Гроші, яких у вас немає

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Багато клієнтів банків обурюються, дізнавшись про чергові обмеження щодо банківських або готівкових операцій в рамках «антивідмивних» і «антитерористичних заходів. Мовляв, «мої гроші — що хочу, те й роблю». Це помилка: у них немає своїх грошей. Ні копійки.
  grivna

  Свіжа замітка про «антивідмивних» заходи банків несподівано викликала великий інтерес і жваве обговорення. Крім звичних прокльонів на адресу банків, багато читачі висловили претензії державі, яка занадто вільно поводиться з грошима, і автору, не демонстрирующему обурення з цього приводу. У наявності явне нерозуміння коментаторами природи сучасних грошей і своєї ролі у фінансовому світі.

  Головне, що треба зрозуміти: у вас немає своїх — тобто належать особисто вам — грошей. Ви не можете поводитися з наявною на руках готівкою (паперовій або віртуальної) так, як вважаєте за потрібне. Це важко прийняти, з цим важко змиритися, але рано чи пізно вам доведеться визнати очевидне. Всі гроші, якими ви володієте», насправді належать державі і контролюються невеликою групою чиновників. Це відноситься не тільки гривні, але і до будь-якій іншій валюті, яку емітує будь-яка держава.

  Ви отримуєте від держави лише обмежені права користування його грошима. Вам їх «дають потримати», щоб спростити обмін товарами і послугами і забезпечити відкладене споживання («накопичити на старість», «відкласти на машину» тощо), не більше. При цьому ніяких реальних гарантій того, що ви зможете скористатися грошима прямо зараз або в майбутньому, у вас немає. Враховуючи якість і тенденції державного управління у всіх країнах, можна з упевненістю сказати, що в довгостроковій перспективі будь-які гроші мають нульову або близьку до неї реальну вартість.

  Крім того, немає ніяких сумнівів, що чим далі, тим більше буде обмежень навіть на поточне використання грошей. Псевдоборьба з «відмиванням злочинних доходів» та «фінансування тероризму» — відмінний привід скасувати залишки анонімності платежів і переказів. Кінцева мета держави — повністю управляти «купівельної силою» кожної людини, а значить, його життям. Адже в сучасному суспільстві без грошей фізично неможливо існувати, не кажучи вже про ведення повноцінного життя.

  Банки, через які проходять гроші, — лише умовно приватні організації. Ступінь їх регулювання з боку держави у всіх розвинених країнах настільки велика, що їх можна вважати «філіями» н, працюють строго в установлених межах з дуже докладним правилами. Десь формальне регулювання поки трохи більш ліберальне. Однак це означає, що місцевий Нацбанк має непряме або неформальне, але не менш сильний вплив на банки.

  Готівка поки дають певну ступінь свободи, але не таку велику, як здається: досить подивитися на останні події в Індії, де одномоментно заборонили ходіння двох великих купюр, що забезпечують істотну частину готівкового обороту в країні. Так і повна відміна готівки в розвиненому світі не за горами, після чого контроль держав за вашими доходами і — що більш важливо — витратами стане абсолютним.
  Саме тому безглуздо обурюватися з приводу чергових обмежень прав клієнтів банків — так само безглуздо, як лаяти вовків за поїдання овець. Це їх природне поведінка: вовки їдять овець, а чиновники роблять все, щоб перетворити населення в повністю залежних від них працівників-споживачів. Інша справа, що чисельність вовків можна регулювати, а от момент для того, щоб дати по руках державам, схоже, упущений.

  Втім, не все так безнадійно. Розвиток технологій дозволяє створити паралельну грошову систему, не контрольовану державою (а в ідеалі — взагалі ніким). Нинішні кріптовалюти — перший крок в цьому напрямку, поки вони не дуже зручні, але вже затребувані там, де держава контролює гроші жорсткіше всього: зараз за 98% глобального обороту биткоинов «відповідають» китайці.
  Недержавні гроші наступного покоління будуть набагато зручніше і популярнішим. Природно, вони розробляються так, щоб заборонити або суттєво обмежити їх обіг було технічно вкрай складно. Приватні гроші не переможуть, але з часом займуть свою нішу — їх будуть використовувати для анонімних трансакцій і, можливо, заощаджень.

  Поки ж, якщо ви заробляєте і витрачаєте гривні, долари, євро, юані і інші крони, ви повинні чітко розуміти, що користуєтеся чужими речами, взятими тільки на час і на умовах, які ви не знаєте. А господар цих речей може робити що завгодно: обмежити способи їх застосування, брати плату за використання (інфляція), просто забрати їх у вас при необхідності. Тому лаяти конкретний банк, який проводить політику Нацбанку, або сам Нацбанк разом з урядом — лише «випускати пар», робити вигляд, що борешся з несправедливістю. Реальне вирішення питання з державними грошима зовсім не там.

  Джерело: www.groshi-v-borg.com.ua

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг