Чи платити кредит?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

    Чи платити кредит? Здавалося б, відповідь на це питання очевидна, у всякому разі, для мене. Однак, щомісяця десятки тисяч користувачів рунету задають його пошуковим системам в різних варіаціях! Звідси я роблю висновок, що не так то все очевидно, і тому вирішив присвятити окрему статтю відповідей на різні варіації цього питання. Тим більше, що певні нюанси тут все ж є. Отже, якщо ви не знаєте, чи потрібно платити кредит, вам сюди.

    Чи платити кредит взагалі?

    Якось попалися на очі результати соціологічного дослідження, які, м’яко кажучи, приголомшили. Більше 20% з опитаних жителів України заявили, що кредит виплачувати не обов’язково. Навіть не знаю, чим це зумовлено таку думку, але рівень фінансової грамотності просто зашкалює в протилежному напрямку.
    Звичайно ж, отримуючи кредит, ви приймаєте на себе зобов’язання виконувати всі умови кредитного договору (багато, на жаль, навіть не читають його, або переглядають побіжно лише основні параметри). Тобто, ви, саме ви погоджуєтеся з тим, що будете віддавати борг за встановленим графіком, з відсотками, і будете платити штрафи і пеню, якщо цей графік не дотримуєтесь. Тому будь-які думки в дусі “а чого я повинен платити відсотки?”, “А звідки стільки нарахували?”, “Поверну стільки, скільки брав, чому я повинен платити аж стільки!” Просто недоречні.

    Отримуючи кредит або позику, ви повинні досконально вивчити всі його умови. І не тільки вивчити, але і зрозуміти (що незрозуміло – запитати у кредитного інспектора). Щоб потім не виникало “приємних сюрпризів”.
    Якщо ви не будете платити кредит – вас чекає маса неприємностей. Постійні “діставання” дзвінками, повідомленнями, листами, не тільки вас, але і ваших родичів, знайомих, колег, продаж боргу колекторам, які будуть працювати з вами більш жорсткими методами, в кінці – можливо суд і примусове стягнення заборгованості. До всього цього істотно зросла сума боргу за рахунок штрафів і пені і геть зіпсована кредитна історія.Детальніше про все це я писав в окремій статті: чим загрожує прострочення по кредиту.Тепер розберемо деякі популярні окремі випадки.

    Чи платити кредит (позику), який виріс у декілька разів?

    Останнім часом нерідко зустрічаються ситуації, коли людина в якийсь момент перестає платити по кредиту, якийсь час не вносить платежі, а потім з жахом дізнається, що його борг зріс в кілька разів. Різновид цієї ситуації – людина взагалі не знає, що у нього залишилася заборгованість (думає, що все погасив), а потім дізнається, що винен банку чималу суму. Платити чи кредит в цьому випадку?
    Перш за все, потрібно усвідомити, що така ситуація виникла з вашої вини, а з вини банку: ви не знали умов договору, який підписували, і поки думали, що банк “потерпить” з отриманням від вас платежів, він нараховував вам величезні штрафи і пеню, згідно з договором. Бувають рідкісні винятки, коли нарахування неправомочні, але в основному – так.

    Якщо ви вже довели справу до такого, то виникає ситуація, коли вигідніше не платити по кредиту, а пропонувати кредитору подавати в суд і чекати судового рішення. Справа в тому, що суд в більшості випадків приймає рішення про стягнення суми кредиту і відсотків, але без штрафних санкцій (така практика). Тому є велика ймовірність, що в цьому випадку платити доведеться, але менше. До того ж, це дасть додатковий час, щоб зібрати потрібну суму.

    Крім того, термін позовної давності по кредиту становить 3 роки, якщо інше не передбачено кредитним договором. Відраховується він зазвичай з моменту здійснення останнього платежу, але можуть бути й інші варіанти. Так ось, якщо цей термін минув, то в разі суду з кредитором необхідно долучити до справи заяву про сплив позовної давності, і в цьому випадку велика ймовірність, що суд вирішиться на вашу користь, і вам взагалі не доведеться платити по кредиту.

    Таким чином, в разі суду (яким так люблять лякати кредитори і колектори), ви в фінансовому плані нічого не втратите, а ось виграти можете як в фінансах, так і в часі.

    Чи платити кредит за чоловіка / дружину?

    Нерідко бувають ситуації, коли кредит взяв один член сім’ї (чоловік або дружина), інший не є поручителем. У сім’ї при цьому відносини «не дуже», можливо, чоловік і жінка навіть взагалі вже не живуть разом, але офіційно не розлучені. Банк або колектори спочатку “дістають” безпосередньо позичальника, але коли не можуть від нього нічого добитися або той ховається, ухиляється від контактів – починають “кошмарити” дружину або чоловіка. Платити чи кредит за другого члена сім’ї в цьому випадку?
    Згідно із законодавством, подружжя несуть солідарну відповідальність за своїми зобов’язаннями. Тому вимоги можуть бути пред’явлені і до дружини, чоловіка, які не є безпосередньо позичальниками, але відбутися це може тільки за рішенням суду і відноситься до компетенції судових виконавців. Тобто, якщо по проблемному боргу буде суд, який кредитор виграє, а у безпосереднього боржника не буде доходів і особистого майна, що дозволяє покрити борг, стягнення може бути звернено на спільне майно подружжя і доходи другого з подружжя, навіть якщо він не є поручителем.

    Вирішувати, чи платити кредит за чоловіка / дружину потрібно в кожному конкретному випадку, виходячи з ситуації. На мій погляд, в більшості випадків краще дочекатися суду і його рішення: який у мене вже писав вище, гірше від цього не буде.

    Чи платити кредит померлої людини?

    Буває і ситуація, коли позичальник помер, і кредитор пред’являє вимоги до погашення боргу його родичам – близьким або не дуже. Платити чи кредит в цьому випадку?
    Відповідно до законодавства, у спадок передається не тільки майно і активи померлого, а й його зобов’язання. Тобто, якщо родичі вступають у спадок, вони автоматично приймають на себе і всі борги. Таким чином, кредит потрібно буде погашати.

    Відмовитися від “прийняття на себе” кредиту не можна, але можна відмовитися від усієї спадщини, тому потрібно дивитися, чого там більше: активів або зобов’язань, і приймати рішення в кожній конкретній ситуації.

    Чи платити кредит якщо у банку відкликали ліцензію?

    Теж досить поширена ситуація. Банк позбавляють ліцензії, він перестає працювати, як бути з кредитами?
    В цьому випадку платити кредит потрібно: відкликання ліцензії аж ніяк не означає, що всім позичальникам “пробачили” борги. Тільки поміняються реквізити для погашення: тепер його необхідно буде здійснювати на спеціальний рахунок ліквідатора банку, який буде призначений Центробанком. Тобто, потрібно буде з’ясувати у ліквідатора реквізити для погашення, підписати додаткову угоду до договору про зміну реквізитів, і робити платежі туди, за таким же графіком, який у вас визначено.

    Якщо ви не будете платити за кредитом банку-банкрута, через якийсь час ліквідатор продасть ваш борг колекторам або подасть на вас до суду.

    На закінчення бажаю дати кілька посилань на інші корисні статті сайту з даної тематики:
    Чи варто брати кредит?
    Як отримати кредит на картку ПриватБанка?