Чи варто купувати квартиру зараз, у кризу?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

    Сьогодні я відповім на питання, яке мені часто задають в коментарях: Варто зараз купувати квартиру в кризу? Мотиви у всіх різні: хтось давно потребує власне житло, хтось просто хоче зберегти заощадження, щоб вони не знецінилися, хто хоче придбати інвестиційний актив. Отже, чи варто зараз купувати нерухомість, і як це зробити максимально вигідно – про це далі в статті.

    Вам буде цікаво узнати: “Чи потрібно купувати iphone6 у кредит?

    Думаю, всі чудово бачать, у якому стані зараз перебуває економіка України, та інших сусідніх країн. Це стан можна охарактеризувати як серйозний, глибокий фінансову кризу. Причому, де-то він, цілком імовірно, вже досяг дна (наприклад, в Україні), а де-то дно ще може бути попереду. Чи варто купувати квартиру в кризу? Давайте розберемося.

    Кризові періоди в наших країнах завжди супроводжуються високим рівнем інфляції та девальвації. Ціни на все, в тому числі і на нерухомість, в національній валюті зростають, а купівельна спроможність населення падає. Як наслідок, падає попит на квартири.

    З іншого боку, все більше людей починають відчувати якісь фінансові проблеми, наприклад, втрачають джерела доходу, які не можуть розрахуватися з боргами, і т. д., і щоб ці проблеми вирішити, багато змушені йти на продаж своїх дорогих активів, у тому числі і нерухомості. Як наслідок – пропозиція вторинного житла на ринку зростає.

    Вам буде цікаво: Де купувати долари?

    Отже, що ми маємо: падіння попиту та зростання пропозиції на нерухомість в період кризи неминуче призводить до зниження її вартості.

    Тобто, вартість квартир на вторинному ринку в кризові періоди падає, що робить їх покупку більш вигідною. Тільки зрозумійте правильно: це не означає, що вона нижче в порівнянні з докризовим ціною: вона нижче в порівнянні з тією ціною, яка могла б бути з поточним рівнем інфляції і девальвації.

    Щоб було зрозуміло, поясню на прикладі. Припустимо, якась квартира до кризи коштувала 1 млн. грошових одиниць. Настала криза, інфляція, девальвація, і все подорожчало в середньому в 3 рази. А ця квартира подорожчає не на 3, а в 2-2,5 рази і буде коштувати 2-2,5 млн. грошових одиниць.

    В сильний криза нерухомість дорожчає, але слабкіше, ніж інші товари і послуги.

    І другий важливий момент: я веду мову про реальної вартості, через яку може відбутися операція з реальним покупцем. Тобто, виставляти початкову ціну продавці, звичайно ж, будуть більш високу (в нашому прикладі, припустимо, 3 млн. ден. од.), але при цьому будуть готові добре поступитися в ціні, бачачи реальний намір придбати.

    Чим сильніша криза – тим відчутніше може бути знижка в ціні реальному покупцеві.

    Ну а найкраще падіння ціни на нерухомість буде помітно в валютному еквіваленті: ціна в доларах може впасти навіть в 2 і більше разів. Так чи варто купувати квартиру зараз за такою ціною? Звичайно ж, це дуже заманливо.

    Щоб максимально вигідно купити квартиру в кризу, заощадження на цю мету необхідно відкладати в доларах або євро.

    Однак, тут ще важливо визначити: а чи досягнута вже дно кризи, або ж воно ще попереду. Тому що, якщо фінансова криза буде посилюватися, економіка продовжить слабшати, то і ціни на нерухомість можуть впасти ще сильніше. У зв’язку з цим, покупці звичайно вичікують найнижчої точки економічного спаду, і в цей момент роблять покупку.

    На дні кризи, як правило, можна купити нерухомість за максимально вигідною ціною.

    Ще один важливий момент: все вищесказане стосується переважно тільки квартир на вторинному ринку, що виставляються на продаж, безпосередньо власниками. Тому що у забудовників на первинному ринку просто не буде таких можливостей для зниження цін, навіть якщо їх квартири ніхто не буде розкуповувати: вони в максимальному ступені залежать від вартості будматеріалів і будівельних робіт, яка в кризу зросте порівнянно з іншими товарами і послугами. Звичайно, деяке зниження цін може спостерігатися і тут, але воно буде не таким істотним, як на вторинному ринку.

    Думаючи про те, чи варто зараз купувати квартиру, краще звертати увагу саме на вторинний ринок: там покупка виявиться більш вигідною.

    Варто згадати і той факт, що далеко не у всіх є потрібна сума для придбання нерухомості, тому багато людей розглядають питання одержання іпотечного кредиту. Тут є чимало своїх особливостей. З одного боку, криза іпотека стає менш доступною: банки, якщо і готові надавати такі кредити, то дорожче, на менші терміни, і з більш серйозними вимогами до позичальників. З іншого боку, таке посилення вимог на руку і самим позичальникам: банк не дасть кредит, не будучи впевненим у тому, що позичальник поверне його, а значить і ризики потрапляння в боргову яму, про яких люди часом не особливо замислюються, нижче.

    Звичайно ж, приймаючи рішення про оформлення іпотечного кредиту, позичальник, в першу чергу, сам повинен бути на 100% впевнений, що він його погасить. Навіть у кризу, навіть якщо його звільнять з роботи (що цілком ймовірно), і т. д. тобто, він повинен мати дуже надійні і стабільні джерела доходу, а сума кредиту повинна бути посильною, “підйомною” і в національній валюті, щоб виключити валютні ризики. Детальніше про все це можна прочитати в окремій статті: Як і де взяти іпотеку?

    Плюсом є те, що коли почнеться економічне зростання (а він обов’язково почнеться – дно не може бути вічним), зростатимуть доходи, почне рости в ціні куплена квартира, а проценти та борг банку залишаться такими ж. В цьому плані покупка квартири в кредит буде вигідною.

    При покупці квартири в кризу можна користуватися іпотекою, але з особливою обережністю. Кожен випадок індивідуальний.

    Начебто достатньо аргументів на користь покупки, проте завжди треба розглядати і протилежну сторону.

    Якщо квартира необхідна вам для життя – тут, думаю, роздумувати не варто: все одно вам потрібна ця покупка, вона життєво необхідна. А ось якщо ви хочете купити квартиру, щоб зберегти заощадження або придбати якийсь інвестиційний актив – є сенс задуматися.

    По-перше, якщо криза посилиться, нерухомість може впасти в ціні ще сильніше. По-друге, якщо ви плануєте здавати її в оренду – не факт, що це вийде, особливо – за вигідною ціною, тому що купівельна спроможність людей знаходиться на низькому рівні. Таким чином, ви можете придбати актив, який не буде приносити ніякого доходу, але буде вимагати додаткових витрат на комунальні платежі, ремонт і т. д. І скільки триватиме такий період – спрогнозувати складно.

    На закінчення зроблю короткі висновки про те, чи варто зараз, у кризу купувати нерухомість.

    1. кризу можна купити квартиру за дуже вигідною ціною.
    2. Мова йде переважно про вторинному ринку нерухомості.
    3. Щоб купити квартиру максимально вигідно, потрібно дочекатися самого дна кризи.
    4. Перед кризою купувати нерухомість “щоб зберегти гроші” невигідно, оскільки в подальшому вона впаде в ціні, можна буде придбати дешевше.
    5. Мова йде про вартість нерухомості у валюті. Заощадження на покупку необхідно зберігати в доларах та/або євро.
    6. кризу можна отримати дуже хорошу знижку від продавця: виставлена та реальна ціна суттєво відрізняються – треба торгуватися.
    7. Іпотечний кредит в кризу є одночасно вигідним і дуже ризиковим.
    8. Криза – це вдалий час, щоб вирішити житлове питання.
    9. З інвестиціями в нерухомість в кризу потрібно бути дуже обережними.
    10. Якщо ви знайшли гарну квартиру, то вам потрібно срочно знайти гроші на її купівлю.

    Застосуйте все це до своєї ситуації і зробіть висновок про те, чи варто зараз купувати квартиру.

    admin

    Експерт з видачі грошей у борг