки на залишок по рахунку, як роблять усі банки, а на повну суму боргу.

    Але не все так страшно. Високі відсотки нівелюються короткими термінами виконання договору. Якщо споживчий кредит в середньому береться на 2 роки, то кредит у приватної особи – на 2-3 місяці так і суми невеликі: 20-30 тисяч гривень. А в цьому випадку, взявши на 2 місяці-30 тисяч гривень, потім повернути 34 тисячі не так і дорого.

    Варто брати в борг у приватної особи?

    На наш погляд, тільки в тому випадку, якщо для вас закриті всі цивілізовані джерела кредитування, а гроші – кілька десятків тисяч – життєво необхідні тут і зараз. Тобто, взяти на операцію рідного – так, на IPhone – категорично ні. Але і в цьому випадку не скасовує необхідність граничну уважність. Офіційної статистики немає, але як мінімум половина пропозицій приватного кредиту – різного роду шахрайство, а також є реальний шанс нарватися на відвертий кримінал.

    Тому, якщо час терпить, варто все-таки пошукати можливість взяти кредит в банку, оформити кредитну карту або на крайній термін «перебитися» в мікрофінансової організації. Так, там відсотки теж немалы, але це все одно офіційна організація.