Нацбанк затвердив правила грошового обігу на випадок війни

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Банки, які припинять свою діяльність на території України в особливий період, повинні будуть вивести попередньо всю готівку та цінності у сховища Нацбанку. Про це йдеться в постанові НБУ №157, опублікованому сьогодні на сайті регулятора — воно набуває чинності з 6 березня. Документом затверджуються правила роботи банків в особливий період: у разі введення надзвичайного або воєнного стану. При цьому в документі не уточнюється, чи буде центробанком в примусовому режимі зупинятися робота будь-яких банків у нашій країні. Нагадаємо, що десять років тому, в розпал помаранчевої революції, Нацбанк затвердив аналогічну постанову — №444 (на той момент посаду в. о. голови НБУ займав нинішній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк), яким після введення в Україні особливого стану в Україні автоматично повинні були припинити свою діяльність банки з іноземним капіталом. Цікаво, що тоді у зоні ризику опинилися ряд українських банків: тільки тому, що їх акції тоді були зареєстровані не безпосередньо на конкретних фізосіб-громадян України (або їх підприємства), а на офшорні компанії.

  Банки формально вважалися установами з іноземним капіталом. За постановою №157, Нацбанк бере всю готівку в країні під особливий контроль: всі теруправління НБУ повинні будуть щотижня звітувати перед центральним апаратом Нацбанку про поточний станом готівкових запасів, і рух кеша. І його служба безпеки повинна вжити всі необхідні заходи, щоб зберегти готівку в безпеці. Якщо злочинці вломятся в терруправление або Центральне сховище НБУ, його працівникам наказано опечатати сховище та здати ключі на охорону. Касові операції (приймання та проведенню платежів) в особливий період дозволяється проводити лише терруправлениям Нацбанку і банкам, які стануть уповноваженими.

  При цьому документом не деталізуються, як і за яким принципом буде надаватися цей статус.   НБУ чітко визначив основні завдання фінустанов, які не будуть закриті в особливий період. Головне для них — це забезпечення грошима військових. У документі пріоритети викладені чітко:
  1. Повне і своєчасне забезпечення потреб збройних формувань, підприємств, організацій і населення в готівковими коштами
  2. Виконання бюджетних доручень щодо безперебійної видачі готівки підрозділам збройних формувань
  3. Максимальне залучення в уповноважені банки готівкових коштів з усіх можливих джерел
  4. Сприяння дотримання суворого режиму економного використання та зміцнення фінансової та платіжної дисципліни
  5. Скороченню використання готівки в розрахунках за товари і послуги та введення у разі необхідність обмежень на здійснення розрахунків готівкою
  6. Документальне оформлення руху готівки в операційній касі та повне і своєчасне відображення касових операцій у бухгалтерському обліку
  7. Створення безпечних умов роботи з готівкою та її зберігання. Нацбанк хоче, щоб у воєнний час гроші не накопичувалися, а активно циркулювали. «Уповноваженим банкам забороняється накопичувати готівку у сховищах понад розміру, який необхідний для забезпечення поточних потреб при здійсненні операцій з готівкою», — йдеться в постанові НБУ.

  Після оголошення надзвичайного і воєнного стану банкам, за документом, дозволяється організовувати (на базі філій, відділень та фронт-офісів) мобільні підрозділи — пересувні на базі транспортних засобів. По суті, це будуть банки на колесах, які будуть обслуговуватися військові частини. Також банки повинні затвердити для підприємств і організацій, які працюють з готівкою, нові ліміти каси (вони будуть визначатися окремо). У теж час в кінці робочого дня підприємствам і організаціям потрібно буде здавати всю наявну у них готівку. «Підприємства і організації не мають права нагромаджувати в своїх касах готівку для здійснення майбутніх витрат (у тому числі на заробітну плату, виплати соціального характеру) в установлений строк їх виплати», — наголошується в нацбанківській постанові. Якщо в радіусі знаходження підприємств, активно обслуговують населення (магазинів, заправок, точок громадського харчування тощо), не буде працюючих банківських відділень, готівка будуть приймати пересувні банківські підрозділи. Накопичувати і до 10 днів утримувати готівку понад лімітів, установлених для кас, дозволяється тільки військовим підрозділам.

  Вам буде цiкаво:
  Приватний кредит під заставу
  Хто з банків дає кредит готівкою без довідки про доходи
  Кредит у банку без застави
  Гроші в борг від приватної особи під розписку і під відсотки

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг