Банківська гарантія

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

  У цій публікації я розповім вам про те, що таке банківська гарантія, для чого вона потрібна, яких видів буває, в чому ключові переваги і недоліки цього продукту. На сьогоднішній день з необхідністю отримати банківську гарантію найчастіше стикаються суб’єкти бізнесу, що бажають виграти тендер на поставку товарів або послуг державним і бюджетним організаціям, але це аж ніяк не єдина сфера використання даного продукту.

  Що таке банківська гарантія?

  Банківська гарантія, як і акредитив, відноситься до т. зв. документарними операціями банку, тобто, до операцій, основою для яких є не фінансовий, а документарний оборот.

  Банківська гарантія – це письмове зобов’язання банку виконати будь-яке фінансове зобов’язання свого клієнта перед певним суб’єктом, у разі якщо він сам не зробить цього, і цей суб’єкт пред’явить таку вимогу. Кажучи простими словами, банк, який видає гарантію, виступає поручителем за свого клієнта, але таке поручительство, звичайно ж, є платним.

  Вартість гарантії, як правило, розраховується у відсотках річних від суми, також може супроводжуватися певної мінімальної або фіксованого комісією. При цьому вартість банківської гарантії істотно, що в кілька разів менше, ніж вартість кредиту на таку ж суму.

  До речі, гарантії можуть видавати не тільки банки, але й інші фінансові організації, наприклад, страхові компанії, а також державні структури. При цьому сенс і суть гарантії не змінюються. Важливо знати, що банк або інша фінансова структура може надавати гарантії, тільки якщо ця діяльність прописана в її статуті, і має ліцензію Центрального банку країни, в якій вказано конкретно видача банківських гарантій.

  Банківська гарантія: основні поняття і терміни.

  Розглянемо основні поняття і терміни, які супроводжують видачу банківської гарантії.

  Принципал (боржник) – клієнт, який отримує банківську гарантію.

  Гарант – банк або інша фінансова структура, що надає гарантію.

  Бенефіціар (кредитор) – суб’єкт, на користь якої надається банківська гарантія.

  Принципи видачі банківських гарантій.

  Банківська гарантія видається на наступних принципах:

   1. неможливість відкликання. Гарант ні за яких обставин не може відмовитися від виданої ним гарантії та відкликати її назад.
   2. Непередаваемость. Банківська гарантія не може бути передана іншому бенефіціару, якщо тільки це не обговорено в ній окремо.
   3. Конкретність. Гарантія банку забезпечує якесь конкретне зобов’язання, яке у ній зазначено, і не може забезпечувати виконання інших зобов’язань, навіть якщо вони виникають між тими ж принципалом і бенефіціаром.
   4. Незалежність. Дію банківської гарантії не залежить від якихось зовнішніх обставин, крім форс-мажорних. Приміром, навіть якщо принципал буде визнано банкрутом, гарант все одно виконає його зобов’язання перед бенефіціаром.

  Види банківських гарантій.

  Тепер розглянемо основні види банківських гарантій, вони ж і є головними сферами застосування цієї послуги.

  Гарантія платежу – банк гарантує здійснення принципалом конкретного платежу на користь бенефіціара.

  Гарантія виконання контракту – банк гарантує виконання клієнтом всіх фінансових зобов’язань за конкретним договором/контрактом, наприклад, цілий ряд платежів, непорушення їх термінів і т. д.

  Гарантія повернення авансового платежу – банківська гарантія, яка підтверджує, що за певних обставин внесений авансовий платіж буде повернений бенефіціару. Наприклад, якщо не будуть виконані зобов’язання з боку принципала, не буде укладено договір, не буде виграний конкурс і т. д.

  Тендерна гарантія – дуже популярна нині банківська гарантія, надання якої необхідне для участі у тендерах, що проводяться державою. В цьому випадку банк-гарант гарантує виконання принципалом не діє, а майбутнього контракту, в тому разі, якщо він виграє тендер.

  Митна гарантія – банківська гарантія, що гарантує сплату клієнтом мит та митних зборів, у ряді випадків потрібна при перевезенні вантажів через митний кордон.

  Гарантія туристичній фірмі (туроператору або турагенту) – документ, який гарантує виконання фірмою зобов’язань перед своїми клієнтами в сфері туризму.

  Банківські гарантії можуть застосовуватися для забезпечення зобов’язань як всередині країни, так і за експортно-імпортними контрактами. Вони часто використовуються при укладанні договорів з відстрочкою платежу або надання товарних кредитів. При цьому чим вищий рейтинг і надійність банку, тим більшу вагу має його гарантія. Наприклад, крупний міжнародний постачальник може не прийняти гарантію невеликого вітчизняного банку.

  Умови отримання банківської гарантії.

  У кожному кредитно-фінансовій установі діють свої умови отримання банківської гарантії. Також ці умови можуть відрізнятися в залежності від виду гарантії. Як і кредити, гарантії видаються на умовах терміновості, платності, забезпеченості та цільового використання.

  Комісія за видачу банківської гарантії зазвичай становить від 1 до 5 відсотків річних, залежно від її виду, суми і тарифної політики конкретного банку.

  Як і для отримання кредиту, для видачі гарантії банки зазвичай вимагають забезпечення. В якості забезпечення переважніше завжди виглядає тверда застава (наприклад, приватна чи комерційна нерухомість), а також зарезервовані кошти на депозиті.

  Гарантії під заставу депозиту є найменш ризиковими з точки зору банку, тому отримати банківську гарантію, надавши в якості забезпечення “живі” гроші, простіше всього.

  Бланкові (незабезпечені) гарантії на практиці у нас зустрічаються дуже рідко і коштують дорожче, порівняно з забезпеченими.

  Пакет документів для отримання банківської гарантії залежить від умов конкретного банку, а також від законодавчих норм, коли мова йде про отримання гарантії для виконання якогось певного закону (найчастіше це стосується тендерних гарантій). Однак, в будь-якому випадку він включає:

    • Заява-клопотання на видачу банківської гарантії (за формою банку або у вільній формі);
    • Всі правовстановлюючі документи організації;
    • Договір, контракт, тендерну документацію або інший документ, під забезпечення виконання зобов’язань за яким потрібно банківська гарантія;
    • Перелік пропонованого забезпечення та правовстановлюючі документи на нього.

  Банківська гарантія видається в письмовому вигляді на спеціальному бланку, з мокрою печаткою банку-гаранта і підписом посадової особи, уповноваженої здійснювати видачу гарантій.

  Банківська гарантія має обмежений термін дії, який в ній же обмовляється. Вона припиняє свою дію в наступних випадках:

    • Закінчився термін дії гарантії;
    • Принципал повністю виконав свої зобов’язання перед бенефіціаром;
    • Бенефіціар письмово відмовився від своїх прав по банківській гарантії і повернув її гарантові.

  У разі, якщо принципал не виконує своє зобов’язання, забезпечене гарантією, перед бенефіціаром, той подає заяву з вимогою виконання гарантії гаранту, і банк-гарант зобов’язаний негайно, в встановлений термін його виконати. Після виконання гарантії гарант має право пред’явити регресну вимогу до принципалу, якій вона видана, а якщо той не виконає його, звернути стягнення на наявне забезпечення.

  Загальну схему дії банківської гарантії можна представити наступним чином (цифрами позначена черговість дій):

  Банківські гарантії в Україні та СНД.

  В Україні та інших країнах СНД банківськими гарантіями користуються переважно підприємці та підприємства, що працюють з державними або бюджетними установами, які беруть участь у державних тендерах на постачання або обслуговування таких підприємств. Але не з власної ініціативи, а тому що цього зобов’язують їх законодавчих актів. Тобто, найбільше поширення тут набули тендерні, митні, туристичні тощо гарантії.

  Банки, які надають гарантії під тендер, при цьому фактично нічим не ризикують, оскільки в якості забезпечення вимагають, як правило, депозит.

  тобто, виходить, що законодавчо встановлена необхідність отримання тендерних гарантій забезпечує інтереси державних структур, захищаючи їх від ризику невиконання договорів, та банків, які заробляють на видачі гарантій без особливих ризиків. А ось для представників бізнесу отримання банківської гарантії для тендеру фактично є додатковим фінансовим навантаженням у вигляді оплати її вартості, і ніяких переваг для них саме така гарантія не дає, адже повну суму платежу (і навіть більше) все одно доводиться резервувати на депозиті в якості забезпечення.

  Таким же чином найчастіше видаються гарантії туроператорам або турагентам, отримання яких теж законодавчо необхідно для ведення діяльності.

  Тепер ви маєте уявлення про те, що таке банківська гарантія, як вона видається і для чого потрібна.

  Продовжуйте підвищувати свою фінансову грамотність на нашому сайті – додавайте сайт собі в закладки, приєднуйтеся до наших постійних читачів і передплатників. До нових зустрічей!