Де взяти кеш-кредит?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  cashПолітична нестабільність змусила банки пригальмувати кредитування. Припинена навіть видача коротких і дорогих кеш-кредитів. «Гроші в борг» з’ясували, де все-таки ще можна «позичити до зарплати».

  «Ви є клієнтом нашого банку?» – саме так відповідають у більшості банківських колл-центрів на прохання розповісти про умови видачі кредитів готівкою. Для тих, хто не є і ніколи не був клієнтом цього банку, можливість оформити навіть невеликий короткий позику закрита.

  А адже ще кілька місяців тому банки активно роздавали кеш-кредити. Максимальні суми сягали 100-200 тис. грн., і це без застави та поруки. Позичальнику було достатньо підтвердити працевлаштування і пристойний розмір офіційної зарплати. Без довідки про доходи, лише з паспортом і кодом, можна було отримати 20-30 тис. грн., а то і всі 50 тис. грн. При цьому умови кредитування були цілком прийнятні: річна переплата (з урахуванням всіх комісій і страхових платежів) становила 30-60%.

  Тільки своїм кеш

  Минуло всього два місяці, а ситуація змінилася кардинально. З 10 банків – лідерів кеш-кредитування в строю залишилося четверо – Креді Агріколь, Альфа-Банк, Ідея Банк і ОТП (див. таблицю). Інші або повністю закрили видачу кеш-кредитів («Платинум», «Російський Стандарт» і UniCredit), або кредитують тільки «своїх» клієнтів (ПУМБ, «Ренесанс Кредит», Дельта Банк).

  «Зараз банк сфокусований на обслуговування діючих клієнтів», – відрубала операціоніст на «гарячій лінії» Дельта Банку. На всі наступні запитання відповідала, що «банк приймає такі рішення в односторонньому порядку і клієнтів про них не повідомляє».

  Співробітники інших банків були більш прихильні, намагаючись обнадіяти потенційного клієнта: «обмеження тимчасові», «як тільки ситуація стабілізується, банк знову почне кредитувати», «залиште свій телефон, ми передзвонимо, коли з’явиться можливість обробляти нові заявки». У «Платинуме» і «Російському Стандарті» повідомили, що продовжують оформляти кредити на покупку товарів, а в UniCredit можна відкрити кредитну картку з лімітом.

  Чому банкіри вирішили закрити видачу коротких і дорогих позик, для яких, здавалося б, зараз саме час? Причин декілька: це і проблеми з ліквідністю (адже вона зараз потрібна банкам, в першу чергу, для розрахунку з вкладниками, які періодично піддаються паніці і починають знімати вклади), і дорожнеча ресурсів (депозитні ставки зростають). Але головна причина – девальвація. У січні-лютому населення досить активно оформляло кеші і подчищало кредитні ліміти. За обесценивающуюся гривню купувалася техніка, меблі і т. д., все те, що подорожчає в результаті девальвації. Ось банкіри і змушені були закрити видачу нових кредитів.

  Тут же – і відповідь на питання про те, коли кредитування відновиться. Коли гривня перестане падати.

  Альтернатива банку

  Настав, нарешті, зоряний час фінансових компаній та кредитних спілок. Поки банки затягують пояси, небанківські фінансові установи активно просувають свої послуги в маси. Проте варто бути вкрай уважними, вдаючись до послуг таких кредиторів: умови кредитування у них можуть виявитися непрозорими, а обслуговування кредиту може обійтися дорожче, ніж у ломбарді. На щастя, такі проблеми виникають далеко не з усіма небанківськими установами.

  Кореспонденти «Грошей в борг» обдзвонили п’ять найбільш відомих компаній, які займаються роздрібним кредитуванням (див. таблицю). Лише дві з них пропонують умови, схожі з банківськими – КС «Сімейна Позика» і «Кредит-Маркет». Максимально тут можна отримати 50-75 тис. грн. на термін 3-4 роки. Номінальна ставка – 12-15% річних плюс щомісячна комісія 1,7–3%.

  GlobalCredit і ДеньгиОнлайн кредитують на супер-короткі терміни – до 14 днів під 700% річних, що більше схоже на ломбардні позики, ніж на кредит готівкою. Компанія ИзиКредит (ТМ iCredit) взагалі викликала у нас питання. По телефону співробітник повідомив, що кредит можна оформити на максимальну суму у 5 тис. грн. на строк до 42 тижнів. Інші умови менеджер розповість клієнту на місці, у клієнта… будинку. Виявляється, це такий сервіс: менеджер приїжджає до майбутнього позичальника додому, «підбирає оптимальні умови кредитування», на місці оформляє договір і видає кредит. Не сумнівайтеся, за погашенням позики менеджер також приїде до клієнта додому. «Послуга по збору внесків дуже зручна для більшості наших клієнтів. Вона дає їм можливість займатися своїми повсякденними справами, не виділяючи особистого часу для обслуговування кредиту. У той же час, дозволяє нашим кредитних консультантів познайомитися краще з клієнтом, щоб розібратися в його потребах, дати адекватну пораду і запропонувати найкраще обслуговування», – йдеться на сайті компанії. Варто користуватися таким «сервісом»? Потрібно добре думати: вже дуже великий ризик стати жертвою не лише шахраїв, але і злодіїв.

  У будь-якому разі, намагаючись отримати кредит готівкою, потрібно бути готовим до того, що витрати на обслуговування кредиту за рік перевищать 50% від отриманої суми.