Долар коштуватиме 40 гривень?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Зараз все частіше можна почути розмови про те, що долар буде коштувати 40 гривень. Думаю, що є всі підстави вважати, що в недалекому майбутньому ми таку котирування курсу гривні до долара. У сьогоднішній публікації я хочу трохи поговорити про те, буде долар коштуватиме 40 гривень, і як позначиться таке курс на економіці країни, її суб’єктів і кожного окремо взятої людини або сім’ї.

  Буде долар коштуватиме 40 гривень?

  Моя відповідь на це питання: скоріше так, ніж ні. Нещодавно я опублікував свій прогноз курсу гривні на 2016 рік, в якому досить докладно розписав всі фактори, що впливають на курс української валюти. Тим, хто ще не читав, рекомендую обов’язково ознайомитися, щоб не просто спостерігати за курсами і шукати в інтернеті, хто які котирування прогнозує, а розуміти, чому так відбувається, чим викликане падіння гривні.

  Загальний висновок такий: динаміка курсу гривная негативна, вона, починаючи з літа 2014 року, взяла тренд падіння, який триває донині, і яких-небудь факторів, що вказують на припинення і розворот цього тренда, немає.

  Погіршує ситуацію і той факт, що зараз, на початок 2016 року, курс гривні вже вийшов на ті позначки, де його нічого не стримує: вище 25 немає сильних технічних рівнів опору, починається так звана “зона вільного падіння”, рух в якій буде більш швидким, ніж воно було до цього. Тому у мене є всі підстави вважати, що незабаром долар буде коштувати 40 гривень – до цієї позначки залишилося не так вже й багато.

  Однак, звичайно ж, стверджувати з гарантією 100%, що це відбудеться, я теж не буду. Тому що завжди можуть виникнути якісь нові фундаментальні фактори, які загальмують падіння гривні, викличуть тимчасовий відкат назад, або навіть призведуть до зміни загальної тенденції: це ринок, і тут може статися що завгодно.

  Загальний висновок. Буде долар коштуватиме 40 гривень? Ймовірність такого розвитку подій дуже велика. І якщо не з’явиться жодних нових сильних фундаментальних факторів, а старі будуть продовжувати діяти – ми можемо побачити такі котирування вже досить скоро.

  Що буде, коли долар буде коштувати 40 гривень?

  А тепер давайте подумаємо, який вплив такий курс долара вплине на економіку країни, її фінансову систему і громадян. Що буде, якщо долар стане 40 гривень?

  Економіка країни. Економіка України носить переважно сировинний характер: солідну частину доходів бюджету складає виручка від продажу зерна та інших продуктів сільського господарства, сировини і продуктів його переробки. У цьому плані, чим вищим буде курс долара, тим краще для економіки: адже сировина експортується за валюту, переважно – за долар, і в перерахунку на гривні в бюджет надходитиме більше грошей.

  Чим вище курс долара, тим у вигіднішому становищі перебувають країни експортери і саме держава, як головний експортер.

  Однак, це лише одна сторона медалі. З іншого боку, всі ці експортери дуже сильно залежать від імпорту: працюють на імпортному обладнанні, використовують якісь імпортні запасні частини, компоненти, необхідні для видобутку сировини, її переробки і виробництва готової продукції. Коли долар буде коштувати 40 гривень – все це вони теж будуть змушені закуповувати істотно дорожче, собівартість їх продукції істотно зросте. І на цьому тлі вони можуть програти конкуренцію іншим країнам, які постачають на світові ринки аналогічну продукцію, у яких не відбувається такого обвалу національної валюти.

  Високий рівень імпортозалежності поставить під серйозну загрозу роботу бюджетоутворюючих корпорацій країни при такому суттєвому підвищенні курсу долара.

  Фінансова та банківська система країни. Дуже важливим негативним моментом є таке: якщо долар буде коштувати 40 гривень, бюджет держави кардинальним чином не зміниться. Оскільки в Україні просто немає таких джерел доходів, які могли б підвищити дохідну частину бюджету, а за рахунок цього, відповідно, і видаткову. Тобто, його дохідна і видаткова частини в гривневому еквіваленті залишаться приблизно такими ж, але в доларовому еквіваленті це буде означати істотне зниження активів і пасивів держави.

  Простіше кажучи, якщо долар буде коштувати 40 гривень, фінансовий стан держави істотно погіршиться. У порівнянні з відміткою 20 гривень – майже наполовину, а в порівнянні з відміткою 8 гривень – в 3 рази.

  А від цього вже приблизно в такому ж обсязі постраждають всі статті державних витрат, в тому числі так важливі багатьом зарплати, пенсії та інші виплати. В гривнях вони залишаться такими ж, але реальна цінність, купівельна спроможність цих гривень скоротиться в рази. На цьому докладніше зупинюся трохи далі.

  Банківську систему теж чекають дуже серйозні проблеми, коли долар стане 40 гривень. По-перше, почнуться просто масові неповернення кеш-кредитів. І не тільки валютних (їх – в першу чергу), але і гривневих. Адже фінансовий стан позичальників із-за девальвації і інфляції дуже сильно погіршиться, і їм просто реально нічим буде закривати свої борги. З урахуванням того, що рівень закредитованості населення дуже високий, це може вилитися в серйозний колапс банківської системи.

  Як працює банк? Грубо кажучи, він бере гроші вкладників і видає їх в кредит позичальникам. Якщо позичальників не повертають кредити готівкою – банку нічим розраховуватися з вкладниками. До того ж, за проблемними активами потрібно відраховувати великі резерви в Національний Банк. У цій ситуації банкам для продовження своєї діяльності потрібно дуже серйозна докапіталізація, і виживуть тільки ті банки, чиї акціонери зможуть і захочуть її забезпечити.

  Але все це лише поверхове і ідеальне уявлення про роботу банку. В українських реаліях, думаю, ні для кого не секрет, що багато банків ведуть вельми сумнівну діяльність, займаються відмиванням доходів та висновком сумнівного капіталу за кордон. Власне, про це свідчать офіційно озвучені причини закриття більшості банків, а їх тільки в минулому році було закрито майже 20. Якщо курс долара буде 40 гривень – такі банки вже точно не виживуть, їм це просто не цікаво.

  Якщо курс долара буде 40 гривень – банківську систему чекає дуже серйозне потрясіння. На мій погляд, більше половини нині функціонуючих фінансових установ можуть не пройти стрес-тест.

  А це, в свою чергу, викличе нову серйозну проблему. У держави є зобов’язання перед вкладниками банків закрилися, а грошей на такі виплати вже, наскільки мені відомо, немає (АСВ отримує кредити, щоб повертати депозити збанкрутілих банків). А уявіть, що буде, якщо закриється ще 100 банків, серед яких будуть і великі і, можливо, найбільші? Де державі взяти стільки грошей на компенсаційні виплати? Все це ставить державні гарантії вкладів у такій ситуації під величезні сумніви. Отримати їх тепер вже точно не так просто, як раніше.

  В Україні, як не дивно, рівень довіри населення до національної валюти продовжує залишатися досить високим, хоч і знижується. Але коли долар буде коштувати 40 гривень, треба думати, що від цього довіри вже мало що залишиться. Люди кинуться достроково розривати гривневі депозити і масово скуповувати долари, а це ще сильніше похитне фінансову і банківську систему, і ще сильніше обрушить курс гривні.

  У такій ситуації дуже логічно чекати від Нацбанк якихось жорстких адміністративних заходів. Наприклад, можуть заборонити дострокове розірвання вкладів, можуть суттєво обмежити продаж валюти в одні руки, виплати з валютних рахунків можуть примусово конвертувати в гривні, можуть ввести якісь податки на покупку валюти або ще щось в цьому дусі.

  Особисті фінанси населення.

  Ну і на останок розглянемо самий “хворий” питання: як постраждає населення, якщо долар буде коштувати 40 гривень?

  Короткий, прямий і чесний відповідь така: населення ще більше зубожіє.

  Тепер детальніше. В Україні вартість всіх товарів і послуг знаходиться в дуже сильній залежності від курсу долара. Причому, навіть тих, що виробляються всередині країни без використання чого-небудь імпортного. Чому так відбувається – я докладно пояснював у статті Чому ціни залежать від курсу долара?

  Там же я писав, що інфляція і девальвація нерозривно пов’язані один з одним і завжди ходять поруч”. Тобто, якщо долар буде коштувати 40 гривень – слідом за цим обов’язково і однозначно піднімуться ціни на товари та послуги. Тільки на якісь більше, якісь менше. Зрозуміло, що імпортні товари подорожчають приблизно на стільки ж, наскільки подешевшає гривня, товари, вироблені всередині країни з використанням імпортної сировини та обладнання – трохи слабкіше, на 100% вітчизняні товари – ще слабший, але теж подорожчають.

  А доходи більшості людей при цьому не піднімуться. В першу чергу – тих, хто живе на зарплати і пенсії, а це і є більшість. Чому? Тому що в бюджеті, як я писав вище, не буде коштів на те, щоб підвищувати державні виплати, а господарюючі суб’єкти теж не зможуть піднімати зарплати своїм співробітникам, так як самі будуть знаходитися в дуже тяжкому стані, скоріше – вони можуть їх знижувати.

  При курсі 40 гривень за долар доходи населення не зміняться, а витрати істотно зростуть. Відповідно, фінансовий стан погіршиться.

  Багато з тих, у кого є борги і кредити, остаточно втратять здатність їх погашати. Хтось позбудеться роботи, тому що не всі підприємства зможуть пережити таку фінансову ситуацію. Фінансова криза, що всі ми вже спостерігаємо, погіршиться ще сильніше.

  Люди стануть тією ланкою загальної системи, яка постраждає від девальвації більше за інших. Тому що на них позначаться і загальні проблеми держави і проблеми банків, і проблеми підприємств, і, до всього іншого, їх особисті фінансові проблеми.

  Що робити, як захистити себе і свої фінанси? Звичайно ж, сидіти і сподіватися на “авось мене пронесе” – це тупиковий варіант. Потрібно заздалегідь подбати про те, щоб максимально захистити особистий фінансовий стан, щоб навіть якщо долар стане 40 гривень, конкретно на вас це відбилося з мінімальними втратами або без втрат взагалі. І це цілком реально, якщо цим зайнятися.
  Напевно, ця стаття вийшла, м’яко кажучи, песимістичною. Але… На мій погляд, набагато правильніше бачити загрозу, визнавати її наявність і готуватися до неї, ніж жити безпідставними надіями, що “все буде добре”. Мені такий прогноз бачиться досить реальним, і особисто я готовий до розвитку ситуації за таким сценарієм, чого і бажаю кожному з вас.

  40 гривень за долар: що далі?

  Ну і наостанок пару слів про те, що буде з курсом гривні після того, як він досягне позначки 40 гривень за долар. Далі можуть спостерігатися дуже великі стрибки: в день котирування будуть змінюватися суттєво сильнішими, ніж це відбувається зараз. Курс може “стрибати” і істотно вище позначки 40.

  Проте, додамо трохи оптимізму, така ситуація навряд чи буде вічною. Економіка циклічна, за спадом і дном завжди йде підйом.
  Тому курс 40 гривень за долар не обов’язково буде таким постійно: в майбутньому він може знизитися, але, швидше за все, таких відміток, на яких перебував пару років тому, ми вже не побачимо ніколи.

  Я висловив вам свою думку про те, чи буде долар коштуватиме 40 гривень, і до чого це може призвести. Раджу вам співставити його з власним баченням ситуації і зробити висновки. Буду радий почути вашу думку в коментарях.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг