Біла, сіра і чорна зарплата

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

  Сьогодні я розповім вам про те, що мається на увазі під поняттями біла, сіра і чорна зарплата . Ознайомившись з цією статтею, ви дізнаєтеся, що таке біла зарплата, сіра зарплата, чорна зарплата, чим відрізняються ці поняття, де найчастіше зустрічаються, в чому полягають плюси і мінуси отримання того чи іншого виду доходу. Давайте про все по порядку. Стаття по темі: Гроші до зарплати

  Почну з того, що в законодавстві немає поняття “біла, сіра, чорна зарплата”. Ці визначення придумали люди, і вони вже щільно закріпилися в нашому побуті. У трудовому кодексі є тільки поняття “оплата праці”, під яким, висловлюючись повсякденними словами, мається на увазі саме біла зарплата. Сіра і чорна зарплата є порушенням трудового законодавства, і роботодавці, які використовують такі схеми оплати праці, при їх виявленні можуть бути схильні до адміністративного і навіть кримінального покарання.

  Біла зарплата.

  Біла зарплата – це нарахування та виплати працівнику, які повністю відображаються і враховуються в бухгалтерії і офіційної звітності підприємства, з яких сплачуються всі необхідні податки, передбачені чинним законодавством.
  Біла зарплата вказується в трудовому договорі, наказі про прийом на роботу, положенні про оплату праці на підприємстві та інших офіційних документах. Працівник, який отримує білу зарплату, числиться в штаті підприємства або працює на нього за трудовою угодою.

  Нараховуючи та виплачуючи білу зарплату, бухгалтерія підприємства самостійно утримує і сплачує до бюджету і позабюджетні фонди всі належні податки і виплати. Причому, нарахування та виплати податків і внесків здійснюються як за рахунок працівника, так і за рахунок підприємства (як це передбачено законодавством).

  Таким чином, виходить, що при виплаті білої зарплати витрати підприємства вище, ніж при виплаті сірої або чорної зарплати, оскільки у витратах присутні відрахування з зарплати, що виплачуються за рахунок роботодавця.

  При отриманні білої зарплати у працівника в повній мірі враховується трудовий стаж, а також в повній мірі формуються його пенсійні накопичення. Працівник має всі права, передбачені трудовим законодавством (вийти на лікарняний з його оплатою, отримати належні виплати в разі скорочення, стати на облік по безробіттю після звільнення і отримувати допомогу, і т.д.).

  В ідеалі зарплата у будь-якого роботодавця повинна бути білою, але по факту це далеко не так. Біла зарплата зустрічається, переважно, на бюджетних і державних підприємствах, на промислових підприємствах, в провідних банках, великих корпораціях, компаніях з іноземним капіталом.

  Щоб на 100% переконатися в тому, що ваша зарплата біла, потрібно порівняти відрахування на податки і збори, що перераховуються підприємством (їх можна дізнатися в податкову службу, пенсійному фонді тощо), з розрахунковими значеннями таких відрахувань за діючими ставками.

  Сіра зарплата.

  Сіра зарплата – спосіб нарахування і виплати працівникам винагороди за оплату праці, при якому певна частина цієї винагороди враховується офіційно, а інша частина – ніде не враховується і платиться “чорним налом”.

  Сіра зарплата використовується на підприємствах для оптимізації оподаткування. Так роботодавець платить менше податків і внесків як за свій рахунок (з фонду оплати праці), так і за рахунок своїх працівників. При цьому працівники можуть фактично отримувати на руки навіть більше, ніж при білій зарплаті.

  При сірої зарплати працівник офіційно числиться в штаті підприємства, але податки і відрахування з його зарплати платяться лише з тієї білої частини суми, яка офіційно проводиться по бухгалтерії.

  Це робить негативний вплив на подальший розрахунок його пенсії (як взяти кредит пенсіонеру), лікарняних, відпускних, допомоги по безробіттю (в разі звільнення) та інших виплат: все це він буде отримувати з розрахунку не з повної суми сірої зарплати, а тільки з її білої частини.

  Також, якщо працівнику знадобиться довідка про доходи (наприклад, щоб взяти кредит, і не тільки), в довідці буде вказана тільки та частина зарплати, від якої потерпають в бухгалтерії.

  Як правило, при сірої зарплати співробітник оформляється на мінімальну ставку або трохи вище, а фактично на руки може отримувати навіть в кілька разів більшу суму.

  Сіра зарплата практикується в будівельних компаніях, на великих і середніх торгових підприємствах, в агентствах нерухомості, в мікрофінансових організаціях і т.д.

  Чорна зарплата.

  Чорна зарплата – це грошова винагорода працівника за виконану роботу, яка не відбивається взагалі ні в який бухгалтерії, звітності та інших офіційних документах.
  При чорної зарплати працівник взагалі не числиться в штаті підприємства, не має записи в трудовій книжці і юридично є безробітним (або одночасно працює на іншому підприємстві, де числиться офіційно).

  Права працівників, які отримують чорну зарплату взагалі ніяк не захищені. Такий працівник не має права ні на лікарняні, ні на оплачувану і неоплачувану відпустку, ні на що-небудь ще, передбачене трудовим кодексом. Всі подібні питання вирішуються тільки переговорами з роботодавцем або безпосереднім начальником: якщо той дає добро – працівник отримує що-небудь, не дає – не отримує.

  Більш того, чорна зарплата створює максимальний ризик неотримання навіть самої цієї зарплати. Часто буває, що неофіційні працівники працюють кілька місяців, їм платять якісь мінімальні гроші або взагалі нічого не платять, обіцяючи виплату пізніше, і в якийсь момент просто виганяють, так і не розрахувавшись. Поскаржитись на роботодавця в цьому випадку можна, але отримати обіцяну зарплату – навряд чи: відносини з роботодавцем адже нічим не регулюються, і юридично довести факт роботи і рівень обіцяної зарплати дуже складно, практично нереально.

  У працівників, які отримують чорну зарплату, не враховується трудовий стаж, на пенсії та інші соціальні виплати вони можуть розраховувати тільки в мінімальному, встановленому законодавством обсязі, на деякі види виплат не можуть розраховувати взагалі.

  Чорні зарплати практикуються при роботі на дрібних підприємців, у роздрібній торгівлі, на будівництвах, на сільськогосподарських роботах, в інших компаніях з великим оборотом готівки.

  Тепер ви маєте уявлення про те, чим відрізняються біла, сіра і чорна зарплата. На закінчення хочу відзначити, що не можна покладати всю провину за виплату сірої або чорної зарплати тільки на роботодавця: це домовленість між двома сторонами, однією з яких є працівник. Якщо працівник погодився на такі умови – в цьому є і його вина.

  Якщо ж роботодавець ввів працівника в оману (наприклад, обіцяв білу зарплату, а платить сіру або чорну), то можна скласти на нього скаргу. Однак, необхідно розуміти, що в цьому випадку відносини з роботодавцем будуть остаточно зіпсовані і далі працювати у нього буде дуже проблематично.

  admin

  Експерт з видачі грошей у борг