Експерти вважають дефолт України більш вірогідним, ніж раніше

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило довгостроковий рейтинг України в іноземній валюті з рівня “ССС” до “СС”, незважаючи на фінансову допомогу Києву з боку МВФ. Це означає, що в агентстві вважають дефолт України більш вірогідним, ніж раніше, пише ВВС Україна. Експерти Fitch кажуть, що 17,5 млрд доларів, які виділить МВФ, може не вистачити для запобігання дефолту. Вони припускають, що Києву, можливо, доведеться проводити реструктуризацію державного боргу за допомогою приватних кредиторів. “Конфлікт і економічне ослаблення призвели до додаткових фінансових потреб, що виходять за рамки тих, які були передбачені у програмі МВФ по Україні, погодженої в квітні 2014 року”, – йдеться на сайті агентства.

  За підрахунками експертів агентства, реальний ВВП України за минулий рік впав на 7,5%, а в 2015 році скоротиться ще на 5%, що “значно гірше”, ніж агентство прогнозувало в серпні 2014 року. В агентстві також відзначають, що в Україні досі триває політична трансформація після відсторонення президента Віктора Януковича в лютому 2014 року. “Новий уряд, сформований у грудні… заявив про твердий намір провести структурні реформи. Однак політичні ризики реалізації цих реформ високі”, – йдеться в заяві Fitch. Серед чинників, які, на думку агентства, можуть ще більше погіршити рейтинг, – провал структурних реформ і подальше загострення конфлікту на Сході. Зазначимо, що в серпні 2014 року Міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) України в національній валюті з “B-” до “CCC”, або “надзвичайно спекулятивного рівня”, при цьому РДЕ в іноземній валюті підтверджений на рівні “CCC”.   Відзначимо, що в 2015 році Україна отримає від МВФ 17,5 млрд доларів, а всього за новим договором наша країна отримає 25 млрд дол.

  Кошти ключового кредитора України – Міжнародного валютного фонду та інших кредиторів дозволять Україні уникнути дефолту і спокійно розрахуватися за борговими зобов’язаннями попередніх урядів. Про це заявив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк в ефірі телеканалу «1+1» в неділю. «Щоб нам вижити і розвиватися далі, нам треба було допомогти. В чому? Якщо нам не дають допомогу, щоб погасити зобов’язання, які ми брали, то країна тоді потрапляє в дуже погану економічну ситуацію, яку часто називають дефолтом, – сказав Яценюк. – Нам дали допомогу, щоб ми не з кишень українців витягували останні копійки на погашення боргів, а щоб дешевими і довгими грошима МВФ ми розрахувалися з кредиторами».

  Яценюк нагадав, що загальний обсяг коштів, доступних для України – 25 млрд, з яких 17,5 млрд дол – це кошти Міжнародного валютного фонду. «Частина цих коштів піде в золотовалютні резерви НБУ. А це то, що стоїть у світі дорого і стабілізує курс національної валюти», – додав глава уряду.   Нагадаємо, за останні шість років можна нарахувати лише кілька місяців, коли в Україні не звучали меседжі про загрозу дефолту. Пророцтвом про фінансову катастрофу нас лякали в 2008-2009 роках, коли в країні бушувала криза. У 2010 р. дефолт віщували нові ціни на газ, в 2011-му – нестабільність виконавчої влади, в 2012-м – виплати за раніше взятими кредитами, а в минулому році – все разом узяте, пише dsnews.ua. В 2015 р. питання банкрутства України став чи не найбільш обговорюваним – курс національної валюти продовжує падати, ВВП скорочується, а за рахунками іноземних кредиторів потрібно заплатити $11 млрд при резервах Нацбанку $7,5 млрд (на 1 січня 2015 р.).

  Хоча у Мінфіні стверджують, що чутки про дефолт надто перебільшені і країна продовжить оплачувати борги без збоїв. “Україна – приклад того, як неправильно оцінюються ризики. Після глобальної кризи 2008 року нам пророкували дефолт не один раз. Але ці прогнози так і не виправдалися. Україна, навпаки, показувала себе дисциплінованим позичальником”, – заявила нещодавно глава фінансового відомства країни Наталя Яресько. Восени 2014 р., після отримання другого траншу кредиту stand-by, держборг України перевищив 60% ВВП, тобто держава перший раз пробило Маастрихтський критерій безпеки держборгу. Зараз здається, що ситуація гірше, ніж коли б то не було. В 2015 р. на нас чекають виплати близько $11 млрд при резервах $7,5 млрд. В МВФ заявили, що Україні для запобігання фінансового колапсу необхідно знайти додатково $15 млрд. З кредитором погоджуються і українські експерти.

  Але не можна забувати про раніше досягнуті домовленості. Протягом 2014-2015 рр. нам було обіцяно $27 млрд допомоги від МВФ, Євросоюзу та інших міжнародних донорів. Левову частку цих грошей (близько $19 млрд) Україні ще тільки належить отримати. Тобто позичити нам є у кого.   Про те, що таке дефолт і наскільки він небезпечний сьогодні для України, «ФАКТАМ» розповів економічний експерт Борис Кушнірук:   Розрізняють поняття дефолту і технічного дефолту. Дефолт — це коли якийсь суб’єкт, що отримав раніше кредит, оголошує себе повністю нездатним виконати за нього зобов’язання. Існує також технічний дефолт. У цьому випадку від виконання зобов’язань не відмовляються повністю, але звертаються до кредиторам з проханням змінити умови позики. То є, наприклад, якщо боржник хоча на тиждень затримав виплату обов’язку або домовився з кредиторами про зміну графіка погашення — це технічний дефолт. У у разі дефолту підприємство стає банкрутом і припиняє своє існування.

  Країна, що оголосила дефолт, звичайно, не перестає існувати, але у неї виникають проблеми.   Які?  Кредитори мають право вимагати арешту всіх іноземних активів держави, крім тих, які мають дипломатичний імунітет. Можуть бути також арештовані закордонні рахунки державних банків і компаній. Після дефолту державі, ні державним компаніям ніхто більше не дає кредитів, оскільки на надані позики теж буде накладено арешт. Такий порядок зберігається до тих пір, поки уряд країни не домовиться з кредиторами. У цьому випадку можливість розрахунків держави з зовнішнім світом значно скорочується. Це, в свою чергу, призводить до різкої девальвації національної валюти. То тобто якщо сьогодні долар в Україні варто реально 20—22 гривні, то в у разі оголошення дефолту курс може підскочити до 50—80 гривень за долар. Далі в економіці розвивається ланцюгова реакція.

  Всі, хто брали валютні кредити, при такому курсі миттєво стають банкрутами. Це, в свою чергу, б’є по банківській системі. Банки, які і без того зараз ослаблені, будуть закриватися. Відповідно, постраждають їх клієнти   не тільки вкладники, але і підприємства. Втративши гроші, багато фірм і компанії припинять існування. Такого розвитку подій, звичайно, завжди намагаються уникнути. Тому, як правило, оголошуючи дефолт, країна намагається домовитися з кредиторами про списання частини заборгованості і реструктуризацію решти суми. Однак важко прийти до угоди з усіма одночасно. Наприклад, Аргентина оголосила дефолт в 2001 році. При цьому їй вдалося домовитися з більшістю кредиторів про реструктуризації заборгованості. Але частина з них, що володіє приблизно 10 відсотками боргу, не погодилася з умовами договору і подала в суд.

  Процес тривав довше десяти років і закінчився тим, що було прийнято рішення накласти арешт на закордонні активи Аргентини. Тому сьогодні країна може оголосити новий дефолт.    іншого боку, говорять про те, що дефолт має і свої переваги, так як дозволяє країні позбутися тягаря боргів.   Ці переваги досить умовні, оскільки зазвичай повністю позбутися боргів не вдається. А ось збиток виявляється величезним. Економіка держави відкидається назад на довгі роки. Крім того, є ще й інший аспект. Якщо країна бере кредити, маючи в увазі, що в крайньому випадку можна оголосити дефолт і гроші не повертати, це призводить до що такої держави виникає почуття безвідповідальності. А безвідповідальне держава ніколи не може бути ефективним не  відношенню до кредиторам, ні  відношенню до власного народу.

  Лише повне усвідомлення того, що боргах треба платити, змушує державу проводити необхідні реформи і вести свої справи так, щоб мати можливість виконувати всі зобов’язання. Прямо скажемо, немає прикладів, щоб країна після дефолту почала жити краще. Аргентина багато років перебуває в стані економічної стагнації. Стала Росія більш ефективним державою після дефолту? Не стала. Або візьмемо Грецію. Хоча офіційно там дефолт не оголошували, частина боргів їй все-таки списали (а це, по суті, теж дефолт). І сьогодні греки не виявляють жодного бажання зробити свою країну ефективної і жити за засобам. Вони дорікають Німеччину в надмірно жорсткій політиці. А німці тим часом дивуються: чому в успішної Німеччині мінімальна пенсія становить 500 євро, а в Греції, яка перебуває в кризі,   більше 1000 євро? &Nbsp;суті, на останніх парламентських виборах греки проголосували за те, щоб борги не віддавати.

  На мій погляд, це означає, що на грецькій економіці, як і на аргентинської, на десятиліття можна поставити хрест.   Чому небезпека дефолту нависла над Україною?   Взагалі-то, для цього не існувало особливих причин. Наш обов’язок не був надто вже великим. Він становив 40—45 відсотків від ВВП, що не вважається критичним показником. Однак внаслідок війни ситуація сильно змінилася. По-перше, ми втратили значну частину економіки, з-за чого ВВП знизився. По-друге, відбулася різка девальвація національної валюти. А оскільки зовнішні борги України у в основному доларах і євро, то   гривнях за останній рік значно зросла.   Наскільки цей борг посильний для України?   Сьогодні Україна самостійно розрахуватися не може. Тому потрібно шукати шляхи виходу з ситуації, що склалася.

  Я бачу три таких шляху. Перший: МВФ і інші партнери надають Україні допомогу, яка дасть нам можливість обслуговувати борг. Але при цьому вони вимагають провести реформи, що дозволяють створити ефективну державу, здатну в надалі самостійно розраховуватися за зобов’язаннями. Другий варіант   технічний дефолт. Україна може звернутися до кредиторам з проханням реструктуризувати заборгованість. І, нарешті, третій спосіб: можна піти шляхом повного дефолту, звернувшись до кредиторам з проханням списати значну частину заборгованості. На мій погляд, йти по другого або третього шляху не можна, оскільки це дозволить залишити все, як є, і не проводити реформи. Така політика тільки посилить проблеми в економіці. Правильний шлях — це реформи, які дадуть Україні можливість стати успішним і відповідальною державою. І я впевнений, що якщо процес реформ буде запущено світ побачить, що ми рухаємося в правильному напрямку, нам підуть назустріч і нададуть достатньо довгострокове фінансування, яке дозволить протриматися до тих пір, поки економіка нормально запрацює.

  Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що Україна вже пережила дефолт:    1998 році в Україні був технічний дефолт. Тоді уряд свої державні цінні папери, ОВДП (облігації внутрішньої державної позики), замінило на КОВГЗ (конверсійні облігації внутрішньої державної позики). КОВГЗ мали плаваючу ставку і не дуже високу. Їх випустили строком на п’ять років. І потім Україна всі ці КОВГЗ погасила.    і країна вже пережила дефолт?   Так. І, як бачите, ніхто не помер.   Багато людей вважають: якщо держава оголосить дефолт, то не повертати банкам кредити. Інші бояться, що у разі дефолту банки не виплатять депозити.   Дефолт ніяк не пов’язаний з депозитами або кредитами фізичних осіб. Фактично дефолт може торкнутися тільки тих людей, які зараз володіють ОВДП. Але в нашій країні мало…   Можливий дефолт в Україні сьогодні?   Дуже навіть можливий. Україні потрібно в 2015 році погасити зовнішні борги на 11 мільярдів доларів. При цьому золотовалютних резервів у нас на сьогоднішній день налічується всього 7,5 мільярда. Але знову ж, навіть якщо дефолт і буде, він торкнеться тільки власників єврооблігацій України.   І що робити?

  Швидше за все, доведеться випустити нові єврооблігації замість старих. Так, це вимагатиме провести переговори з власниками єврооблігацій. Може бути, уряд захоче і ОВДП поміняти на інші цінні папери. Ось, власне, і весь дефолт.   якось так виходить, що дефолт — це звичайна справа і великих ризиків не несе.   Ризики, звичайно, є. Дефолт — це завжди втрата іміджу. Після дефолту нерезиденти намагаються протягом двох-трьох років в борг такій країні не давати. Що може призвести до ситуації, коли наші банки і не зможуть залучати кредити за кордоном. Тоді ряд підприємств і фінустанов будуть змушені скоротити свій бізнес, скоротити персонал і обороти.   Значить, нам може загрожувати безробіття?    1998—1999 роках саме так і було. Різко зросло безробіття. Багато компаній знизили заробітну плату тим, хто залишився. Ось цей ризик реальний.   Люди таки можуть постраждати…   Так. Після дефолту в протягом декількох років багатьом буде важко знайти нормальну, добре оплачувану роботу. Доведеться економити навіть на продуктах харчування, оскільки ціни будуть рости. Так що наслідки дефолту — це девальвація і зростання цін. &Nbsp; же час зарплата збільшуватися не буде.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг