Чи варто позичати гроші у друзів або родичів?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  groshi3
  Коли доводиться позичати гроші, часто хочеться звернутися за допомогою до друзів або родичів. Але подумайте гарненько, чи зможете ви повернути суму позики і що будете робити, якщо не зможете.

  Позика грошей у друзів та родичів — за і проти

  Позичаючи гроші у родича або друга, ви швидко отримаєте на руки необхідну суму, уникаючи термінових кредитів з високою процентною ставкою (кредити «до получки» або «з доставкою»).

  Якщо обидві сторони впевнені, що у випадку неповернення або затримки боргу відносини між ними не зіпсуються, таку позику можна вважати гарним варіантом — адже він, як правило, безвідсотковий. Однак, займаючи в одного, враховуйте, що невиплачений борг, швидше за все, покладе кінець вашій дружбі.
  Спочатку оцініть свій бюджет

  Якщо ви все ж вирішили позичити гроші в друга або члена сім’ї, перед цим вивчіть свій місячний бюджет, щоб зрозуміти, скільки грошей залишається в гаманці після всіх витрат.

  Якщо наприкінці місяця у вас залишаються вільні гроші, ними ви зможете поступово повертати борг. Хороша ідея — вивчити виписки по своїх рахунках і кредитними картками як мінімум за останні три місяці.

  Що, якщо вам не по кишені повернути борг?

  Коли не виходить повернути борг, це завжди великий стрес для позичальника. Гірше того, може статися так, що з-за цього близька вам людина залишиться з порожніми кишенями, а один стане колишнім другом.

  Як тільки у вас намітилися труднощі з поверненням боргу, необхідно переоцінити свій місячний бюджет і скласти новий графік виплат. Обов’язково повідомте позичкодавця про свої труднощі.
  Альтернативні варіанти позики грошей

  Якщо ви не впевнені в розумності позики грошей у друга або родича, пам’ятайте, що є й інші варіанти отримання позики або найвигіднішого кредиту, навіть якщо у вас погана кредитна історія.

  Що варто врахувати перед тим, як позичати комусь гроші?

  Коли друг або родич просить допомогти з фінансами, буває дуже важко відмовити. Але немає сенсу ускладнювати власне становище за бажання допомогти або з-за того, що вам незручно відмовляти.

  Напевно вам не хочеться втратити одного або посваритися з родичем із-за грошей. Тому подумайте над наступними важливими моментами перед тим, як позичати комусь гроші.
  По кишені це вам?

  Перш ніж давати в борг, витратьте півгодини на оцінку свого бюджету.

  Чи по кишені це позичальникові?

  Не соромтеся попросити позичальника, щоб він теж оцінив свій місячний бюджет. Це набагато менш незручно, ніж якщо ви позичте людині гроші, а для нього виявиться скрутним повернути їх вам.

  Що ви будете робити, якщо позичальник не зможе повернути гроші?

  Навіть якщо ви впевнені у фінансових можливостях людини, якому дали гроші в борг, все одно будьте готові до гіршого.

  Позичати чи ні — дуже особисте рішення. Але гарненько все обміркуйте, навіть якщо ви на 100% впевнені, що вам повернуть борг.

  Наскільки формально все оформити?

  При позиці великої суми другу чи родичу непогано б узяти з нього розписку. Але враховуйте, що якщо ви регулярно позичаєте гроші під відсотки (і зробили це своїм бізнесом), вами можуть зацікавитися органи фінансового нагляду.

  Формальний договір дозволить захистити ваші інтереси. Про це нелегко думати, але якщо раптом з позичальником щось трапиться до повернення боргу, вам потрібні докази того, що ви йому що-то позичали.