Лайф коучинг. Як працює лайф коуч?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Сьогодні ми поговоримо про один з найпоширеніших видів коучингулайф коучинг. Я розповім вам, що таке лайф коучинг, для чого він потрібен, в чому він може, а чого не може допомогти, як працює лайф коуч, як проводяться коуч-сесії, скільки триває цей процес, скільки він коштує і багато іншої цікавої та корисної інформації на цю тему.

  Ви ж, отримавши інформацію, зможете самі зробити висновок, потрібен лайф коучинг конкретно вам, і якщо відповідь позитивна, то ця стаття допоможе вам грамотно вибрати лайф коуча. Отже, про все по порядку…

  Що таке лайф коучинг?

  Перш за все, тим, хто ще не знайомий з поняттям “коучинг”, я рекомендую прочитати статтю Що таке коучинг?, щоб орієнтуватися в цілому, про що піде мова.

  Лайф коучинг (дослівно – життєвий коучинг, коучинг життя) – це одне з популярних напрямків коучингу, система взаємовідносин між коучем і його клієнтом, націлена на досягнення конкретних позитивних змін у житті клієнта.

  Професійний спеціаліст – коуч-тренер допомагає своєму клієнтові точно позначити своє нинішнє становище в житті, поставити правильні цілі і супроводжує його на шляху до цим цілям, до тих пір, поки вони не будуть досягнуті.

  Кажучи простими словами, якщо ви хочете змінити своє життя на краще, але у вас це не виходить, цілком можливо, вам допоможе лайф коучинг.

  Лайф коучинг – це не єдиний спосіб зміни якості свого життя, а лише один з десяти таких способів, визнаних фахівцями всього світу. Крім нього, в цей список можна включити психотерапію, навчання, консалтинг, тренінги, менторинг, наставництво, саморозвиток і т. д. Всі ці методи дієві, працюють, кожен з них має свої характерні особливості, переваги та недоліки.

  Проте, саме лайф коучинг має одну істотну відмінність від всіх інших варіантів: лайф коуч не знаходиться в перевершує положенні по відношенню до свого учня, а спілкується з ним на рівних, займаючи партнерську і навіть, можна сказати, дружню позицію.

  Незважаючи на те, що лайф коучинг припускає постановку і слідування до конкретних цілей, він ще враховує рівномірний, гармонійний розвиток, баланс всіх сторін людського життя: сім’ї, роботи, кар’єри, особистих фінансів, здоров’я, друзів, хобі і т. д.

  Головна задача лайф коучингу – допомогти людині знайти і розкрити свої приховані потенціали, внутрішні ресурси, і з їх допомогою реалізувати поставлені життєві цілі, змінити своє життя на краще. Лайф коучинг полягає в тому, щоб розвинути в людині вміння знаходити можливості для досягнення своїх цілей, вміння знаходити відповіді на складні життєві питання, вміння вирішувати проблеми, використовуючи власний потенціал, про який він, можливо, ще навіть не знає.

  Як працює лайф коуч?

  Лайф коуч – це фахівець, тренер, який проводить лайф коучинг. Його заняття з учнем у даному виді коучингу відбуваються індивідуально, “один на один”, і носять назву коуч-сесії чи сесії коучингу. Тривалість однієї сесії, як правило, становить 60 хвилин.

  Коуч сесії можуть відбуватися як при безпосередньому особистому спілкуванні лайф коуча з його учнем, так і віддалено, за допомогою способів електронної комунікації. Сесія коучингу являє собою довірчу бесіду коуча і клієнта, в процесі якої лайф коуч допомагає клієнту вибрати і пройти правильний шлях для досягнення мети.

  Щоб було зрозуміліше, розглянемо, що повинен і не повинен робити лайф коуч протягом проведених ним сесій. За цими критеріями ви зможете визначити, наскільки грамотний фахівець перед вами, чи це дійсно професійний лайф коуч, або ж він просто називає себе таким.

  Хороший лайф коуч:

  • Буде задавати багато питань про вас, в тому числі і незручних, щоб дозволити вам повністю відкритися і озвучити те, в чому ви раніше боялися зізнатися навіть самому собі;
  • уважно, не перебиваючи вислухати ваші відповіді, запам’ятовувати, що ви сказали, а що не сказали, акцентувати увагу на найважливішому;
  • Буде неупереджено відгукуватися на ваші хвилювання, переживання, успіхи, невдачі, життєві цінності, пріоритети, мотиви, перешкоди в досягненні цілей;
  • Буде піклуватися про те, щоб ви відчували всю повноту відповідальності за досягнення своїх цілей, а не перекладали цю відповідальність на коуча;
  • Буде дотримуватися недоторканність вашої особистої життя;
  • Буде дотримуватися повну конфіденційність ваших переговорів;
  • Буде направляти вас до досягнення поставлених цілей і не давати вам відхилятися від курсу.

  Поганий лайф коуч:

  • Буде вказувати вам, що потрібно робити, а що не потрібно, що ви повинні зробити, щоб досягти мети, а що не мають;
  • Буде маніпулювати вами, ненав’язливо змушуючи прийняти рішення, яке він вважає правильним;
  • Буде копатися у вашому минулому або змушувати вас копатися в ньому;
  • Буде засуджувати вас, критикувати, робити висновки, оцінювати свої дії і вчинки;
  • Буде спеціально або не спеціально викликати у вас почуття провини.

  Якщо ви протягом першої коуч сесії помітили, що ваш лайф коуч швидше відповідає другого набору характеристик, ніж першого, то від занять з ним доцільно відмовитися.

  Скільки коуч сесій необхідно, щоб отримати бажаний результат? Це питання дуже індивідуальне. Є ситуації, у яких вистачає взагалі однієї сесії, найчастіше відбувається цикл з приблизно 10 сесій (наприклад, з періодичністю раз на тиждень або навіть раз в місяць, в залежності від ситуації). Буває, що лайф коуч супроводжує свого клієнта дуже тривалий період, наприклад, кілька років, проводячи сесії, скажімо, раз на місяць, поки потрібні цілі не будуть досягнуті.

  Навіщо потрібен лайф коучинг?

  Тепер давайте розглянемо, для чого потрібен лайф коучинг, як він допомагає людині, які завдання вирішує.

  1. Лайф коучинг дає можливість об’єктивно подивитися на своє життя, зрозуміти її сильні і слабкі сторони в кожному з напрямків.
  2. Лайф коучинг дозволяє правильно сформувати життєві цілі, як глобальні, так і короткострокові.
  3. Лайф коучинг дозволяє виявити у себе приховані раніше потенціали і можливості для досягнення цих цілей.
  4. Лайф коучинг допомагає усунути ті комплекси, перешкоди, забобони, сумніви, які раніше заважали змінювати життя на краще.
  5. Лайф коучинг сприяє концентрації на головному, допомагає зібратися і зосередитися на досягненні поставлених цілей.
  6. Лайф коучинг виступає відмінним мотиватором для прагнення до досягнення цілей і позитивним змінам в житті.
  7. Лайф коучинг допомагає змінити своє життя на краще в цілому і в окремих її сферах зокрема.

  Основні напрямки, в яких працює лайф коучинг.

  Давайте розберемо основні сфери людської життєдіяльності, в яких люди найчастіше хочуть щось змінити на краще і звертаються за допомогою до лайф коуча.

  Сфера №1. Робота та кар’єра. Життя більшості людей, на жаль, складається так, що вони задоволені своєю роботою, а деякі її просто ненавидять. Вони вважають, що змушені ходити на роботу, терпіти всі незручності і приниження начальства заради того, щоб заробляти собі на життя, утримувати сім’ю. У той же час, у них постійно спостерігається дисбаланс: робота і сім’я, робота і особисте життя. Тобто, утворюється певний “замкнене коло”: робота потрібна, щоб жити, але життя з такою роботою зовсім не та.

  Вибратися з такого замкненого кола може допомогти лайф коучинг. Досвідчений коуч-тренер допоможе вам змінити своє ставлення до роботи і заробітку, навчитися правильно вибудовувати взаємовідносини з роботодавцем, знаходити роботу по душі, міняти роботу на кращу, будувати кар’єру.

  Сфера №2. Дім і сім’я. Також чимало людей відкрито або приховано незадоволені своїми відносинами в родині, взаєминами з дітьми, організацією побуту і т. д. Сімейне щастя перетворюється в суцільну “битовуху”, якій не видно кінця і краю.

  І в цьому випадку є сенс звернутися до лайф коучу, який допоможе вам поглянути на цю ситуацію іншими очима, і поступово перетворити свій старий побут в будинок мрії зі щасливими мешканцями.

  Сфера №3. Особисті фінанси. Дуже важлива сфера людської життєдіяльності, в якій багато хто, на жаль, теж відчувають постійні проблеми і труднощі. Фінансовий стан переважної більшості людей знаходиться на рівні фінансової нестабільності або взагалі фінансової ями. Причому, це стосується навіть тих, хто непогано заробляє: люди просто не вміють грамотно розпоряджатися своїми доходами, багато витрачають даремно.

  Лайф коуч може стати тією людиною, який допоможе вам переглянути, змінити своє ставлення до грошей, зробити так, щоб вони у вас “затримувалися”, накопичувалися і дозволяли досягати поставлених фінансових цілей. Адже це один з найважливіших факторів, які здатні змінити ваше життя на краще.

  Сфера №4. Взаємини з людьми. З самими різними – з родичами, друзями, колегами, протилежною статтю, взагалі незнайомими людьми. Це теж одна з тих сфер, яка у багатьох “страждає”. А адже саме від якості взаємин з людьми так чи інакше залежать всі інші життєві боку.

  Лайф коучинг може допомогти вам навчитися знаходити спільну мову з різними людьми, ефективно вибудовувати з ними всі види відносин. А це неминуче спричинить за собою зміну життя на краще в цілому.

  Сфера №5. Здоров’я. Просто мегаважная сторона людської життєдіяльності: не буде хорошого здоров’я – не буде всього іншого. Напевно хто-то зараз подумав: якщо є проблеми зі здоров’ям – потрібно йти до лікаря, навіщо тут потрібний лайф коучинг?

  Дозволю собі з цим не погодитися. Проблеми зі здоров’ям це, як правило, наслідки неправильного ставлення до себе, свого організму. Лікар лише зможе усунути симптоми ваших хвороб (і то, не факт!), але якщо ви не зміните свій спосіб життя, своє ставлення до здоров’ю, ці хвороби виникнуть знову. А от професійний лайф коуч зможе зробити так, щоб ви почали вести здоровий спосіб життя, а ваші звернення до лікарів звелися до мінімуму.

  Я перерахував лише основні, але не єдині напрями, які може зачіпати лайф коучинг. Крім них, він може торкнутися взаємодії людини і суспільства, гармонії в житті і душевної рівноваги, реалізації мрій і т. д.

  чи Варто звертатися до лайф коучу?

  Чи варто користуватися послугами лайф коуча? Відповідь на це питання буде суто індивідуальним. Розгляну його так, як це бачу я.

  Нинішнє світогляд наших людей така, що більшість навіть не знає, що таке коучинг, деякі знають в загальних рисах і напевно плутають з іншими схожими поняттями. Такі люди, найімовірніше, поставляться до лайф коучінгу скептично. А коли дізнаються, скільки він коштує, то взагалі відразу відмовляться від цієї ідеї (1 сесія не найвідомішого лайф коуча коштує приблизно від 50-100 доларів).

  Тим не менш, ті позитивні зміни, які людина може отримати від взаємодії з професійним лайф коучем, на мій погляд, коштують набагато більше, і багато б віддали за них ці гроші, якби такі зміни можна було б просто купити в магазині.

  Звичайно ж, є й ризики. На ринку лайф коучингу чимало “фахівців” в лапках, які насправді такими не є, або ж їх рівень далекий від того, щоб реально привести людину до позитивних змін у житті. Ризик нарватися на непрофесійного лайф коуча теж великий, особливо, якщо ви будете вибирати серед тих, що подешевше, але не тільки.

  Хороші лайф коучі часто проводять першу сесію за зниженою ціною, а іноді – і взагалі безкоштовно (якщо передбачається подальше тривале співробітництво), щоб клієнт зміг оцінити їх рівень і зрозуміти, чи потрібен йому лайф коучинг. У багатьох коучів також можна зустріти принцип “якщо вам не сподобається – я поверну вам усі гроші”. Загалом, варіанти знизити ризики тут є.

  Є ще один важливий момент. В процесі лайф коучингу можна перевантажувати всі свої проблеми на коуча, підхід у дусі “я ж заплатив, от нехай вирішує” тут не підійде. Лайф коуч не проживе ваше життя за вас, і не змінить її, ви це зможете зробити тільки самостійно, а завдання тренера полягає в тому, щоб допомогти вам у цьому, розкрити ваші приховані можливості, направити в потрібне русло.

  Підводячи підсумок всьому вищесказаному, можна зробити висновок:

  Лайф коучинг – це непогана можливість для досягнення позитивних змін у житті. Хто зможе прийти до таких змін і самостійно, без сторонньої допомоги, але якщо так не виходить, то лайф коучинг – це один із альтернативних варіантів, причому, досить дієвий. Перед тим, як звернутися до лайф коуча і вибрати такого фахівця, бажано мати хоча б загальне уявлення про те, що це таке, і як все буде відбуватися (що у вас вже є після прочитання цієї статті). Добре запам’ятайте, як працює хороший і поганий лайф коуч (див. вище), щоб не потрапити в руки до непрофесіоналові і не витратити чималі гроші даремно.

  Сподіваюся, ви отримали уявлення про те, що таке лайф коучинг, як взаємодіє з клієнтом лайф коуч, і можете скласти якусь загальну картину цього поняття.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг