Додатковий податок на імпорт гарантує підвищення цін на всі продовольчі товари

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Уряд завершив консультації з міжнародними фінансовими організаціями щодо введення тимчасових заходів по стабілізації платіжного балансу країни, таким чином виконавши умову для введення в дію в 2015 році додаткового збору на імпорт у розмірі 5-10%. Про це йдеться в розпорядженні Кабінету міністрів №119 від 16 лютого, передає "Інтерфакс-Україна". "З метою забезпечення реалізації закону … "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо стабілізації платіжного балансу" вважати консультації з МФО щодо введення тимчасових заходів по стабілізації платіжного балансу України завершеними", – йдеться в розпорядженні.

  Розпорядження набирає чинності з дня його опублікування. Крім того, Кабмін у вівторок оприлюднив на своєму сайті постанова №63 від 16 лютого, яким затвердив перелік медичних виробів для проведення гемодіалізу та лікування онкологічних хворих, імпорт яких буде звільнений від сплати додаткового збору. Як повідомлялося, Верховна Рада в кінці 2014 року за пропозицією уряду прийняла закон "Про стабілізацію платіжного балансу України", яка передбачає введення до кінця 2015 року додаткових 5-10% мит на весь імпорт, окрім критичного, в зв’язку з різким погіршенням платіжного балансу. Він набуде чинності у разі прийняття відповідного рішення Кабміну, який проводив консультації з торговельними партнерами України. Київ також повідомив про готовність провести такі консультації в рамках Всесвітньої торгової організації. Згідно з документом, додатковим імпортним збором за ставкою 10% будуть обкладатися готові харчові продукти; продукти, жири та олії тваринного і рослинного походження; алкогольні та безалкогольні напої; тютюн та його замінники; оцет; живі тварини (товарні групи 1-24 за УКТЗЕД).

  Під 5% збір підпадуть всі інші товари за винятком "життєво важливих", до яких парламент відніс більшість енергоносіїв, а також деякі медикаменти. Верховна Рада, зокрема, звільнила від додаткового збору електроенергію, неопромінені паливні елементи для АЕС (Твели), вугілля, кокс, газ природний (у звичайному та зрідженому стані), нафта та нафтопродукти сирі, бензин і дизельне паливо. До цієї категорії також віднесені медичні вироби для проведення гемодіалізу та лікування онкозахворювань, фармацевтична продукція та компоненти для її виготовлення, які не виробляються в Україні (за затвердженим Кабміном переліку). У той же час з будь-яких товарів, що пересилаються громадянами на територію України і підлягають оподаткуванню, буде стягуватися додатковий імпортний збір у розмірі 10%. Закон вступає в дію з моменту опублікування відповідного рішення Кабміну. Імпорт товарів в Україну в 2014 році, за даними Держстату, становив 54,38 млрд доларів, впавши порівняно з 2013 роком на 28,3%, тоді як експорт скоротився на 13,5% – до 53,91 млрд доларів.  

  Зазначимо, що додатковий податок на імпорт гарантує підвищення цін на всі продовольчі товари, які завозяться в Україну. Уникнути зростання цін не вдасться української продукції. Якщо імпорт подорожчає приблизно пропорційно веденному податку, то українські продукти будуть підвищуватися у вартості в залежності від кількості імпортних складових в технологічному ланцюгу, пише delo.ua. На думку виконуючого обов’язки президента Американської торгової палати в Україні Тараса Качки, введення додаткових імпортних мит негативно позначиться і на споживача, і на виробника. "Так чи інакше, мита і збори включаються в ціну кінцевого продукту, і найбільша фінансове навантаження лягає на покупця. Відчують наслідки і українські виробники, які використовують імпортну сировину та обладнання. Таким чином, ціни на вітчизняні продукти харчування зростуть за рахунок збільшення собівартості продукції", — вважає Тарас Качка.

  Торкнеться додатковий імпортний збір та собівартості сировини, яка виробляється в Україні, адже там теж є імпортна складова. Наприклад, у сільському господарстві більшість компаній закуповує за кордоном насіння та засоби захисту рослин. Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ) оцінив частку імпорту на вітчизняному аграрному ринку на рівні 50% в сегменті насіння та 95% в сегменті засобів захисту рослин. "Для АПК України це в першу чергу означає пропорційне подорожчання насіння на 10% і засобів захисту рослин на 5%. У зв’язку з цим новітні технологічні засоби виробництва не будуть доступні вітчизняних агровиробників, отже, в перспективі врожайність культур зменшиться, а ціна на нього зросте", — вважає експерт аграрних ринків УКАБа Ігор Остапчук. За його оцінками, у зв’язку з скороченням виробничих витрат валовий збір основних зернових культур в наступному році може зменшитися приблизно на 14,2 млн тонн, олійних — на 4,8 млн тонн. На тлі економічної кризи в країні виробникам не вдасться стримувати ціни протягом усіх 12 місяців дії закону, як би вони цього не хотіли. "Прийняте рішення вплине на ціну, яка буде формуватися на ринку в 2015 році.

  Але ми не збираємося повністю перекладати всю додаткову вартість на плечі споживача. За нашими прогнозами, ціни на молочну групу товарів зростуть на 2-3%. Всю іншу навантаження ми візьмемо на себе", — охарактеризував ситуацію операційний директор Danone в Україні Тарас Пилипець. Якщо виробник ще може взяти частину навантаження на себе шляхом оптимізації виробничого процесу, пошуку українських замінників імпорту і т. д., то імпортери мають малий запас міцності. Вадим Дудка, генеральний директор "Агроаналіз", стверджує, що імпортери фруктів і овочів не стануть брати на себе фінансове навантаження від додаткового імпортного збору, особливо на тлі непередбачуваної курсу гривні по відношенню до долара. "Всі внутрішні контракти з торговими мережами полягають у гривнях і на певний строк, в теж час закупівля товару відбувається в доларах.

  Імпортерам було б вигідно працювати при будь-якому курсі, якщо б він був стабільним, але в нинішніх умовах це гра на виживання. У компаній-імпортерів не залишилося внутрішнього ресурсу для того, щоб за свій рахунок стримувати зростання цін", — пояснює Вадим Дудка. Виробники рибної продукції також не зможуть стримувати зростання цін на рибу, причому подорожчання загрожує всім видам риби, як дешевих, так і преміум класу. Причина дуже проста — у України немає власного виробництва риби. За словами Дмитра Загуменного, генерального директора асоціації "Українських імпортерів риби і морепродуктів", такі види сировини як оселедець, скумбрія, мойва, кілька, салака, горбуша, хек, минтай, не можуть бути замінено ніякими іншими продуктами в Україні. Ці сорти риби виловлюються тільки в холодних водах Атлантичного і Тихого океанів. Всі українські виробники риби на 90% працюють на імпортній сировині, і додатковий митний тариф призведе до подорожчання готової продукції автоматично. Думка імпортерів збігається з позицією рітейлерів. "У зв’язку з введенням 10%-ного податку на імпорт ціни на ввезені в Україну овочі і фрукти підвищаться, — прокоментувала менеджер по закупівлі фруктів "МЕТРО Кеш енд Кері Україна" Олена Штанько.  

  У той же час значної зміни цін на українські фрукти і овочі не станеться". Додаткова пошлинная незначно вплине на асортимент продуктів харчування на українських полицях, вважає Тарас Качка. У той же час велика кількість найменувань не вдасться замінити силами вітчизняного виробництва.   При найближчому розгляді, з весни в Україні подорожчає практично весь імпорт. У тому числі – комплектуючі, сировину, устаткування, інструменти для промвиробництва. Істотно зросте в ціні кошик харчових товарів, які середньостатистичний українець споживає практично щодня, пише dengi.ua. «Більш того, відбудеться і часткове подорожчання товарів національних торгових марок, оскільки нерідко для їх виробництва використовуються імпортні компоненти», – підтверджує наші побоювання засновник і директор служби онлайн-замовлень Zakaz.ua Єгор Анчишкін. Алкоголь виросте в ціні особливо відчутно. Адже з 2015 року ставка акцизу, яку платять вітчизняні виробники спиртних напоїв, вже збільшилася 6,3%. І хоча їх продукції імпортне мито безпосередньо не стосується, імпортерам і рітейлерам нічого не заважає розподілити податкове навантаження на весь алкоголь, представлений на їх полицях. Плюс до всього, з 2015 року пиво теж вважається алкогольним напоєм. Тому, 10% спецмита поширюється і на пінне. Очікування автоімпортерів ще більш похмурі. З початку року вже вступили в силу нові ставки акцизу для легкових авто (замість 0,1-3,54 євро за 1 куб. см двигуна – 0,102-4,715 євро за кожний «кубик»), що згідно з підрахунками голови Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів Юрія Назаренка змусить покупців переплачувати до 3-9 тис. євро на кожному новому автомобілі. А тепер додалася і спецмито. «Її введення у будь-якому випадку спровокує черговий сплеск цін на нові авто і знову обвалить продажу», – прогнозує менеджер департаменту маркетингових комунікацій корпорації УкрАвто Дмитро Скляренко.

  Причому цінових компенсаторів у автодилерів у зв’язку з девальваційним тиском і фактично не залишилося. Так само як і у продавців побутової техніки, електроніки, портативних гаджетів. «Ми готові стримувати ціни на поточному рівні максимум до кінця лютого. А з березня будемо знову підвищувати. Для нових поставок – в першу чергу», – поділився з «Грошима» власник магазину музичної техніки Audioshop Сергій Кириленко. А може, погарячкували? Багато експерти, однак, вважають, що і Верховна Рада, і Кабмін поквапилися: спецмито йде врозріз з нашими зовнішньоторговельними зобов’язаннями. Зокрема, представники Європейської бізнес-асоціації впевнені, що збір не відповідає Генеральної угоди з тарифів і торгівлі СОТ, порушує міжнародні договори. А керівник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський пояснює, що безпідставне запровадження будь-яких зборів і мит, які перешкоджають доступу на локальний ринок товарів-країн партнерів СОТ, заборонено. Повинна бути чітка аргументація таких обмежень.

  В іншому випадку Україні загрожують санкції. Крім того, у статті 42 Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС зазначено, що захисні заходи повинні надавати мінімальний вплив на взаємну торгівлю. Однак позиція ЄС щодо нової спецмита досі не озвучено. Так само як і МВФ, фінансування якого сьогодні є критично важливим для країни. Тому зовсім не виключений сценарій, при якому Кабмін піде на поступки. І все-таки відмовиться від нового збору під тиском зовнішніх партнерів, або відстрочить його введення на невизначений час. Наскільки подорожчають популярні імпортні товари?   Вид продукції Ступінь подорожчання через спецмита М’ясо до 10% Борошняна продукція (макарони, бакалія) до 10% Каву до 10% Чай до 10% Алкоголь (віскі, вина, пиво) до 10-15% (в т. ч. з урахуванням зростання акцизів) Пральні порошки до 5% Туалетна вода, парфуми до 5% Нові авто на 10-20% (в т. ч. з урахуванням зростання акцизів) Побутова техніка, портативна електроніка до 5-10% Одяг, взуття до 5-10% Бензин і дизпаливо ціна не зміниться Лікарські засоби ціна не зміниться  

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг