Націоналізація Приватбанку

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 4,50 из 5)
Зміст статті

  У цій публікації я хочу обговорити тему, яка в грудні 2016 року сколихнула і навіть похитнула фінансово-кредитну систему України: націоналізація Приватбанку. Поговоримо про те, як відбувалася націоналізація Приватбанку, які її причини, які наслідки вона може викликати, яким буде Приватбанк після націоналізації, та що робити клієнтам котрим срочно потрібні гроші в борг, або під розписку?

  Роль Приватбанку в банківській системі України.

  Отже, що представляв собою Приватбанк на момент його націоналізації? Це був перший банк України по більшості ключових показників роботи банківської установи. Приватбанк займав перше місце в банківській системі за такими показниками як:

  • Розмір активів (понад 21% активів всієї банківської системи України);
  • Розмір капіталу (понад 20% від загальноукраїнського показника);
  • Кількість клієнтів-фізосіб (51,4% жителів України);
  • Кількість клієнтів-приватних підприємців, користувачів розрахункових карток (69,7% від загальної кількості);
  • Кількість клієнтів-юросіб (56,1% від загальної кількості).
  • Кількість емітованих пластикових карт (51% карт всієї банківської системи України);
  • Обсяг депозитного портфеля населення (більше третини від усієї банківської системи України);
  • Обсяг кредитного портфеля (більше 40% від банківської системи України);
  • Розвиненість мережі банкоматів, платіжних терміналів, мережі еквайрингу;
  • Розвиненість системи онлайн-банкінгу, і т. д.

  У 2016 році Приватбанк став єдиним банком України, який увійшов в ТОП-1000 світових банків (рейтинг Тор 1 000 World Banks британського видання The Banker). Також банк посів 16-ту позицію в рейтингу банків Центральної та Східної Європи цього ж видання. Приватбанк має свої дочірні структури в ряді країн світу.

  Можна однозначно заявляти, що Приватбанк був і поки залишається стратегічно важливим, системним банком України, на якому “тримається” більш половини клієнтів з картками і фінансових операцій країни. Природно, що банкрутство чи відкликання ліцензії у такого банку означало б повний крах фінансової системи України.

  Займаючи лідируючі позиції в банківській системі, Приватбанк, тим не менш, поніс і чимало втрат в останні роки. Зважаючи виникли форс-мажорних обставин, він позбувся свого майна в Криму і на сході України, одночасно з цим отримавши величезний портфель практично безнадійної заборгованості. Та й загальне погіршення фінансово-економічної ситуації в Україні ніяк не могла обійти стороною цей банк: частка проблемних кредитів зростала, фінансова активність клієнтів знижувалася. Тим не менш, Приватбанку вдавалося виконувати свої зобов’язання перед клієнтами, утримувати і навіть нарощувати свої позиції на ринку, залишатися прибутковим, займати хороші позиції в банківських рейтингах.

  При цьому не можна стверджувати, що справи у Приватбанку йшли відмінно: в останні роки він не раз отримував т. зв. стабілізаційні кредити від НБУ, міжнародні рейтингові агенства періодично переглядали його кредитні рейтинги, як у бік зниження, так і в бік підвищення, але в цілому вони перебували на досить низькому рівні (рівень C).

  Розмови про майбутнє банкрутство або націоналізації Приватбанку періодично спливали ще з досить давніх часів (наприклад, я пам’ятаю такі розмови ще в 2006-2008 роках, коли банк відчував себе набагато краще, ніж в останні роки). Особливо часто розмови про націоналізацію Приватбанку стали виникати в 2016 році – про це кілька разів писали і передавали навіть центральні ЗМІ. В листопаді-початку грудня 2016 ця тема стала особливо активно підніматися, що спровокувало паніку серед клієнтів Приватбанку: почалися масові зняття коштів у банкоматах та з рахунків.

  Весь цей час керівництво банку всіляко заперечувало можливу націоналізацію Приватбанку, називаючи такі дії умисної інформаційною атакою. Навіть у самі останні дні перед проведенням націоналізації в самому банку такий факт заперечували.

  Причини націоналізації Приватбанку: версія банку.

  Перше офіційне повідомлення про націоналізацію з боку Приватбанку надійшло від Дмитра Дубілета – заступника Голови Правління банку і сина Голови Правління – Олександра Дубілета. Він написав повідомлення у себе в Фейсбуці близько години ночі 19 грудня, а в 8 ранку 19 грудня було офіційно оголошено про націоналізацію Приватбанку.

  Зі слів Дубілета, причиною добровільної передачі банку у власність держави стала остання інформаційна атака і виникла у зв’язку з нею паніка серед клієнтів. Власники банку прийняли рішення продати свої акції державі, щоб не ставити під загрозу клієнтів (ліквідності банку вже не вистачало для видачі коштів всім звертаються). До речі, після проведення націоналізації Дмитро Дубілет звільнився з банку, а його батька на посаді Голови Правління змінив новий керівник – Олександр Шлапак.

  Через 4 дні націоналізацію Приватбанку прокоментував Ігор Коломойський – один з ключових акціонерів, з ім’ям якого завжди пов’язували цей банк. Він заявив, що дії НБУ викликали паніку серед клієнтів банку, в наслідок чого акціонери звернулися до Кабінету Міністрів України з пропозицією про його націоналізації. Згідно його словами, НБУ замість того, щоб допомагати системному банку в складних економічних умовах, викликаних форс-мажорними обставинами, навпаки, всіляко “тиснув” на нього постійним коригуванням нормативів, які банк не міг виконувати, штучно занижуючи його показники.

  Така офіційна версія причин націоналізації Приватбанку, озвучена Коломойським та Правлінням банку.

  Причини націоналізації Приватбанку: версія НБУ.

  В день рішення про Націоналізацію Приватбанку – 19 грудня 2016 року з промовою перед журналістами виступили голова Нацбанку Валерія Гонтарєва і навіть президент України Петро Порошенко. Гонтарєва пояснила позицію НБУ так.

  Приватбанк видавав істотні суми кредитів афілійованим особам, відображаючи у звітності такі кредити як 10% кредитного портфеля, по факту ж вони становили 97% портфеля. Прокоментую, що ці слова відразу викликають величезні сумніви: кредит або кредитну карту Приватбанку мав чи не кожен 5-й житель України, серед клієнтів-підприємств і підприємців теж дуже багато користувалися кредитами, в т. ч. великі корпоративні клієнти. Ніяк не може бути, щоб всі ці кредити становили лише 3% від сукупного портфеля банку.

  У ЗМІ також з’явилися повідомлення про виведення грошей з Приватбанку за кордон через офшорні схеми. Зокрема, повідомляється, що в 2014 році було виведено понад 4 млрд. доларів, у 2015-2016 році – ще близько 1 млрд. доларів. Висновок здійснювався через філію Приватбанку на Кіпрі. Банк видавав великі кредити афілійованим компаніям, вони перераховували кошти зарубіжної компанії в якості оплати за товар. Цей ще непоставлений товар приймався в якості забезпечення за виданими кредитами. Після цього постачальник не виконував поставку і не повертав гроші.

  У зв’язку з таким виявленням, НБУ наказав докапіталізувати Приватбанк на 132 млрд. гривень, щоб покрити ризики неповернення за кредитами афілійованим особам, що банк не виконав. Також на момент націоналізації у Приватбанку утворилася прострочена заборгованість перед НБУ у сумі 14 млрд. гривень.

  Таким чином, в бюджеті банку на думку НБУ утворилася суттєва “діра”, через що 18 грудня 2016 року він був покликаний неплатоспроможним. Для забезпечення інтересів вкладників та збереження банківської системи країни, НБУ також клопотав перед Кабінетом Міністрів про націоналізацію Приватбанку. Ця ініціатива була підтримана, а “дірку” в бюджеті банку було вирішено закрити додатковою емісією облігацій.

  Націоналізацію Приватбанку схвалили стратегічні партнери України: МВФ, ЄБРР, ЄС, США, Великобританія.

  Приватбанк після націоналізації.

  Сам первинний процес націоналізації Приватбанку пройшов без особливих ексцесів. Єдиною незручністю було припинення на 1 день 19 грудня обслуговування клієнтів-юридичних осіб.

  На даний момент для клієнтів банку в обслуговуванні нічого не змінилося, навіть додався один позитивний момент: тепер вклади в Приватбанку на 100% без обмеження за сумами гарантовані державою – про це 21 грудня прийняті відповідні законодавчі поправки.

  Тим не менше, більшість клієнтів сприйняли новину про націоналізацію Приватбанку негативно. Це говорить про те, що довіри до держави у жителів України менше, ніж довіри до колишнім власникам банку. Цього, звичайно ж, є свої причини.

  Тому тільки на новини про націоналізацію Приватбанку з нього за кілька днів стався величезний відтік коштів клієнтів. Точної інформації немає, але це може бути сума близько 10 млрд. гривень і навіть більше.

  Ну а вже колишній власник “Приватбанку” Ігор Коломойський, судячи з усього, вирішив відповісти Нацбанку “тією ж монетою”, і почав інформаційні контратаки проти НБУ та конкретно проти його керівника Валерії Гонтарєвої. Зокрема, ЗМІ, що належать олігарху, вже оприлюднили безліч фактів, які вказують на “підривну” для української економіки діяльності з боку НБУ, лобіювання Гонтарєвої інтересів російських банків замість українських і т. д.

  До чого це призведе – сказати складно, але держспоживстандарту україни. Коломойський, скажімо м’яко, дуже цілеспрямована людина (що відмінно демонструють результати розвитку його бізнесу), тому якщо він за щось взявся, він має всі шанси досягти поставленої мети. Ось які ці цілі та чому він насправді “віддав” свій банк державі – поки можна тільки гадати.

  Націоналізація Приватбанку: наслідки.

  Далі я хочу розглянути можливі наслідки націоналізації Приватбанку. Все це має характер моєї особистої думки, зовсім не обов’язково буде саме так, я просто розповім, як це бачу я.

  1. Багато позиції банку будуть втрачені. Приватбанк буде залишатися лідером банківської системи України, але вже буде займати не таку велику частку ринку як раніше. Ця частка знизиться вже буквально відразу, а далі може або трохи відновитися або знижуватися ще більше – це буде залежати від нової політика банку. Далі я розпишу детальніше, чому так буде відбуватися.
  2. Держава – не такий ефективний стимулятор розвитку, як приватні акціонери. Приватні акціонери мають особистий фінансовий інтерес в тому, щоб банк розвивався, нарощував прибуток. Державні керівники не мають такого інтересу – вони просто працюють за зарплату. Крім того, серед менеджерів держкомпаній в Україні дуже розвинена корупція, відповідно, багато хто намагається працювати не тільки за зарплату, а ще й, скажемо прямо, розкрадають ввірені їм підприємства. Є ймовірність, що така доля спіткає і Приватбанк? Є… Власне, в Україні вже був і є інший державний банк – Ощадбанк. Він досить великий, але погодьтеся, Приватбанку істотно поступається майже у всьому.
  3. Уповільнення розвитку. Приватбанк став лідером банківської системи, завдяки своїй агресивній стратегії розвитку. Він завжди першим впроваджував інновації і вів вкрай агресивну політику залучення клієнтів. В руках держави якийсь час він буде триматися на вже створених технологіях і залучених клієнтів, але надалі темпи його розвитку можуть стати нижчими, ніж в інших банках, які прагнуть до лідерства. А це неминуче призведе до подальшої втрати позицій в банківській системі України.
  4. Тарифи та умови. Мені зараз складно порівнювати тарифи та інші умови для клієнтів Приватбанку з іншими банками, але ось, наприклад, точно можу сказати, що умови по вкладах в державному Ощадбанку завжди були набагато гірше, ніж в Приваті. Якщо Приватбанк буде поступово переходити на “державні” тарифи і умови – це теж може сприяти відтоку певних клієнтів і втрату своїх позицій по ряду показників.
  5. Зручність розрахунків. Ні для кого не секрет, що карти Приватбанку служили основним інструментом будь-яких розрахунків між фізичними особами в Україні. В тому числі і для розрахунків, які можна було характеризувати як підприємницьку діяльність (приватна продаж товарів, приховування оборотів інтернет-магазинів і т. д.). Тепер, коли банк перебуває в руках держави, клієнти, які проводять подібні розрахунки (а це дуже велика частка клієнтів), будуть боятися, що їх фінансові операції можуть бути розсекречені, наприклад, податковим органам, і у них виникнуть проблеми. Це теж сприятиме переходу частини клієнтів в інші комерційні банки.
  6. Недовіра до держави. Як я вже писав, рівень довіри державі, уряду, Нацбанку та інших держструктур у жителів України дуже низький. Відповідно, державного Приватбанку на даний момент будуть довіряти менше, ніж приватного.

  Виходячи з усього вищевикладеного, на мій погляд, певні позиції Приватбанку на банківському ринку України будуть частково втрачені, частина клієнтів перейде в інші комерційні банки, які скористаються цією ситуацією, щоб посилити власні позиції на ринку.
  Ось так відбувалася націоналізація Приватбанку, причини різні сторони називають різні, як було насправді зрозуміти непросто. Зараз Приватбанк після націоналізації продовжує свою роботу в звичному режимі, найближчим часом навряд чи відбудуться якісь докорінні зміни, а от які наслідки націоналізації можна чекати в майбутньому – я приблизно розписав. Як буде насправді – покаже час.

  Сайт Гроші в борг – відмінний спосіб безкоштовного підвищення своєї фінансової грамотності, що в наш час ніколи не буде зайвим. Залишайтеся з нами і стежте за оновленнями!