Кредит на весілля

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (3 оценок, среднее: 3,33 из 5)
Зміст статті

  Сьогодні я хотів би поговорити про таку банківську послугу як кредит на весілля. Як виявилося, в деяких банках діють навіть спеціальні кредитні програми “весілля в кредит”, “медовий місяць у кредит”, ну і крім цього, багато пар розглядають і беруть гроші онлайн на карту, щоб витратити ці гроші на весільне торжество. Дозвольте трохи моєї думки з даного питання.

  Взагалі, написати цю статтю мене спонукав один пост у соціальній мережі, який мав приблизно такий зміст:

  Ми з чоловіком взяли кредит на весілля 60 тисяч гривень, організували все по вищому класу, запросили гостей. Потім, коли перерахували гроші в конвертах, що вони нам подарували, там виявилося лише 20 тисяч… Вони що, просто на халяву прийшли погуляти?! Як нам тепер з кредитом розрахуватися?

  Не знаю, наскільки достовірна інформація, але думається мені, що подібні ситуації в будь-якому випадку мають місце бути. Нехай навіть не настільки “збиткові”, але загальна суть одна. Молода пара починає свою спільну життя, формування свого сімейного бюджету… боргів!

  Я перевірив: кілька тисяч людей щомісяця задають запит “кредит на весілля” в пошукові системи. Тобто, цілеспрямовано шукають цю послугу і хочуть нею скористатися. Тому я вирішив написати цю статтю, яка теж займе своє місце в пошуковій видачі, і сподіваюся, застереже хоча б кого-то від такого необдуманого і недалекоглядного кроку. Давайте про все по порядку.

  Бюджет сім’ї, як і бюджет будь-якої господарської одиниці, складається з активів і пасивів. У пасивах відображаються джерела походження коштів, а в активах – те, у що вони розміщені. Пасив бюджету, в свою чергу, складається з власних і позикових коштів, і чим менше в ньому частка позикових коштів, тим стійкіше бюджет, і тим вищий рівень фінансового стану сім’ї.

  Який бюджет формується у молодій сім’ї, яка взяла кредит на весілля? У пасиві – тільки позикові кошти, або вони переважають. В активі – лише саме весільне торжество, що минув, і не залишила нічого, крім вражень. Можливо, ще й весільну подорож, теж минуле і теж нічого не лишило. Фактично, молода сім’я отримує “фінансовий вантаж” у вигляді кредиту в пасиві, і нічого корисного в активі, ніяких фінансових активів, ніякого майна. І далі якийсь початковий період свого спільного життя молодятам доводиться витрачати на те, щоб розрахуватися за своє весілля. Іноді це навіть роки!

  Ну от уявіть, скільки часу буде потрібно середньостатистичної сім’ї, щоб погасити ті ж 600 тисяч кредиту на весілля з прикладу, який я наводив початку. Чи Не здається вам, що у молодої сім’ї є набагато важливіші статті витрат на перших порах, ніж погашення кредиту? І в першу чергу – це формування по-справжньому необхідних життєвих активів, таких як житло та його облаштування.

  До речі, не раз чув історії, що люди, які взяли кредит на весілля, через якийсь час потім розходилися, і повертали свої борги вже після розлучення. І поділити їх ніяк не могли.

  Тому, на мій погляд, брати кредит на весілля – м’яко кажучи, дуже недалекоглядно. Вдаючись до такої послуги, молода сім’я, ще не почавши ведення спільного господарства, чітко демонструє, що не вміє жити за коштами. І, запевняю вас, подальшої спільного життя це невміння створить ще дуже багато серйозних проблем.

  Чим зазвичай обумовлено бажання взяти кредит на весілля? Я бачу дві основні причини.

  1. Стереотипи: весілля – це велике свято, без якого ніяк. Навіть якщо немає грошей, весілля треба відгуляти з розмахом, це традиція і все таке інше. По суті, весільне торжество влаштовується навіть не для молодят, а для їх гостей. Які вже через скільки-то днів його забудуть. Тобто, фактично, отримуючи кредит на весілля, ви займаєте гроші, щоб розважати сторонніх людей, багато з яких часто взагалі мають дуже опосередковане відношення до молодятам. У переважній більшості випадків причина криється саме в цьому, але є ще одна.
  2. Подарунок: я дарую тобі весілля/подорож! Кредит на весілля може бути “приємним жестом” одного з подружжя або, припустимо, батьків одного з подружжя. Мовляв, це мій тобі (вам) подарунок. У разі, коли кредит бере майбутній чоловік, цінність такого “подарунка” взагалі дуже сумнівна, тому що в результаті “подарунок” стає пасивом сімейного бюджету, на розплату за який піде ще тривалий час. Якщо людина ще до весілля не заробив на такий подарунок, далеко не факт, що він запрацює, щоб за нього розрахуватися. І можливо, взагалі, розраховуватися доведеться спільно, і для сімейного бюджету це буде чимала навантаження. Якщо ж подарунок виходить від батьків, то запевняю, для молодої сім’ї є безліч важливіших активів, що весільне торжество – краще дарувати їх. Але дарувати в кредит краще взагалі не треба.

  Підведу короткий підсумок.

  Кредит на весілля – це дуже невдалий старт сімейного життя, це початок спільного ведення господарства з повернення чималого боргу і без необхідних для життя сімейних активів. Тому я б не рекомендував гуляти весілля в кредит: набагато важливіше для молодої сім’ї задуматися про житловому питанні і початковому облаштуванні побуту. Зрозуміло, і тут краще обійтися без кредитів, але в даному випадку вони хоча б не настільки марні, як кредит на весілля.

  Власне, все це – моя особиста думка, і ви можете з ним не погодитися або посперечатися – я завжди радий доповнень і питань в коментарях.

  Бажаю вам з самого початку спільного життя грамотно і виважено поставитися до питань формування і планування сімейного бюджету – це стане гарною запорукою нормального фінансового стану вашої родини. Ну а сайт Гроші в борг завжди буде вашим надійним помічником у цьому питанні. Вивчайте, запитуйте, практикуйте. До зустрічі в інших публікаціях!