Гроші і свобода

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  СвободаНе так давно я розглядав тему Гроші та щастя, а сьогодні хочу розглянути ще одну схожу Гроші і свобода. Багато людей вважають, що гроші дають свободу, і чим більше грошей, тим вільніше людина себе почуває. Є й протилежна точка зору: гроші забирають свободу, сковують людину, роблять її залежною. Давайте розглянемо обидві точки зору і постараємося зробити правильні висновки. Отже, дають гроші свободу або віднімають її?

  Думка №1. Гроші дають свободу. Досить велика кількість людей вважає, що гроші – це свобода. Людина, у якого багато грошей, вільний, тому що він може дозволити собі все, що захоче. Як правило, самі ці люди невеликого достатку, і вони мріють стати багатими, щоб стати вільними.

  Думка №2. Людина вільна без грошей. Думку, протилежне першому, яке полягає в тому, що свобода і гроші несумісні один з одним. Звідси навіть пішли вирази “вільний художник” і т. п., означають, що найбільш вільними відчувають себе люди, що не мають “ні гроша за душею”. Цікаво, що такої думки також дотримуються бідні люди, причому, окремі з них реально відчувають себе вільними.

  Давайте подивимося, що являють собою ці дві думки. По суті, це дві крайності. І жодну з них не можна назвати абсолютно вірною, скоріше – навпаки. Тому що як серед багатих, так і серед бідних людей дуже мало тих, хто відчувають себе по-справжньому вільними. Як правило, багаті не можуть бути вільні, тому що великі гроші припускають великі емоційні переживання за них, а бідні – бо відсутність грошей передбачає великі емоційні переживання з приводу того, де їх взяти, як прогодувати себе, сім’ю, одягнутися, взутися і т. д. тобто, переживають усі: і багаті, і бідні. І ці переживання не дають їм відчути себе вільними.

  Адже що таке свобода? Звернувшись до словників, простими словами можна сформулювати так: це стан, у якому людина може діяти на свій розсуд, коли його дії не обумовлені якимись зовнішніми факторами. Якщо людина багата, його дії завжди буде стримувати бажання захистити, вберегти своє багатство (і це нормально, у противному випадку гроші дуже швидко будуть втрачені!), а якщо він бідний, то відсутність грошей не дасть йому свободи дій, оскільки багато дій безпосередньо мають під собою матеріальну основу.

  Таким чином, я можу зробити висновок, що гроші і свобода якоюсь мірою впливають один на одного, але в цілому ці поняття абсолютно різні, і в більшості випадків не можуть виступати головною причиною виникнення один одного.

  А від чого ж залежить стан свободи, якщо не від грошей? На мій погляд – від психологічних установок людини, від того, наскільки він піддається впливу ззовні.

  Чим сильніше різного роду зовнішні фактори впливають на дії, чинені людиною, в глобальному плані – на його життя – тим вільніше він себе почуває, і навпаки.

  Гроші при цьому можуть виступати лише одним із таких зовнішніх факторів, але не єдиним. Та й на різних людей цей грошовий фактор може надавати різний вплив: для одних він буде сверхважен, для інших – зовсім не важливий. А які ще чинники можуть визначати, наскільки людина вільна? Я можу виділити два основних напрямки:

  • залежність від громадської думки (чи може людина робити те, що хоче, не замислюючись про те, що подумають про нього інші?);
  • залежність від якихось конкретних людей або організацій (від роботодавця, від банку, від держави, від родичів і т. д.).

  Кожна людина різною мірою відчуває залежність від цих чи інших факторів, тому він по різному і вільний.

  Однак, при цьому є окрема, скажімо так, частина або складова свободи – це фінансова свобода. Ось саме ця складова залежить від грошей самим прямим чином. Ось саме на неї гроші (доходи, витрати, фінансові активи людини) надають безпосередній вплив. Але це лише частина загальної людської свободи, яка передбачає свободу вибору фінансових дій, а не взагалі будь-яких.

  На закінчення кілька слів про себе, про своє особисте ставлення до питання “свобода і гроші”. Я скоріше завжди відчував і відчуваю себе досить вільною людиною, діють на свій розсуд, вплинути на мою думку, мої дії досить складно. При цьому гроші не надають особливого впливу на моє відчуття свободи, так і в мене їх не так вже багато, і я ніколи не ставив собі за мету, щоб у мене їх було багато. Тим не менш, я цілком вільний, і цей стан для мене дуже важливо: коли мою свободу намагаються якось обмежити – я завжди відчуваю дискомфорт. Ну і конкретно фінансова свобода для мене, звичайно ж, дуже важлива, і я завжди намагаюся підтримувати себе в цьому фінансовому стані.

  Ось така у мене думка, щодо того як пов’язані свобода і гроші. А ви як вважаєте: гроші дають свободу? Чи можлива свобода без грошей? Або це не залежать один від одного поняття? Буду радий почути вашу думку в коментарях.

  На цьому прощаюся з вами, побажавши одночасно і свободи, і грошей! До нових зустрічей на Гроші в Борг!

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг