Національний банк України вважає адекватним валютний курс на рівні 20 грн за долар

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

   Національний банк України вважає адекватним валютний курс на рівні 20 грн за долар. Про це глава НБУ Валерія Гонтарєва заявила сьогодні, 27 лютого, в ході зустрічі з топ-менеджментом компаній-членів Американської торгівельної палати, передає УНІАН. "Питання: рівень, на якому Національний банк бачить курс на сьогоднішній день, – це рівень 20 гривень за долар", – сказала Гонтарєва. "При розрахунковому курсі, який міністерство фінансів поставило в свій бюджет, на рівні 21,70, при цьому розрахунковому курсі фундаментально, навіть з урахуванням присутності НАК "Нафтогаз України", який ми на ринок не випускаємо, у нас вже повністю збалансований рахунок поточних операцій", – зазначила вона.

  Глава НБУ повідомила, що за минулий рік відтік депозитів з банків склав 135 млрд грн, і зазначила, що якщо проаналізувати графік відтоків, то він посилювався в період ескалації конфлікту на сході України. "Останній відтік був спровокований нашим Дебальцеве і, на жаль, не працюють Мінськими угодами. Після цього, я так розумію, панічні настрої перейшли на валютний ринок. З початку року відтік склав 17,2 млрд грн, з яких Національний банк на виплату таких гарантованих депозитів витратив 4,7 млрд грн. На решту банки витратили свою власну ліквідність на повернення цих депозитів", – сказала Гонтарєва. Вона підкреслила, що в даний час Нацбанк видає банкам рефінансування тільки під відтоки депозитів фізичних осіб в сумі гарантованих вкладів. "У цей понеділок ми оголосили додаткові заходи, вони пов’язані з тим, що коли ми проаналізували, через які канали за останній час при наявності паніки збільшився відтік капіталу, це було виключно передоплати по імпорту… це не міра, яка повинна бути завжди на ринку, це дуже вимушена міра, на яку ми сьогодні пішли просто для стабілізації ситуації", – сказала Гонтарєва.

  Також глава НБУ повідомила, що буде посилено контроль за капітальними операціями банків, однак при стабілізації ситуації адміністративні обмеження будуть скасовані. "Думаю, що коли стабілізується ситуація, і ми побачимо, що ринок знаходиться близько до своїм фундаментальним значенням, то наша мрія буде це все скасувати", – додала вона. Глава НБУ також нагадала, що до засідання Ради директорів МВФ, яке відбудеться 11 березня, українська влада повинна виконати ряд попередніх заходів, включаючи внесення змін до держбюджету на 2015 рік. "З боку Національного банку попередніми заходами є закон про посилення відповідальності власників і менеджменту банків… На сьогоднішній день проект закону знаходиться у Верховній Раді. Зрозуміло, що попередні заходи повинні бути проголосовані перед тим, як ми отримаємо гроші МВФ", – сказала Гонтарєва.

  Нагадаємо, НБУ перейшов до гнучкого курсоутворення на валютному ринку в лютому минулого року, і в результаті гривня за рік знецінилася до долара США за офіційним курсом у 2 рази. В кінці 2014 року регулятор ввів практику щоденних індикативних аукціонів для пошуку рівноважного курсу, після скасування яких з 5 лютого цього року гривня за офіційним курсом подешевшала до долара більш ніж в 1,5 рази за кілька днів. Кабінет міністрів 12 лютого затвердив меморандум про співпрацю з Міжнародним валютним фондом у рамках нової програми терміном на 4 роки з обсягом фінансування 17,5 млрд дол., остаточне рішення Ради директорів МВФ очікується протягом чотирьох наступних тижнів.

  Валютний ринок на позитивні новини про нову програму з МВФ поки не відреагував. За оцінками експертів, для стабілізації курсу гривні, крім відновлення фінансування МВФ та інших донорів, необхідно зниження напруженості на сході України. 16 лютого в Кабміні пообіцяли, що середньорічний курс долара в Україні складе 21,7 грн/дол. 23 лютого Нацбанк ввів ряд обмежень щодо виконання імпортних контрактів. Зокрема, в рамках здійснення контролю за імпортними операціями та недопущення фіктивних імпортних операцій НБУ ввів обов’язкову перевірку імпортних контрактів на суму понад 50 тис. доларів.

  Крім того, Нацбанк ввів обов’язкове оформлення акредитива для виконання імпортного контракту з передоплатою на суму понад 500 тис. дол. 25 лютого за ініціативою прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка відбулася зустріч за участю президента Петра Порошенка, голови НБУ Валерії Гонтарєвої і міністра фінансів Наталії Яресько по питанню стабілізації ситуації на валютному ринку. Прем’єр-міністр вважає, що валюти на українському ринку достатньо, а її відтік з країни пояснює недостатнім контролем з боку Національного банку. 26 лютого Нацбанк опустив офіційний курс гривні до 30 гривень за долар.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг