Бізнес коучинг. Чим допоможе бізнес коуч?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  Business

  Сьогодні ми поговоримо про ще один дуже поширений вид коучингу – бізнес коучинг. Я розповім вам, як проводиться бізнес коучинг, які основні напрямки (види) коучингу для бізнесу існують, як працює бізнес коуч, чим він може допомогти керівнику підприємства і його співробітників у досягненні поставлених цілей.

  Отже, перш за все, тим, хто не знає, я рекомендую прочитати, що таке коучинг в цілому, оскільки багато мають досить розмите уявлення про цей процес. А тепер перейдемо безпосередньо до теми сьогоднішньої публікації.

  Що таке бізнес коучинг?

  Почнемо з визначення. Бізнес коучинг – це процес взаємодії між коучем і бізнесменом, його менеджерами і співробітниками, спрямований на підвищення ефективності ведення бізнесу та досягнення поставлених бізнес-цілей. На відміну від всіх інших варіантів зовнішньої допомоги, бізнес коучинг полягає не просто в аналізі бізнес-процесів, консультуванні, роздачі рад, навчання та мотивації персоналу, а в спільній роботі коуча і керівника над досягненням конкретного результату.

  Якщо говорити про великий бізнес, то на сьогоднішній день бізнес коучинг там практикується повсюдно. У великих компаніях є свої, штатні бізнес коучі, також залучаються фахівці ззовні, на коучинг і схожі заходи виділяються досить солідні бюджетів, досягають мільйонів доларів в рік. Ключові керівники, топ-менеджери підрозділів і навіть багато рядові співробітники періодично відвідують сесії бізнес-коучингу.

  Для чого потрібен бізнес коучинг? Навіщо все це? Чому на подібні заходи витрачаються величезні гроші? Відповідь проста: тому що це вигідно. Виділяючи бюджетів на коучинг, власники бізнесу розраховують отримати віддачу у вигляді прибутку, що перевищує ці витрати.

  На сьогоднішній день всі бізнес процеси розвиваються, вдосконалюються, видозмінюються дуже швидко, і практично у всіх сферах спостерігається дуже висока конкуренція. В таких умовах досягти успіху в бізнесі здатний лише той, хто буде встигати слідувати за всіма нововведеннями, відточувати всі технології своєї справи до досконалості і процвітати в цьому конкурентів. Саме ці завдання виконує в тому числі і бізнес коучинг.

  Однак, треба визнати, що зараз це розвинене переважно тільки на великих підприємствах. А ось представники середнього і малого бізнесу послугами бізнес коучів поки що користуються досить рідко. І можливо, їм якраз і варто звернути увагу на бізнес коучинг як один з ефективних інструментів розвитку і просування своєї справи в умовах жорсткої конкуренції.

  Види бізнес-коучингу.

  Розглянемо основні види, напрямки бізнес-коучингу, які відомі і успішно практикуються на сьогоднішній день. Перш за все, їх все можна розділити на 2 напрямки:

  1. Корпоративний коучинг. В цьому випадку коуч працює і з керівником компанії, і з керівниками структурних підрозділів, і з певним персоналом. Тобто, це вид групового, командного коучингу.
  2. Коучинг для керівників. Це індивідуальне напрямок коучингу, при якому коуч взаємодіє тільки безпосередньо з керівником бізнесу.

  Тепер трохи докладніше, які цілі і завдання вирішує кожне з цих напрямків.

  Корпоративний коучинг:

  • Постановка чітких цілей розвитку бізнесу;
  • Розуміння і досягнення цих цілей всіма працівниками і керівниками структурних підрозділів;
  • Розробка чіткого плану досягнення поставлених цілей, тактики і стратегії розвитку і дотримання цього;
  • Створення і розвиток системи взаємодії керівника з персоналом компанії, інструментів ефективного управління, мотивації і стимулювання персоналу;
  • Створення корпоративної культури на підприємстві.

  Коучинг для керівників:

  • Відкриття нового бізнесу;
  • Реорганізація бізнесу, відкриття нових напрямків;
  • Розвиток бізнесу до конкретно заданих результатів;
  • Вибір оптимальних партнерів для бізнесу;
  • Ефективна побудова ділових взаємин;
  • Побудова ефективної системи реклами і маркетингу;
  • Побудова ефективної системи управління персоналом;
  • Вибір ефективної цінової політики і т. д.

  Бізнес коучинг може проводитися як окремо по одному/декільком потрібних напрямах, так і комплексно – в залежності від потреб конкретного підприємства/керівника.

  Як працює бізнес коуч?

  Бізнес коуч – це фахівець, який безпосередньо проводить бізнес коучинг. Як відбувається його робота?

  На відміну від багатьох інших схожих спеціалістів (консультантів, наставників, тренерів, менторів і т. д.), коуч знаходиться не в домінуючою, а в рівній позиції по відношенню до свого клієнта. Він, спілкуючись на рівних, допомагає учневі правильно поставити цілі, знайти потенціал, можливості для їх досягнення. Причому, відбувається це все індивідуально, виходячи з особливостей кожного конкретного бізнесу і його керівника, без нав’язування коучем свого бачення розв’язання задачі.

  Робота бізнес коуча полягає в тому, щоб поставити своєму клієнту якомога більше потрібних питань, на які він сам знайде відповіді. І саме ці відповіді допоможуть йому в підвищенні ефективності бізнес-процесів.

  Якщо при лайф коучингу цілі і шлях до них визначаються для людини, то при бізнес коучинг – не для керівника або когось особисто, а для бізнесу, підприємства. Головне завдання бізнес коуча, згідно з початкового розуміння цього терміна, визначити початкову точку знаходження бізнесу (або його складової) і кінцеву мету, після чого супроводити керівника і його бізнес в цю кінцеву точку.

  Коучинг для бізнесу – це дуже складний вид коучингу, оскільки вимагає від коуча не лише його професійних навичок взаємодії з людьми, але і хорошого знання, розуміння бізнес-процесів, причому, у різних напрямках, галузях (якщо він працює з усіма напрямками бізнесу). Хороший коуч завжди знає як отримати найвигідніший кредит.

  Час взаємодії коуча з його клієнтом називається коуч-сесія. При бізнес-коучингу коуч-сесії можуть бути як індивідуальними, так і груповими. Періодичність і час проведення сесій залежать від поставленої задачі, цілі, до яких необхідно привести бізнес, керівника, персонал компанії. Часто буває так, що співпраця компанії з коучем затягується на роки (і це не погано, якщо амбітні цілі, глобальні). У цьому випадку коуч сесії можуть проводитися, наприклад, раз на місяць або раз на кілька місяців – на них бізнес коуч буде обговорювати з керівником та/або персоналом компанії кожен пройдений етап і планувати наступний.

  Ефективний бізнес коучинг?

  Тепер давайте небагато поговоримо про те, чи ефективний бізнес коучинг, варто бізнесменові користуватися послугами коучів, чи ні. На це питання не можна відповісти однозначно, оскільки все тут залежить від індивідуальних особливостей кожного бізнесу і його керівника.

  Бізнес коучинг необхідний, насамперед, тим керівникам, які самостійно неспроможні ефективно вибудувати всі бізнес-процеси на своєму підприємстві.

  Помилкою багатьох керівників є те, що вони залучають бізнес коучів, не розуміючи, що таке коучинг. Чимало людей вважають, що коуч – це людина, яка вирішить за них усі існуючі проблеми. В даному випадку – налагодить всі бізнес-процеси, виведе справу на прибутковість, призведе бізнес до поставленої мети. Або, як мінімум, розповість, що необхідно для цього зробити.

  Все це омана: бізнес коуч нічого не буде робити за вас. Але він зробить так, що ви зможете досягти всього цього самостійно. І це набагато важливіше.

  В цілому, ефективність бізнес-коучингу залежить від багатьох факторів. Це і професіоналізм самого коуча, і вихідна ситуація (адже може бути таке стан бізнесу, що йому вже ніщо не допоможе), і особистість керівника, вона теж грає не останню роль.

  Коучинг для бізнесу – це досить дороге задоволення, і замовляючи таку послугу, ви повинні розуміти, що вона собою представляє, і чого від цього слід чекати. Втім, професійні бізнес коучі, до яких ви будете звертатися, повинні відразу пояснити вам це.

  Бізнес коучинг не можна сприймати як панацею від всіх проблем, це лише один з інструментів розвитку, досить цікавий і вигідно відрізняється від інших. Але для досягнення максимальних ефектів його краще використовувати поряд з іншими інструментами.

  Тепер ви маєте уявлення про те, що таке бізнес коучинг, які цілі і завдання він вирішує, як працює бізнес коучі. Сподіваюся, що ця початкова інформація допоможе вам прийняти вірне рішення про доцільність вдаватися до такої послуги.

  Business

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг