Мультивалютні картки: Навіщо вони потрібні і правила користування

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  мультівалютна карткаПоряд зі звичайними дебетовими банківськими картами деякі банки пропонують оформити мультивалютні. Їх цікавою особливістю є те, що карта пропонується одна — універсальна, а рахунків, до яких вона прив’язана буде відразу кілька (гривня, долар, євро). У тих, хто вже має банківські картки в цьому випадку виникає ряд логічних питань: які відмінності від звичайних банківських карт, у чому переваги і головне — як це працює

  Переваги мультивалютних карток:
  1. Універсальність: Маючи рахунки в рублях, доларах і євро, знімати з них гроші (і вносити) можна просто через касу банку. Логічно оформити до кожного рахунку окрему картку (гривень — гривневу, для доларів — доларову тощо). Але по кожній з них буде окрема комісія за обслуговування і свій термін дії, а при перевипуску треба буде тричі сходити в банк. Ще у кожної карти свій номер, пін-код, і свій додатковий код безпеки (для платежів в інтернеті). Одна універсальна карта — це зручніше, особливо, якщо в гаманці вже лежить кілька інших.

  2. Зручність управління картковими рахунками: Буває так, що окремі карти оформлені не до всіх відкритих у банку рахунках. І раптом в якийсь момент виникає ситуація (наприклад, оплата в інтернеті), коли вигідніше сплатити, скажімо, з еврового рахунку. А карти до нього немає. Мультикартка заздалегідь вирішує цю проблему.Також можлива ситуація, коли залишку одній з карт недостатньо для здійснення платежу. У випадку з мультивалютного картою платіж просто буде автоматично проведено з наявного залишку за рахунком іншої валюти. А при наявності інтернет-банку — легко перекидати гроші з мультивалютної картки на поточні рахунки і назад.

  3. Зручність при частих подорожей Навіть усередині одного аеропорту в одному дьюті-фрі ціни можуть стоять в доларах, а в іншому — в євро. Мультивалютна карта — хороший вихід для тих, хто часто змінює валютні зони (США, Європа, Україна). Головне в мультикарті — періодично відстежувати залишки в кожній валюті, щоб не потрапляти на конвертації (про них докладніше — нижче).

  Механізм роботи мультивалютної картки і конвертації

  З одного боку, мультикарта — це звичайна дебетова картка. До неї можна випускати додаткові карти, брати участь у дисконтних програмах. Їй можна здійснювати всі стандартні операції: платити в магазинах, в інтернеті, знімати/вносити готівку в банкоматах і т. п. З іншого боку, є деякі особливості.

  Для платежів в інвалюті тут виникає поняття базова валюта. Як правило, вона примусово встановлена залежно від того, яка валюта клірингу діє з даним банком тієї чи іншої платіжної системи (Visa або Mastercard). Як не дивно, за трехвалютному Мастеркарду ВТБ БАНКУ базова валюта після гривень — долар. Також можно звернути свою увагу на картки ІдеаБанку

  У зв’язку з цим можливі три основні ситуації (на прикладі мультикарти MasterСard classic ВТБ Банку):

  Залишок даної валюти на карті достатній.
  Наприклад, з карти списується річна комісія за обслуговування 750 гривень. На карті є 1000 гривень та 100 євро. Тут все просто — оплата пройде у гривнях з гривневого рахунку, залишиться 250 грн. і 100 євро. Якщо ж якийсь платіж буде в євро (і вони є на рахунку), то спишуться євро.

  Залишок даної валюти на карті Недостатній

  Той же приклад. З карти списується річна комісія за обслуговування 750 гривень. Але на картці не вистачає гривень. Є 1 грн., 1 дол. і 300 євро. Спочатку в гривні конвертується 1 дол. (за курсом банку, умовно 32 грн.). Ще 1 грн. — вже є. Щоб отримати решту 717 гривень — з еврового рахунку буде списано 16,31 євро (легко порахувати курс конвертації — 43,95 грн/євро). Після всіх конвертацій на гривневому рахунку утворилося 750 гривень
  Сума = (1 + 32 + 717 = 750)

  які і були оплачені. Залишки: гривневий рахунок — 0, доларовий — 0, в Євро — 283,69.

  Оплата у валюті, якою не передбачено на карті.

  Варіант 1. Вам потрібні гроші, за готель списується 40 латвійських латів. На карті є 3000 грн, 100 дол., 100 євро. Списання пройде у доларах (валюта клірингу платіжної системи).

  Варіант 2. За готель списується та ж сума 40 латів. Але в цей раз на карті 0 грн., 0 дол, 300 євро. Система визначить, що 40 латів — це 82 долари. А доларів — нуль. Щоб «купити» 82 дол. буде знята потрібна сума з рахунку в євро (-61.5). Оплата пройде в доларах. Залишки: 0 грн., 0 дол, 238.5 євро.

  З урахуванням цих особливостей, щоб взагалі уникнути конвертації, по карті бажано підтримувати залишки тих валют, в яких планується розплачуватися. І під уникнення подвійної конвертації для інших валют — краще мати на карті достатній доларовий залишок.