Кабмін передав активи банку “Київ” “Укргазбанку”

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Кабінет міністрів України на сьогоднішньому засіданні вирішив вивести з ринку ПАТ "АКБ "Київ" шляхом відчуження його активів та зобов’язань ПАТ "Укргазбанк". Про це йдеться в повідомленні прес-служби Національного банку України в Facebook. "За пропозицією Експертно-аналітичної ради з питань участі держави у статутному капіталі банків, яку очолює міністр фінансів України, уряд України прийняв рішення, згідно з яким ПАТ "АКБ "Київ" буде виведено з ринку шляхом відчуження всіх активів і зобов’язань (вкладників і інших кредиторів) у державне ПАТ АБ "Укргазбанк", – сказано в повідомленні.

  Таким чином, щодо ПАТ "АКБ "Київ" буде застосована спеціальна процедура, передбачена статтями 39, 411 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", яка дозволить вивести банк з ринку, одночасно забезпечивши переведення депозитів вкладників в інший банк з державною часткою. "Банк "Київ" – невеликий банк, який не зміг пройти крізь кризу. Держава виступає за консолідацію своїх активів у банківській системі, що захистить інтереси вкладників, збільшить ефективність роботи банків, зменшить витрати на їх адміністрування і дозволить краще протистояти викликам сучасності", – сказала міністр фінансів України Наталія Яресько. ПАТ "АКБ "Київ" був капіталізований державою в 2009 році.

  Витрати на капіталізацію цього банку становили 3,565 млрд грн. Держава була змушена взяти участь у капіталізації банку з метою підтримання його платоспроможності, але ці заходи не вирішили проблеми його неефективної діяльності. Нагадаємо, глава Мінфіну Наталія Яресько раніше пообіцяла розібратися в ситуації з банком "Київ". Про це вона написала на своїй сторінці в Facebook. "Я розумію ваше занепокоєння. Міністерство фінансів України разом з Національним банком для того, щоб знайти адекватні шляхи виходу з даної ситуації з урахуванням інтересів клієнтів банку", – написала глава Мінфіну. Таке повідомлення Яресько написала у відповідь на коментарі користувачів на її сторінці щодо того, що банк "Київ", що належить державі, привласнив гроші вкладників і вже кілька місяців не дозволяє їм розпоряджатися своїми коштами. Закон чітко визначає, що НБУ повинен визнати банк «Київ» неплатоспроможним, після чого Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) зможе ввести тимчасову адміністрацію і передати активи і зобов’язання на користь приймаючого установи – Укргазбанку. Після цього у «Києва» відкличуть ліцензію, і почнеться його ліквідація. «Без Фонду передача активів та пасивів банку «Київ» у Укргазбанк неможлива. Тому у «Київ» буде введена тимчасова адміністрація, але виплат депозитів громадянам не буде. Ми розраховуємо, що впораємося з цим за півтора-два місяці. З банку «Київ» буде виведено 100% активів і пасивів, після цього він залишиться у нас і буде ліквідований», – сказав заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик, пише finmaidan.com. Тільки після передачі зобов’язань Укргазбанк фізичні та юридичні особи (в тому числі і профспілки) отримають повний доступ до своїх коштів, «замороженим» «Києві», – навіть до депозитів, що перевищують 200 тис. грн.

  Мова йде про гроші клієнтів – фізичних осіб на 401,9 млн грн та кошти юросіб – на 67,1 млн грн. Нацбанк визнає, що у банку «Київ» були серйозні проблеми. «Держава була змушена взяти участь у капіталізації банку з метою підтримання його платоспроможності, але ці заходи не вирішили проблеми неефективності його діяльності», – йдеться у повідомленні регулятора. Банк «Київ» відчуває труднощі з поверненням клієнтських коштів з серпня 2014 року. Він практично паралізував проведення платежів і видачу грошей. З 3 вересня банк працював в обмеженому режимі: бізнес обслуговував до 13:00, а населення – до 15:00. Про бажання вирішити цю проблему заявляли і колишній міністр фінансів Олександр Шлапак, і нинішній міністр Наталія Яресько, але для прийняття рішення урядовцям знадобилося півроку і наполегливі прохання МВФ. Банк «Київ» не подавав надій – за час після націоналізації він втратив свої позиції. З початку 2009 до початку 2015 року він скотився в ренкінгу НБУ за активами з 39-го на 67-е місце.

  Його активи скоротилися більш ніж у три рази – з 4,887 млрд грн до 1,485 млрд грн. За шість років установа роздало 82% роздрібних вкладів. Сценарій злиття банку з більш сильним установою обговорювалося кілька років. І, наприклад, колишній голова правління Укргазбанку Сергій Мамедов заявляв, що таке рішення могло б негативно вплинути на роботу приймаючого установи, так як спричинило б поява на його балансі проблемних активів низької якості. З активів в 1,484 млрд грн на корпоративні кредити в банку «Київ» доводиться 321 млн грн, на роздрібні – 5,2 млн грн. Розміри портфелів занижені у зв’язку з низькою їх якістю. Кредити найгіршою, V категорії якості (прострочення понад 90 днів) складають 89,6% портфеля (1,617 млрд грн). При цьому розмір кредитного ризику на одного контрагента становить 49,09%, при максимально можливих 25%. А поточної ліквідності в банку було 0% при мінімальних нормативних 40%. Більша частина активів припала на «основні засоби та нематеріальні активи» (495,3 млн грн) і «необоротні активи на продаж та активи групи вибуття» (440 млн грн). Збиток Укргазбанку у 2014 році склав 2,8 млрд грн.

  Передача портфеля «Києва» може збільшити втрати приймаючого установи. Тому Укргазбанку буде потрібен новий капітал. «Є розриви, і уряд повинен оцінити, яку суму необхідно буде докапіталізувати Укргазбанк», – зазначив Андрій Оленчик. Ще до ухвалення рішення по «Києву» заявлялося, що Укргазбанку потрібні 4 млрд грн. Учасники ринку вважають, що злити держбанки потрібно було давно. «Менеджмент Укргазбанку вміє працювати з проблемними активами. Він показав це ще кілька років тому, коли банк почав повертати кредити і показувати прибуток, – каже заступник голови правління одного з великих банків. – Замість того щоб так довго тримати «Київ» на плаву, хоча він фактично так і не відновився ще після першої хвилі кризи в 2008 році, держава повинна було давно його ліквідувати або об’єднати з будь-яким з банків. Немає сенсу мати в країні п’ять держбанків, два з яких – Родовід і «Київ» – просто не працюють». Про необхідність бюджетної підтримки говорить і колишній перший заступник голови правління Укргазбанку Станіслав Шлапак. «

  Без додаткової капіталізації Укргазбанку дане "вправа" бессмыслено, оскільки працюючих активів банку "Київ" вкрай мало. Наскільки мені відомо, саме за умови додаткових вливань в Укргазбанк і буде відбуватися передача активів і пасивів»,– зазначає банкір. Банкіри неодноразово підкреслювали, що тренд на скорочення числа банків, які відчувають проблеми, правильний. «Будь-неплатоспроможний банк погіршує довіру населення до всієї банківської системи. Тому чим менше таких банків, тим здоровіше банківська система і тим вище до неї довіру населення. Однак зменшення кількості банків не повинно відбуватися за рахунок втрат заощаджень вкладників», – каже заступник голови правління ПУМБ Олексій Волчков.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг