Грошовий мультиплікатор. Як працює банківська система?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

    Сьогодні я розкрию вам дуже цікавий термін – грошовий мультиплікатор або банківський мультиплікатор , і на елементарному прикладі покажу, як працює банківська система , в основі якої він лежить. Думаю, що ця тема досить важлива, оскільки пояснює всю суть кредитної банківської системи. І сподіваюся, що у мене вийде пояснити її на простому і доступному прикладі. Отже, з самого початку.

    Що таке банківський мультиплікатор?

    Зовсім трохи сухої теорії. В економіці є два важливих поняття: грошова база і грошова маса.
    Грошова база – це сума коштів, якими спочатку розташовані в Центральному банк держави. Якщо дуже грубо – це скільки грошей “надрукували”. Саме грошова база служить основою для створення грошової маси.

    Грошова маса – це загальна сума готівкових та безготівкових коштів, що знаходяться в обігу в державі.

    Згодом, навіть при незмінній грошовій базі, грошова маса має властивість розростатися. Відбувається це як раз за рахунок дії грошового мультиплікатора.

    Грошовий (банківський) мультиплікатор – це коефіцієнт, що показує співвідношення грошової маси до грошової бази.

    Значення банківського мультиплікатора, як правило, більше 1, і фактично воно показує, як швидко зростає грошова маса в державі. У свою чергу, це впливає і на інфляцію, і на багато інших економічні показники.

    Як працює банківська система?

    Грошовий мультиплікатор на прикладі.
    А тепер давайте розглянемо роботу банківського мультиплікатора на спрощеному прикладі. Уявіть собі мінігосударство, в якому живуть 2 людини: Петя і Вася, і їх обслуговує один банк.
    Цей банк спочатку емітував 1000 деяких грошових одиниць і видав по 500 Петі і Васі на життя. І ось живуть вони, створили свою мініекономіку в державі: Петя займається тваринництвом, а Вася – рослинництвом, кожен виробляє свою продукцію, а потім продають її друг-другу. Між ними відбувається приблизно рівний товарно-грошовий обмін, кожного з них це влаштовує, у кожного є все необхідне для нормального життя. І цих 500 ден. од., які є у кожного, їм цілком вистачає на своє життєзабезпечення.

    І ось в один прекрасний день Петя, прогулюючись по берегу океану, знаходить там викинутий на берег айфон. Герметично упакований, в робочому стані. Відкриває його, включає, дико радіє такій знахідці і ділиться цією радістю з Васею. Васі теж шалено подобається знахідка Петі, він дуже хоче цей айфон собі, і тому виявляє величезне бажання купити його.

    Петя розуміє, що айфон – дуже цінна річ, і оцінює її в 1000 ден. од. “Давай!”, – каже він Васі, – “Платиш мені 1000, і він твій!”.

    У Васі тільки 500 ден. од., але йому дуже хочеться айфон. Тому він говорить Петі: “Добре, я згоден!”, І віддає вже наявні 500 в якості завдатку. Щоб, не дай Бог, Петя не передумав.

    Петя отримує гроші, для нього вони “зайві”, тобто, вільні. І він вирішує покласти їх на вклад у банку, щоб примножити, адже навіщо грошей пролежувати без діла. І домовляється з банком, що через місяць той віддасть йому не 500, а 550 ден. од.

    Тим часом, Вася починає думати, де взяти ще грошей, щоб остаточно викупити у Петі айфон. З цим питанням він звертається в банк, і банк з радістю погоджується дати Васі кредит 500 грошей (Ті гроші, які він прийняв на вклад від Петі), з розрахунком, що Вася через місяць віддасть йому 600. Петі нічого не залишається, і він погоджується.

    Уже в цей момент включається грошовий мультиплікатор. Дивіться: спочатку було всього 1000 ден. од. Тепер у Петі є 500, у Васі – 500, але тільки у Васі борг перед банком 600, а у банка борг перед Петром 550. Тобто, грошова база залишилася колишньою (1000), а грошова маса (пам’ятаємо, що це як готівкові гроші , так і безготівкові, на рахунках) збільшилася на 150 ден. од. і склала 1150 ден. од.

    Банківський мультиплікатор дорівнює 1150/1000 = 1,15 раз або приріст на 15%.

    Вася радісно приходить до Петі, віддає йому частину оплати і отримує айфон. У Петі утворюється ще 500 вільних грошових одиниць, які він також може покласти в банк під відсотки. А ось у Васі … А у Васі тепер, по-перше, взагалі немає грошей на життя, по-друге, є борг перед банком 600 ден. од., але зате є айфон. Вася потрапив в т.зв. кредитну яму.

    Як будуть розвиватися події далі – передбачити складно. Можливо, Вася візьме ще один кредит, щоб з нього жити і гасити попередній, або пролонгує діючий. Якщо, звичайно, Петя пролонгує свій внесок. І так знову і знову … Вася буде нарощувати свій борг, Петя – свій добробут, а банк буде заробляти на цьому, виступаючи посередником.

    Можливо, Вася займе гроші у Петі, теж не просто так, а під відсотки. Можливо, Вася вирішить, що погарячкував з покупкою, і запропонує Петі назад викупити у нього айфон, але Петя вже дасть за нього меншу суму. Так чи інакше, банківська система запущена, і грошовий мультиплікатор тепер постійно зростатиме. І початкова грошова база в 1000 грош буде постійно нарощуватися, і з часом збільшиться в багато разів.

    Банківський мультиплікатор: висновки.

    Сподіваюся, що історія про банк, Петю і Васю вийшла не дуже заплутаною (вона і так спрощено до неможливості), і ви зрозуміли, як працює банківська система, як утворюється грошовий мультиплікатор. Ну а тепер я хочу зробити ряд висновків з цієї повчальної історії, і прошу звернути на них серйозну увагу.

    1. Коли працює кредитна банківська система, грошова маса в країні завжди зростає.
    2. Позичковий відсоток, банківський мультиплікатор – це, по суті, гроші з повітря. Банки заробляють на фінансовому посередництві.
    3. Фінансовий стан людей, спочатку знаходяться в рівних умовах, може істотно змінитися під впливом банківської системи, причому, в будь-яку сторону.
    4. Той, хто буде накопичувати і примножувати гроші, буде покращувати своє фінансове становище, а той, хто буде брати споживчі кредити – погіршувати.
    5. Бездумно користуючись послугами кредитування, можна легко і швидко опинитися у фінансовій ямі, вибратися з якої істотно складніше, ніж в неї потрапити.
    6. Не потрібно споживати те, на що не запрацював.
    7. Кредитуючи неплатоспроможних клієнтів, банк ризикує.
    8. Банківська система, тим не менше, сприяє розвитку економіки, збільшуючи товарообіг в державі.
    9. Грошова маса при незмінній грошовій базі може зрости багатократно під впливом банківського мультиплікатора.Тепер ви маєте уявлення про те, що таке грошовий (банківський) мультиплікатор, як він працює. Я навів вам свої висновки, ви можете погодитися з ними, або зробити свої. Як завжди, я буду радий почути вашу думку в коментарях.Якщо ви вважаєте цю (або будь-яку іншу) статтю сайту корисною – поділіться посиланням в соціальних мережах. Чим більше серед нас буде фінансово грамотних людей – тим краще.