НБУ відзначає зниження паніки населення на валютному ринку, але долар росте

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

    Національний банк України (НБУ) відзначає зниження паніки населення на валютному ринку. Про це йдеться в повідомленні прес-служби НБУ в Facebook. "Поліпшення кон’юнктури готівкового валютного ринку пов’язане з поліпшенням ринкових очікувань населення, що обумовлено серед іншого прийнятими Національним банком України заходами, спрямованими на збалансування грошово-кредитного ринку. Населення активно бере участь у наповненні банківської системи іноземною валютою, що сприяє усуненню негативних явищ, які виникли на тлі її дефіциту. Паніка населення спадає. Все це допомагає загальної стабілізації ситуації на валютному ринку", – йдеться в повідомленні.

    В НБУ також зазначили, що після рішення про припинення проведення аукціонів та впровадження режиму гнучкого курсоутворення на готівковому валютному ринку України спостерігається перевищення пропозиції над попитом. "Так, протягом 6 – 17 лютого чистий продаж населенням іноземної валюти через каси банків склав, за оперативними даними, майже 97 млн. дол. США (в еквіваленті)", – йдеться в повідомленні.   Зазначимо, що до вечора 19 лютого долар на міжбанку подорожчав на 20 копійок — на закритті торгів його продавали вже по 27,50-27,60 грн/$ (максимальні котирування доходили до 27,7 грн/$, але реальні угоди за таким курсом нам не підтвердили). За день безготівкова валюта додала в ціні 50 копійок. «Діапазон торгів сьогодні підвищився до 27,20-27,60 грн/$. Найбільший попит на валюту ми спостерігаємо в основному з боку банків з іноземним капіталом»,   повідомили «Вістям» у Першому українському міжнародному банку (ПУМБ). Основну масу долара сьогодні скуповували CreditAgricole, ING Bank, УкрСиббанк, Райффайзен Банк Аваль і ОТП Банк. ПриватБанк, який раніше був двигуном міжбанківського валютного ринку, відійшов на задній план. Якщо до розмов української влади про введення воєнного стану в Україну в нашу країну надходили спекулятивні іноземні капітали, щоб дорого продати свій долар на напруженому курсі і потім викупити його назад під час зміцнення гривні. То тепер явно простежується нова тенденція — іноземці біжать.

    І це вже не новачки, які придивлялися до нашій країні в останні місяці, а старожили, не один рік пропрацювали в Україні. Після заяви президента Порошенка про можливе введення військового положення, вони стали конвертувати в долар всю гривню, що тримали на рахунках, а також ту, якої наш Мінфін з ними зараз розраховується внутрішніх держоблігацій (останнім часом закінчуються терміни погашення великих випусків ОВДП, і їх гасять). «Всі прекрасно розуміють, що купувати валюту потрібно зараз, тому що в разі введення воєнного стану міжбанківський валютний ринок буде закритий, а всі валютні операції будуть проходити тільки через НБУ, який введе обмеження критичного імпорту. Тому іноземці переживають і намагаються вивести свої гроші з країни»,   повідомили скарбники.  Так що попит на безготівкову валюту, як і раніше перевищує пропозицію, а експортери, користуючись панічними настроями на ринку, невизначеністю з траншем від МВФ і нескінченною конфліктом на Донбасі женуть курс все вище. Українські імпортери, шоковані курсом міжбанку 27,60-27,70 грн/$, долар практично не купують. Сьогодні тон задавали панікуючі іноземці. Згідно зі статистикою НБУ, на безготівкових торгах відбулося 220 покупки долара на загальну суму $193,65 млн.

    При цьому, стимулював девальвацію і сам регулятор — Нацбанк знову знизив офіційний курс до 27,357992 грн/$, тобто долар офіційно подорожчав ще на 55,8 копійок. Це вже п’ятий робочий день поспіль, коли гривня встановлює новий антирекорд. При цьому банкіри продовжують стверджувати, що реальних підстав для цього немає. «Немає об’єктивних причин для девальвації гривні — Україна споживає менше газу, збільшила експорт сільськогосподарської продукції, а міжнародні організації надають країні фінансову допомогу. Курс женуть угору панічні настрої в суспільстві», — зазначив співвласник банку «Національний кредит» Андрій Оністрат. Фінансисти не залишають надій на втручання НБУ. «Стабілізувати ситуацію може проведення регулятором низки адміністративних заходів або зміна методики розрахунку офіційного курсу, так як втрати в сумі 55,8 копійки на долар в день не витримає ні населення, ні економіка. Адже з 5 лютого, коли регулятор скасував індикатив і відпустив офіційний курс у вільне плавання, гривня вже девальвувала більш ніж на 10 грн», — розповів заступник голови правління банку «Фінанси і кредит» Ігор Львов.

    Фінансисти прогнозують такі ж різкі коливання курсу в майбутньому. Поки що надії на світ після Мінська не виправдовуються, населення буде скуповувати валюту, а експортери — підвищувати котирування на міжбанку. Така ситуація може тривати аж до березня, до нової позики МВФ. «Як тільки політична ситуація стабілізується, до нас підуть транші від МВФ і вливання від інших донорів, гривня почне зміцнюватися. Схоже, на це і розраховує уряд, що заклав у проект бюджету середньорічний курс 21 грн/$. Щоб на нього вийти, маючи зараз 26-27 грн/$, у грудні має бути якраз 17-18 грн/$», — сказав у розмові з «Вістям» член правління ОТП Банку Володимир Мудрий. Населення, боячись подальшої девальвації нацвалюти, продовжує забирати гривневі депозити з банків і заходити на «чорний» ринок. Тут курс за півдня виріс відразу на 50 копійок (порівняно з учорашнім днем — відразу на 75 копійок), і досяг у продажу 28 грн/$. Скуповували валюту у населення за 27,15 грн/$. Але якщо купувати великі обсяги (від $5 тис) «міняйли» можуть скинути покупцеві ціну долара відразу на 5-10 копійок.    Україна вже підходить до години «Х», коли пора замислюватися про чергову грошову реформу, вважає голова Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

    З нинішнім рівнем девальвації гривні це не виключено, впевнений експерт, передає nahnews.com.ua.     «А може коштувати провести грошову реформу? За великим рахунком, ми до цього підходимо. Всім ясно, що курсу 8 грн за долар вже не буде. У країні хаос. Долар зашкалює. Так чому б не провести грошову реформу? Давайте розглянемо плюси такого заходу. По-перше, це дозволить вилучити надлишки готівкової гривні, налякати валютних спекулянтів. Якщо реформу провести грамотно, я б не сказав, зробити її конфіскаціонною, але поставити обмеження обміну на рік, то результат був би позитивним. Поміняти валюту на «чорному ринку» буде складно, а значить, таким методом примусу можна буде затягнути валюту назад в банки», — заявив експерт.

    По-друге, сказав Охріменко, оскільки «Крим на забрали та й на сході багато проблем», грошова реформа дозволила б відсікти всякі фальшивки, вирішити питання із зниклими гривнями зі сховищ в зоні проведення АТО.     «Думаю, якщо не сьогодні, то завтра уряд подумає про грошову реформу. Можна поміняти назву: ось копійка, наприклад, – чисто російська назва. Можна змінити дизайн валюти. Словом, можна почати з «чистого аркуша». Реформи для цього робляться. А в нинішній ситуації допускаються будь-які варіанти – «чистий аркуш», — резюмував експерт. Нагадаємо, остання грошова реформа в Україні була проведена у вересні 1996 року. Протягом цього періоду вільно використовувалися як гривні, так і карбованці. Це була найуспішніша з усіх грошових реформ, проведених досі в країнах СНД. Її найважливішою особливістю став, насамперед, її неконфіскаційний характер. Вже за перші 15 днів проведення реформи було обміняно 95,5% готівки. За підсумками року, інфляція знизилася, курс гривні стабілізувався, валютні резерви НБУ зросли.

    admin

    Експерт з видачі грошей у борг