ФУНКЦІЇ КРЕДИТУ

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Розглядати кредит просто як перетікання ресурсів від кредиторів до позичальників, здійснюваний на основі наведених принципів, не зовсім вірно. Для повного розуміння його сутності необхідно визначити, які функції він виконує в народному господарстві і яку роль відіграє в розвитку економіки.

  Функції кредиту та його роль – поняття невіддільні один від одного. Функції кредиту – це його суспільне призначення, а роль – це результат, отриманий в процесі виконання функцій.

  Основна функція кредиту дійсно полягає в перетікання ресурсів (грошових або товарних) від кредиторів до позичальників, тобто перерозподільна функція.

  Проте за допомогою однієї цієї функції, яка дозволяє об’єктивна суперечність, що виникає в народному господарстві – поява вільних грошових коштів у одних господарюючих суб’єктів і їх недолік у інших, – роль кредиту в розвитку економіки проявляється в чому.

  По-перше, вільні грошові кошти підприємств, бюджету та населення перетворюються на функціонуючий капітал, що приносить прибуток. З одного боку, це захищає заощадження і накопичення від інфляції, а з іншого – економить витрати суспільства в цілому, оскільки гроші постійно «працюють».

  По-друге, забезпечується безперебійність процесу виробництва і реалізації продукції (незважаючи на різну швидкість обороту коштів в різних сферах діяльності). Ситуація, при якій у постачальника продукція вже готова, а у покупця ще недостатньо коштів для її придбання, дозволяється можливістю придбати товари в кредит йди отримати в кредит грошові кошти для їх покупки. Це особливо важливо для підприємств із сезонними умовами постачання, виробництва чи реалізації.

  По-третє, прискорюється науково-технічний розвиток економіки, оскільки господарюючі суб’єкти при нестачі власних накопичень, отримуючи доступ до сконцентрованим в руках кредиторів грошовим капіталам, мають можливість здійснювати технічне переозброєння підприємств і реалізовувати великі проекти.
  Крім того, за допомогою перераспределительной функції, кредит відіграє певну роль у підвищенні рівня добробуту населення (полегшуючи можливість придбання дорогого майна), а також у розвитку міжнародних зв’язків.

  З перераспределительной функцією тісно пов’язана ще одна функція кредиту – контрольна.

  Суть цієї функції полягає в тому, що в процесі кредитних відносин оцінюють кредитоспроможність позичальників і здійснюють спостереження за їх діяльністю. За допомогою цієї функції кредит виступає в ролі стимулятора, що змушує використовувати як позикові, так і власні кошти з максимально можливою ефективністю, а також в ролі стихійного макрорегулятора економіки, направляючого ресурси в першу чергу в найбільш перспективні, динамічно розвиваються галузі. Однак не можна не відзначити, що ті зрушення в структурі економіки, яким сприяє кредит як макрорегулятора, не завжди є прогресивними. Наприклад, у Росії в період переходу до ринкової економіки перелив капіталів з сфери виробництва в сферу звертання прийняв загрозливий характер, в тому числі за допомогою кредитних організацій.

  І нарешті, ще одна найважливіша функція кредиту – емісійна. Вище було розглянуто, яким чином в процесі кредитування відбувається емісія платіжних засобів, тобто яким чином комерційні банки, надаючи кредити, проводять емісію безготівкових грошей і яким чином центральний банк, кредитуючи комерційні банки і держава, здійснює емісію готівки. Крім того, в процесі надання комерційного кредиту з’являється вексель, який теж може служити засобом платежу. Роль кредиту в процесі виконання емісійної функції полягає в забезпеченні нормального функціонування ринкової економіки, оскільки брак платіжних засобів спричинила б за собою штучне затоварення, неможливість обслуговування народногосподарських зв’язків та уповільнення економічного розвитку.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг