Чи буде крах долара?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  dollarОстаннім часом все частіше можна почути або прочитати дискусії про те, буде крах долара. Ну що ж, коли ця тема так популярна, вирішив і я висловити свою думку з цього приводу. Якщо відразу і коротко, то ніяких передумов для краху долара я не бачу, особливо – в найближчим часом. У сьогоднішній публікації я розгляну основні аргументи тих, хто вважає, що скоро буде крах долара, і буду їх спростовувати. А може бути так, що долар буде по 40 гривень.

  Отже, розмови про крах долара і США набирають популярність. Разом з тим, в останні пару років долар показав лише позитивну динаміку до всіх світових валют і досить істотно зміцнив свої позиції в світі. Особливо це торкнулося валют країн з сировинною економікою, що зумовлено значним падінням цін на сировину, але й навіть по відношенню до валют розвинених країн долар істотно зміцнився.

  Вам буде цікаво: Як вигідно купити долар?

  Так, наприклад, з середини 2014 року до теперішнього моменту курс долара виріс:

  • до євро – на 22%;
  • до швейцарського франка – на 15%;
  • до англійського фунта стерлінгів – на 17%;
  • до японської єни – на 16%;
  • до канадського долара – на 33%;
  • до австралійського долара – на 25%;
  • до російського рубля – на 135%;
  • до української гривні – на 92%;
  • до золота – на 15%;
  • до нафти – на 72%.

  Дивлячись на ці цифри, на мою думку, говорити про крах долара поки рано. Однак, ті, хто активно пропагує крах долара США, а то і світової економіки (адже якщо крах долара все таки трапиться, це дуже сильно відіб’ється на економіці абсолютної будь-якої країни і всього світу в цілому), так не вважають. І ось які аргументи вони найчастіше призводять.

  Долар – це нічим не підкріплені папірці. Мається на увазі, що за доларовою масою немає якогось “твердого” активу, до якого вона була б прив’язана. Найчастіше під таким активом розуміють золото.

  Що можна сказати з цього приводу… Перш за все – те, що прив’язка валют до золота (т. зв. “золотий стандарт”) був скасований ще в 1933 році. Тобто, не потрібно мислити реаліями 100-річної давності, коли є сьогоднішні і більш актуальні. До речі, на зміну золотого стандарту тоді прийшов… доларовий стандарт, тобто, всі світові валюти почали “прив’язуватися” до того самого долара. Але, втім, і він згодом, у 1976 році був скасований.

  На сьогоднішній день жодна валюта світу не зобов’язана бути до чогось “прив’язаною”. У тому числі – і долар.

  Що це означає? Що кожна держава тепер самостійно має право обирати, яку валютну політику воно буде вести: скільки грошей емітувати і в які активи їх розміщувати.

  Якщо дуже грубо подивитися на баланс Центрального банку будь-якої держави, то в пасиві знаходиться національна валюта, а в активі – те, “чим вона підкріплена”. Так от, раніше цей актив повинен був бути спочатку обов’язково золотом, потім – обов’язково доларами, а тепер – чим завгодно.

  Доларова маса постійно зростає – це має обрушити долар. Прихильники ідеї про крах долара вважають, що чим більше доларів буде “надруковано” – тим швидше він завалиться. Оскільки думають, що такий сильний зростання доларової маси, який ми спостерігаємо, неминуче повинен викликати таку ж сильну інфляцію.

  Так от, поспішаю вас розчарувати: Інфляція в США вже протягом 35 років практично нульова. Тобто, там нічого не дорожчає взагалі: приміром, якщо гамбургер в 1980 році коштував 1 долар, то і зараз, в 2016 році, він стоїть все той же 1 долар. Якщо зарплата якогось працівника в 1980 році була 2000 доларів, то зараз вона ті ж 2000 доларів. Тобто, долар США не піддається інфляції!

  Чому так відбувається, як пояснити цей феномен? Чому доларів друкується все більше (за цей час їх кількість у світі збільшилася в багато разів!), а інфляції, яка логічно повинна була виникнути, ми не спостерігаємо?

  Відповідь на ці питання криється в тому, куди вкладаються “надруковані” долари, тобто, що з’являється в активі балансу Федеральної Резервної Системи США, в той момент, коли пасив поповнюється черговий емісією доларів. А з’являються там вкладання в економіку власної країни або інших країн – інструменти, не тільки “підкріплюють” валюту, але і, одночасно, приносять прибуток, сприяють розвитку власної та світової економіки.

  Що це за інструменти? Насамперед – це вкладення у власний фондовий ринок, власні Топові компанії. Причому, найчастіше такі вкладення виробляються без додаткової емісії акцій, а за допомогою похідних інструментів, званих фінансові деривативи: опціонів, ф’ючерсів, свопів, контрактів CFD і т. д. Це дозволяє постійно збільшувати капіталізацію фондового ринку, а значить – підвищувати цінність і вага своїх активів у світовій економіці.

  Для прикладу, подивіться на індекс Доу Джонса, який засвідчує вартість акцій провідних американських компаній – він практично постійно зростає і набирає в ціні. Причому, особливо – з 90-х років, коли розпочалося активне впровадження фінансових деривативів. З їх використанням ФРС США не тільки нічого не втрачає від “надрукованих” доларів, але і заробляє на них, т. к. фондовий ринок країни в довгостроковій перспективі поки що завжди зростає.

  Ось друге, “надруковані” долари активно вкладаються в кредити, видані іншим країнам за допомогою Міжнародного Валютного Фонду. У таких активів досить висока ступінь надійності, думаю, багато хто чули про “кабальних умовах кредитів МВФ. Так ось, ці умови ставляться для того, щоб бути максимально впевненими у поверненні та оплати виданого кредиту. Таким чином, друкуючи долари, ФРС США тільки заробляє на них, тому емісія і не викликає інфляцію.

  Для прикладу, в Росії, Україні та інших країнах, надруковані гроші практично завжди “проїдаються”, якщо не розкрадаються, емісія проводиться для “затикання фінансових дірок у бюджеті”. А збільшення споживання, природно, викликає зростання цін, тобто інфляцію.

  “Надруковані” в США долари вкладаються не в споживання, як у нас, а в активи, що приносять дохід. Тому не тільки не викликають інфляцію, але і стимулюють економічне зростання.

  США дуже маленький золотовалютний резерв. Наступний аргумент тих, хто вважає, що скоро буде крах долара – це відсутність в США значних золотовалютних резервів, які забезпечували б стабільність такої величезної кількості емітованих доларів.

  Давайте міркувати логічно. Золотовалютні резерви потрібні Центральному банку, для того щоб мати можливість робити якісь операції на відкритому ринку для підтримання курсу своєї валюти, або використовувати їх як небудь ще. При цьому у країн ЗВР переважає валюта (тому що вона ліквідні і прибутковіше), а в розвинених – золото (тому що валюта у них і так стабільна).

  В ЗВР США, відповідно, переважає золото. А воно, по відношенню до долара, останні 5 років тільки падає в ціні. Подумайте логічно: навіщо країні мати в резервах актив, який не тільки не приносить доходу, але і падає в ціні? Хіба такий актив зможе зробити національну валюту стабільніше? У порівнянні з цим, інструменти фондового ринку і ті ж видані кредити є для США набагато більш привабливим активом, тому “надруковані” долари вони вкладають переважно туди, а не в ЗВР. У той же час, якийсь обсяг ЗВР теж підтримується, адже все таки резерви повинні бути присутніми в балансі будь-якого господарюючого суб’єкта.

  Великий обсяг ЗВР для США був “мертвим вантажем”: обесценивающимся активом, що не приносить доходу. Тому вони підтримують свою валюту не ЗВР, а більш вигідними, прибутковими фінансовими активами.

  В США фінансова криза. Причому, під цим кризою кожен, хто пророкує крах долара, має на увазі щось своє.

  Так, в економіці США в останні роки спостерігалося чимало явищ, які можна назвати кризовими, в тому числі, досить серйозних. Наприклад, т. зв. “іпотечна криза” 2008 року, який вважають родоначальником сучасної світової фінансової кризи. Ну і чимало інших моментів, які теж в тій чи іншій мірі можна назвати кризовими.

  Але, з іншого боку, по-перше, треба розуміти, що криза кризи ворожнечу. По-друге, США відмінно демонструють нам, як треба долати кризи.

  Подивіться на економічні показники: ВВП США кожен рік показує стабільне зростання, і за цим показником країна займає друге місце в світі. Інфляція практично нульова. Періодично її навіть намагаються викликати штучно, проводячи т. н. програми кількісного пом’якшення. Тобто, їх криза і наша криза – це абсолютно різні кризи. Які, до речі, і долаються зовсім по різному.

  Кризові явища зараз можна спостерігати в різних країнах, групах країн, у світовій економіці в цілому, в тому числі і в США. При цьому на економіку США вони чинять не настільки сильний вплив, як на економіку багатьох інших країн, в першу чергу – країн. Крім того, США поки що досить непогано справляються зі своїми кризами.

  Загалом, я думаю, багато б не відмовилися жити в кризу, у яку економіка зростає, а ціни залишаються незмінними – так само?

  В США найбільший в світі державний борг. Ну і, нарешті, останній і дуже улюблений аргумент тих, хто передрікає швидкий крах долара і США – це найбільший у світі рівень держборгу, який, до того ж, щороку зростає. З приводу підвищення планки цього боргу постійно виникають суперечки між правлячими партіями, і ось, якщо коли-небудь вони закінчаться рішенням не підвищувати держборг – це може означати дефолт країни.

  Ну, по-перше, давайте об’єктивно оцінювати ймовірність дефолту США в принципі. В цьому нам допоможе такий дуже цікавий показник як кредитний дефолтний своп (почитайте по посиланню, що це таке).

  Так от, кредитний дефолтний своп США один з самих мінімальних в світі – це говорить про те, що ризики дефолту цієї країни близькі до нуля. Наприклад, на сьогоднішній день він дорівнює 19 (тобто, оцінка ймовірності дефолту США світовими трейдерами – 0,19%). Для порівняння, кредитний дефолтний своп Росії дорівнює 393 (ймовірність дефолту близько 4%), України – 1892 (ймовірність дефолту – близько 19%).

  По-друге, критичне значення має не розмір боргу, а те, як країна ним користується, як вона його обслуговує. Візьміть для прикладу підприємство, що працює переважно на позикових засобах. Якщо воно постійно нарощує свою кредиторську заборгованість, але за рахунок цього нарощує обороти і прибуток – так це погано? Думаю, що не критично. Так от США – це приблизно таке ж підприємство.

  Ну і по-третє, говорячи про крах долара і США, часто люблять наводити показник співвідношення держборгу до ВВП. Мовляв, у США він вже перевищує 100% (зараз – близько 110%) і теж потроху зростає. Хто вважає це причиною швидкого краху США – рекомендую звернути увагу на такі показники інших країн. Наприклад, у Великобританії і Швейцарії співвідношення державного боргу до ВВП перевищило 400%. У багатьох інших евространах – більш 100-200%. Ці країни, по вашому, близькі до дефолту? Думаю, це було б дуже необачним заявою.

  От цікаво, чому ніхто так активно не обговорює швидкий крах, наприклад, Швейцарії і швейцарського франка (до речі, в цій країні найбільш надійна фінансова система в світі, незважаючи на рівень держборгу 420% до ВВП!). Напевно, це не так актуально, як обговорювати крах долара і США…

  От якби держборг нарощувався і “проедался”, або ще гірше – розкрадався, як це відбувається у багатьох країнах пострадянського простору – був би привід замислюватися. Ну а коли він використовується на благо економіки (ми бачимо, що ВВП США зростає) – думаю, зростання держборгу немає нічого критично страшного. Хоч, звичайно, переважання власних коштів виглядало б стабільніше.

  Ну а що стосується обслуговування своїх боргів, то у США з цим теж все в порядку: їх боргові зобов’язання вважаються одними з самих надійних у світі.

  Розмір держборгу не має критичного значення, головне – як він утворюється і куди використовується. Зростання державного боргу в США відбувається одночасно з ростом економіки, тому особливо негативного впливу він не робить.

  Отже, якщо підвести короткий підсумок всьому вищесказаному, то я вважаю, що швидкого краху долара чекати не варто. Ніяких серйозних проблем у цієї валюти немає.

  У той же час, потрібно розуміти, що економіка циклічна: за підйомом завжди слід спад, і навпаки. Тому цілком імовірно, що надалі долар може втрачати в ціні по відношенню до інших світових валют (так вже було, і не раз), але це абсолютно нормальне явище, яке ніяк не можна назвати крахом долара.

  Так що, всі чутки про швидкий крах долара і США, на мій погляд, як мінімум, сильно перебільшені. Кому вигідні ці чутки – думайте самі.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг